meta Quebec Spring Holstein Show Results :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Quebec Spring Holstein Show Results


Quebec Spring Holstein Show
Apr. 4 – Victoriaville, QC
Judge – Marc Comtois, Victoriaville, QC
Heifers Shown – 176

quebec spring show grand 2013

Grand Champion: Wendon Goldwyn Allie, 1st mature cow, Ferme Rayon d’Or
Res. Grand Champion: Ms Goldwyn Alana, 1st 5-year-old, Pierre Boulet
HM Grand Champion: Desnette Alexia Roseplex, 1st Sr. 3-year-old, Yvon Sicard, Desnette Holstein

quebec spring show int 2013

Intermediate Champion: Desnette Alexia Roseplex, 1st Sr. 3-year-old, Yvon Sicard, Desnette Holstein
Res. Intermediate Champion: Deslacs Goldwyn Anais, 1st Jr. 2-year-old, Deslacs Holstein
HM Intermediate Champion: Jacobs Duplex Anna, 1st Sr. 2-year-old, Ferme Jacobs Inc.

quebec spring show jr 2013

Junior Champion: Velthuis Jasper Janice, 1st senior yearling, Velthuis Farm Ltd.
Res. Junior Champion: Fusion Passions Poison, 2nd senior yearling, Ferme JP Petitclerc & fils
HM Junior Champion: Pierstein Gold Chip Rockstar, 1st senior calf, Pierre Boulet, Jeff Stephens

Premier Breeder & Exhibitor – Jacobs
Premier Sire – Braedale Goldwyn

 Massico Sanchez Corida

Massico Sanchez Corida

Intermediate Calf (11)
1. Massico Sanchez Corida (Gen-Mark Stmatic Sanchez x Boulet Goldwyn Canata), Massico Holstein
2. Gillette Wind Circle (Gillette Windhammer x R-Z Baxter Caramel), Ferme Gillette, Fermey Maryclerc, O LeClerc, A&R Boulet, DPR Genetics
3. Milibro Alexander Roselife (Golden-Oaks St Alexander), Ferme Milibro
4. Lacwilliam Lavanguard Beverly (Comestar Lavanguard), Ferme Clement Marcoux & fils
5. Velthuis Elevate The Cup (Gillette Stanley Cup), Velthuis Farm Ltd.

Pierstein Gold Chip Rockstar

Pierstein Gold Chip Rockstar

Senior Calf (26)
1. Pierstein Gold Chip Rockstar (Mr Chassity Gold Chip x Pierstein Dundee Rolita), Pierre Boulet, Jeff Stephens
2. Jacobs Alexander Everything (Golden Oaks St Alexander x Ptitsuisse Lobo Jessica, Ferme Jacobs Inc.
3. Jacobs Sid Bamba (Pine-Tree Sid), Ferme Jacobs Inc.
4. Leachland Cinders (Sicy Knowledge), Clarkvalley Holstein, Gracehaven Holsteins
5. Pierstein Mayson Jingo (Pierstein Goldwyn Mayson), Pierre Boulet

Doric Sid Laurianna

Doric Sid Laurianna

Summer Yearling (23)
1. Doric Sid Laurianna (Pine-Tree Sid x Lookout Goldwyn Laurie), Martin Blanchette, Ferme Theriault enr.
2. Petitclerc Windbrook Alibaba (Gillette Windbrook x Petitclerc Goldwyn Atlantic), Ferme JP Petitclerc & fils
3. Pierstein Shock My Libido (Ms Atlees Sht Aftershock), Velthuis Farm Ltd.
4. Instinct Gold Flash (Braedale Goldwyn), Instinct Holstein, Ferme Lambert senc.
5. Rotaly Sid Olympia (Pine-Tree Sid), Rock Hebert et Nathalie Dumais

junior yearlings

Junior Yearling (15)
1. Phoenix Lauthority Jazz (Comestar Lauthority x Hartveld Windbrook Jewel), Vale-O-Skene Holsteins, Ryla Holstein, Barclay Phoenix
2. Cobequid Goldwyn Danny (Braedale Goldwyn x Lookout Dundee Danika), Velthuis Farm Ltd.
3. Rotaly Windbrook Hilda (Gillette Windbrook), Rock Hebert et Nathalie Dumais
4. Pierstein Extreme Hannah (Mr Andis AltaExtreme), Isabelle Morin, Maxime Hebert
5. Guyview Lauthority Lizanne (Comestar Lauthority), Clarkvalley Holstein, Cormdale Genetics, Yellow Briar Farm

Old Acres Gold Sidney

Old Acres Gold Sidney

Intermediate Yearling (12)
1. Old Acres Gold Sidney (Pine-Tree Sid x Gen-I-Beq Goldwyn Saby), Velthuis Farm Ltd.
2. Maheufils Jasper Jerika (Wilcoxview Jasper x Maheufils Champ Leah), Rejan Maheu, Richard Landry
3. Petitclerc Goldwyn Sidney (Braedale Goldwyn), Ferme JP Petitclerc & fils
4. Ms Gold Chip Babes (Mr Chassity Gold Chip), Barclay Phoenix, Clarkvalley Holstein, Rob Heffernan, Blair Weeks
5. Cotopierre Reginald Fresia (Regancrest Reginald), Ferme ST-Pierre et fils enr.

Velthuis Jasper Janice

Velthuis Jasper Janice

Senior Yearling (14)
1. Velthuis Jasper Janice (Wilcoxview Jasper x Velthuis Louie Joy), Velthuis Farm Ltd.
2. Fusion Passions Poison (Lirr Drew Dempsey x Fusion Pronto Passion), Ferme JP Petitclerc & fils
3. Jacobs Goldwyn Vicky (Braedale Goldwyn), Ferme Jacobs Inc.
4. Liatris Braxton Snow (Regancrest S Braxton), Ferme Kamlake
5. Jacobs Jordan Babe (Gillette Jordan), Ferme Jacobs Inc.

Junior Breeder Herd (5)
1. Pierstein
2. Jacobs
3. Milibro
4. Rotaly
5. Frater

Premier Exhibitor – Velthuis
Premier Breeder – Jacobs

Premier Sire – Goldwyn

Deslacs Goldwyn Anai

Deslacs Goldwyn Anai

Jr. 2-Year-Old (7)
1. Deslacs Goldwyn Anais (Braedale Goldwyn x Parile Kite Alicia), Deslacs Holstein
2. Mikael Brenta Attic (Allyndale-I Attic x Mikael Brenna Baxter), Ferme Mikael enr.
3. Lesbertrand Sanchez Alma (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Georges Bertrand
4. BVK Atwood Ana-ET (Maple-Downs-I GW Atwood), Ferme JP Petitclerc & fils, Parker Hardy
5. Jacobs Atwood Vedette (Maple-Downs-I GW Atwood), Ferme Jacbos Inc.

Jacobs Duplex Anna

Jacobs Duplex Anna

Sr. 2-Year-Old (27)
1. Jacobs Duplex Anna (Mesland Duplex-ET x Jacobs Goldwyn Adolf), Ferme Jacobs Inc.
2. Ferre Bolton Matinale (Sandy-Valley Bolton x Lauduc Goldwyn Matante), Ferme Rayon d’Or Inc.
3. Blondin Goldwyn Bordeau (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin, Ferme Mystique
4. Desdeuxlacs Sanchez Bicha (Gen-Mark Stmatic Sanchez), La Ferme Hudon et fils
5. Blondin Alexander Mariska (Golden-Oaks St Alexander), Ferme Blondin

Sharp Acres ST Maeve

Sharp Acres ST Maeve

Jr. 3-Year-Old (4)
1. Sharp Acres ST Maeve (Cowtown Showtime x High Point Carlow), Ferme Blondin
2. Stonyway Aftershock Nahana (Ms Atlees Sht Aftershock x Stonyway Spirte Nahla), Deslacs Holstein, Pierre Boulet, Ferme Fortale Holstein
3. Blondin Aftershock Coconut (Ms Atlees Sht Aftershock), Ferme Blondin
4. Jacobs Goldwyn Lesly (Braedale Goldwyn), Clement Ostiguy et Sylvie Demers

Desnette Alexia Roseplex

Sr. 3-Year-Old (10)
1. Desnette Alexia Roseplex (Milibro Duplex Roseplex x Bulstrode Amanda James), Yvon Sicard, Desnette Holstein
2. Bochatay Camaria Sanchez (Gen-Mark Stmatic Sanchez x Bochatay Camilla Goldwyn), Ferme MCF Inc., Ferme Bochatay & fils
3. Arnita Maja Goldwyn (Braedale Goldwyn), Ferme Blondin
4. Lehoux Sidney White (Stantons Sidney), Ferme B Lehoux
5. Fradon Sanchez Jodie (Gen-Mark Stmatic Sanchez), Ferme Milibro, D-Ray Holstein, Guy Quefelec, Yannick Paumier

Ms Pride Gold Invite 761
4-Year-Olds (12)
1. Ms Pride Gold Invite 761-ET (Braedale Goldwyn x Regancrest Shottle Ili-ET), Ferme Blondin, Ponderosa Holstein, Crasdale Farms
2. Petitclerc Goldwyn Alex (Braedale Goldwyn x Petitclerc Dundee Amistie), Ferme JP Petitclerc & fils
3. Jacobs Minister Aima (Mr Minister), Ferme Jacobs Inc.
4. Phillhaven Jasper Delores (Wilcoxview Jasper), Cormdale Genetics Inc.
5. Boulet Goldwyn Chaly Rose (Braedale Goldwyn), Ferme Boulet Inc., Ferme Arthur Lacroix, Pierre Boulet

Ms Goldwyn Alana

Ms Goldwyn Alana

5-Year-Old (6)
1. Ms Goldwyn Alana (Braedale Goldwyn x Shoremar BKB S Alicia 2), Pierre Boulet
2. Jacobs Jasper Abella (Wilcoxview Jasper x Jacobs Terrason Aster), Ferme Jacobs Inc.
3. Mazylake RFL MLeader Brittany (Muranda BWM Leader), Vente Nationale de Printemps
4. Delestrie Damion Dollyne (Erbacres Damion), Gen-Com Holstein Ltd.
5. Jacobs Power Elodie (Windy-Knoll-View Power), Ferme Jacobs Inc.

Wendon Goldwyn Allie

Wendon Goldwyn Allie

Mature Cow (9)
1. Wendon Goldwyn Allie (Braedale Goldwyn x Wendon Triump Alaska), Ferme Rayon d’Or Inc.
2. Boulet Goldwyn Chalou (Braedale Goldwyn x Boulet Lheros Chaly), Ferme Boulet Inc., Pierre Boulet, Ferme Vilmer
3. Loyalyn Goldwyn June (Braedale Goldwyn), Pierre Boulet
4. Pierstein Goldwyn Sunshine (Braedale Goldwyn), Pierre Boulet
5. Boulet Toystory Cathleen (Jenny-Lou Mrshl Toystory), Ferme Boulet Inc.

Progeny of Dam (3)
1. Simone Boulet
2. Jacobs
3. Milibro

Senior Breeder’s Herd (5)
1. Simone Boulet
2. Jacobs
3. Pierre Boulet
4. Blondin
5. Milibro

 


Send this to a friend