meta New York State Fair Holstein Show 2017 :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

New York State Fair Holstein Show 2017


DATE: Aug 27, 2017
LOCATION: Syracuse, NY
JUDGE: Chris Hill, MD

OCD BRADNICK CANDY
(Photo from NY Spring Show 2017)

SENIOR & GRAND CHAMPION OPEN SHOW: OCD BRADNICK CANDY (BRADNICK), 1ST 4 YEAR OLD, OAKFIELD CORNERS DAIRY
RES. SENIOR & RES. GRAND CHAMPION OPEN SHOW: LIDDLEHOME RESURRECT LU-RED-ET (RESURRECT), 1ST AGED COW, ANTHONY LIDDLE

INTERMEDIATE CHAMPION OPEN SHOW: OAKFIELD WB TIFFANY-ET (WINDBROOK), 1ST JR. 2 YEAR OLD, JONATHAN & ALICIA LAMB
RES. INTERMEDIATE CHAMPION OPEN SHOW: ELM-V-F BRAXTON SAPPHIRE (BRAXTON), 1ST SR. 2 YEAR OLD, KELSEY WARRINER
HM INTERMEDIATE CHAMPION OPEN SHOW: SIEMERS DEFIANT LAUREN (DEFIANT), 4TH JR. 3 YEAR OLD, COOPER GALTON

JUNIOR CHAMPION OPEN SHOW: REYNCREST CORVETTE GRACIE (CORVETTE), 1ST SPRING YEARLING, REYNCREST FARMS
RES. JUNIOR CHAMPION OPEN SHOW: OAKFIELD BYWAY TAXI-ET (BYWAY), 1ST WINTER CALF, ABE LIGHT & JASON PRINSE
HM JUNIOR CHAMPION OPEN SHOW: BUDJON-VAIL DRMN ZANETTA-ET (DOORMAN), 1ST SUMMER YEARLING, OAKFIELD CORNERS DAIRY

GRAND CHAMPION JUNIOR SHOW: MOR-YET GOLDWYN FAITHFUL-ET (GOLDWYN), 1ST 150,000LB. COW, SAVAGE & GALTON
RES. GRAND CHAMPION JUNIOR SHOW: ELM-V-F BRAXTON SAPPHIRE (BRAXTON), 1ST SR. 2 YEAR OLD, KELSEY WARRINER

SENIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: MOR-YET GOLDWYN FAITHFUL-ET (GOLDWYN), 1ST 150,000LB. COW, SAVAGE & GALTON
RES. SENIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: EILDON-TWEED CHAMELEON-ET (MOGUL), 2ND 4 YEAR OLD, BLAKE WADSWORTH

INTERMEDIATE CHAMPION JUNIOR SHOW: ELM-V-F BRAXTON SAPPHIRE (BRAXTON), 1ST SR. 2 YEAR OLD, KELSEY WARRINER
RES. INTERMEDIATE CHAMPION JUNIOR SHOW: BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY), 2ND SR. 2 YEAR OLD, COOPER GALTON
HM INTERMEDIATE CHAMPION JUNIOR SHOW: SIEMERS DEFIANT LAUREN (DEFIANT), 4TH JR. 3 YEAR OLD, COOPER GALTON

JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: VAILWOOD DRMN SIGRID (DOORMAN), 2ND SPRING YEARLING, ALLISON GALTON
RES. JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: ZBW M LATASHA SOL (SOLOMON), 2ND SPRING CALF, MASON ZIEMBA
HM JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: ROLL-N-VIEW DEF CELINE-ET (DEFIANT), 1ST FALL YEARLING, COOPER GALTON

SPRING CALF (19)

1. OAKFIELD SOLOMON DANDY-ET (SOLOMON), JONATHAN LAMB
2. ZBW M LATASHA SOL (SOLOMON), MASON ZIEMBA
3. WHITDALE BRASH FAIRYWEATHER (BRASH), GRACE DEPEW
4. OAKFIELD DOORMAN CLASSY (DOORMAN), MICHAEL MALONEY
5. MAC-MARA SOLEMN PLEDGE (SOLOMON), K&L MCEVOY
6. MIDAS-TOUCH SOLOMON CHER-ET (SOLOMON), JENNIFER KING
7. OVALTOP DBACK DELIGHT (DIAMONDBACK), ALEXIS WOLFE
8. KINGS-RANSOM KTUT DAFFODIL (KING TUT), HANNAH KING

WINTER CALF (27)

1. OAKFIELD BYWAY TAXI-ET (BYWAY), ABE LIGHT & JASON PRINSE
2. ROLL-N-VIEW ARMNI APPLEPIE (ARMANI), JACKSON PETERS
3. REYNCREST DRMN CALI SUN-ET (DOORMAN), REYNCREST FARMS, INC.
4. ROCKLAN-ZBW SOLOMON PECAN-ET (SOLOMON), HANNAH COLLER
5. OAKFIELD DOOR RAINDROP (DOORMAN), MASON ZIEMBA
6. MS TORA RNWAY BYWAY TERRIFIC (BYWAY), RANWAY FARMS, PUTMAN & PUTMAN
7. KINGS-RANSOM MT DYNAMITE (MONTEREY), NATHANIEL KING
8. CO-VISTA AIRLIFT WENDY (AIRLIFT), BRYCE WARRINER
9. LUNCREST NOVO KALI-1856 (NOVO), PRESTON PEABODY
10. MMT-POCKETS LOST IN LUST-ET (SOLOMON), MICHAEL MALONEY
11. SCO-LO-COONS DOORM 2255-ET (DOORMAN), DEVLYN HURLEY
12. INTENSE SOLOMON IRIS (SOLOMON), RANSOM RAIL FARMS
13. EARINCLIFFE SID ADDISON (SID), MASON ZIEMBA
14. ROCKLAN-ZBW SOLOMN PIPER (SOLOMON), NATHANIEL KING
15. J-FOLTS AWESOME HOKULANI (AWESOME), ISSAC FOLTS
16. MILKSOURCE DEMPSEY KISS-ET (DEMPSEY), EMILY LAMPSON

FALL CALF (17)

1. REYNCREST DOORMAN DENALI-ET (DOORMAN), REYNCREST FARMS, INC.
2. REYNCREST DOORMN LILYANA-ET (DOORMAN), REYNCREST FARMS, INC.
3. REYNCREST DOORMN DELIGHT-ET (DOORMAN), GEORGIA LUFT
4. ZBW M BEEMER LIPPIZAN (BEEMER), MASON ZIEMBA
5. TUSC-VU AVALANCHE CALI-ET (AVALANCHE), ISSAC FOLTS
6. ROPUT DOORMAN SHAYLEE (DOORMAN), JACOB COLLER
7. MS DIAMOND RIO-ET *RC (DIAMONDBACK), BEN & LINDA BYMA
8. OCD GOLDWYN MEMPHIS (GOLDWYN), H.A. LUSK
9. ZBW BAILEYS SID BELINDA (SID), ASHLEY THORNTON
10. MIKELHOLM MCCUTCHEN ELSA (MCCUTCHEN), EMILY MIKEL

SUMMER YEARLING (6)

1. BUDJON-VAIL DRMN ZANETTA-ET (DOORMAN), OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. RANWAY MERIDIAN WOW SHES GOOD (MERIDIAN), ADAM SCHULTZ
3. MIKELHOLM MC REAL DEAL (MCCUTCHEN), EMILY MIKEL
4. ZBW M LIGHT BEEM (BEEMER), MASON ZIEMBA
5. LANTLAND AIRLIFT LINDA (AIRLIFT), KIRT MENZI, JR.
6. KINGS-RANSOM DOOR CUTIES (DOORMAN), ADAM KING

SPRING YEARLING (15)

1. REYNCREST CORVETTE GRACIE (CORVETTE), REYNCREST FARMS
2. VAILWOOD DRMN SIGRID (DOORMAN), ALLISON GALTON
3. REYNCREST CRVTE LAURALEE-ET (CORVETTE), REYNCREST FARMS
4. REYNCREST CRVTE LAURALYN-ET (CORVETTE), REYNCREST FARMS
5. OAKFIELD SOLOMON EXTREME (SOLOMON), HART, LUCAS & RIGAS
6. OVALTOP GOLDWYN ELLEN-ET (GOLDWYN), DOUG WOLFE
7. YOTPOLIS AR T-97 (ARCHRIVAL), NICHOLAS YOTPOLIS
8. INTERFLAME FLAME SAB DORI (SABATHIA), C. MENENDEZ

WINTER YEARLING (9)

1. ROCKLAN-ZBW PENELOPE (LOTUS), MASON ZIEMBA
2. OLD ACRES DOORMAN REGINALD (DOORMAN), OLD ACRES FARM
3.OCD ARCHRIVAL SOAR-ET (ARCHRIVAL), ERIN HARKENRIDER
4. ST. JACOB BLAKE ANGEL (BLAKE), DONALD MCEVOY
5. ST. JACOB BRADY APPLETART (BRADY), LISA SHARPE
6. MAPLE-DOWNS SOLOMAN ELSA (SOLOMON), C. MENENDEZ
7. MM-T POCKETS ZARA-ET (LOTUS), MICHAEL MALONEY
8. BRABANT AIRLIFT ELLIE (AIRLIFT), BRABANT FARM
9. CURR-VALE GOLD CHIP EXPLOIT (GOLD CHIP), RACHEL ROULAND

FALL YEARLING (5)

1. ROLL-N-VIEW DEF CELINE-ET (DEFIANT), COOPER GALTON
2. REYNCREST LMTED EDITION-ET (GOLD CHIP), REYNCREST FARMS
3. BRABANT AIRLIFT LIZZY (AIRLIFT), BRABANT FARM
4. CURR-VALE ACME ROSE (ACME), RACHEL EICHORST
5. GAST-VET ARMANI FRED (ARMANI), MICHAEL GAST

JUNIOR BEST 3 FEMALES (4)

1. OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. REYNCREST FARMS
3. MASON ZIEMBA
4. OVALTOP HOLSTEINS

HERB STARING AWARD

CONGRATULATIONS TO SHAUN MERRILL ON BEING AWARDED THE HERB STARING AWARD!

FUTURITY #41 WINNER

CONGRATULATIONS TO LISA SHARPE WITH CURR-VALE BROKAW HAZEL-ET.

MILKING FALL YEARLING (3)

1. (BU) REYNCREST LIMITED FUNDS-ET (GOLD CHIP), REYNCREST FARMS
2. ZBW-ZIEMS LISTENTOME-RED (ARMANI), MASON ZIEMBA
3. ZBW PROFIT LEVERAGE-ET (PROFIT), KEVIN & BARB ZIEMBA

JUNIOR 2 YEAR OLD (16)

1. (BU) OAKFIELD WB TIFFANY-ET (WINDBROOK), JONATHAN & ALICIA LAMB
2. ZBW CORVETTE LOVE ME (CORVETTE), MASON ZIEMBA
3. RANSOM-RAIL GOLD AURORA-ET (GOLDDUST), EATON, LUNDY & PHOENIX
4. LUNCREST-RB LIGHTS-1695-ET (CONTRAST), FULPER & LUNDY
5. ZBW CORVETTE ALFALFA (CORVETTE), ZIEMBA, OSTER & VAIL
6. LIDDLEHOLME EMILY-ET (WINDBROOK), HEILEE LIDDLE
7. REYNCREST DOORMAN LANTANA (DOORMAN), REYNCREST FARMS
8. EVANS-H BYWAY JAMISEN (BYWAY), ALEX EVANS

SENIOR 2 YEAR OLD (13)

1. (BU) ELM-V-F BRAXTON SAPPHIRE (BRAXTON), KELSEY WARRINER
2. BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY), COOPER GALTON
3. REYNCREST HEZ GOLDCHAIN-ET (HEZTRY), REYNCREST FARMS
4. REYNCREST WB GOLD RING-ET (WINDBROOK), REYNCREST FARMS
5. MS GOLDWYN SHAZAM-ET (GOLDWYN), REYNCREST FARMS & LUNCREST
6. MIDAS-TOUCH MCT LIPSYNC-ET (MCCUTCHEN), JOHNATHAN KING
7. CURRVALE BROKAW HAZEL-ET (BROKAW), LISA SHARPE
8. CURR-VALE BROKAW HAVEN (BROKAW), ISSAC FOLTS

JUNIOR 3 YEAR OLD (11)

1. OCD GOLD CHIP ELLIE-ET (GOLD CHIP), OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. (BU) JACOBS GOLD CHAIN ALL-ET (GOLD CHIP), W&R LUNDY
3. REYNCREST RB LOCA-RED-ET (REDBURST), REYNCREST FARMS
4. SIEMERS DEFIANT LAUREN (DEFIANT), COOPER GALTON
5. KINGS-RANSOM DOORMAN FROZEN (DOORMAN) JOHNATHAN KING
6. CRANHOLME ATWOOD PASTA-ET (ATWOOD), ISSAC FOLTS
7. MS BAILEYS DURHAM BREE (DURHAM), JOHN ROBERTS
8. KINGS-RANSOM DAVIN RIVAL-ET (DAVINCI), ADAM KING

SENIOR 3 YEAR OLD (8)

1. (BU) BRACIN GOLDWYN CAMI-ET (GOLDWYN), BRADLEY & CINDY MURPHY
2. MCGARR FARMS K DEC LIBERTY (DECLAN), MCGARR FARMS
3. LANTLAND WINDBROOK HYSTERIA (WINDBROOK), JACOB MENZI
4. SPLENDIDS GLD SHENANIGAN-ET (GOLDWYN), JOHN ROBERTS
5. HEADWATER AIRLIFT CHARITY (AIRLIFT), ETHAN SHERMAN
6. WILLOWBREEZE ATWOOD QUEEN (ATWOOD), ELYSE BUTTS
7. KINGS-RANSOM MACK STACKED (MACK), ADAM KING
8. SHELAND MCCUTCHEN BEAUTY (MCCUTCHEN), ERIK SHELMIDINE

4 YEAR OLD (9)

1. OCD BRADNICK CANDY (BRADNICK), OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. EILDON-TWEED CHAMELEON-ET (MOGUL), BLAKE WADSWORTH
3. LUNCREST EMERALD MOOR-1492 (EMERALD),W&R LUNDY
4. UNIQUE ATWOOD CECILLA-ET (ATWOOD), LUNDY & PATRICK
5. MIKELHOLM WINDBROOK RORY-ET (WINDBROOK), EMILY MIKEL
6. OCD BRAXTON CHINA BLUE-ET (BRAXTON), DENISE SAXTON
7. MUDDY RIVER ASTEROID ZALENTINE (ASTEROID), MUDDY RIVER FARM
8. ERN MAR ACRES AMAZE HOLLY (ALTAAMAZING), ASHLEY THORNTON
9. JERICHO-DAIRY BRAX ECKLYNN (BRAXTON), JACOB MENZI

5 YEAR OLD (4)

1. LONG-HAVEN SID CARLA (SID), OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. MS BRANDYS GOLD BAILEY (GOLDWYN), ZIEMBA, OSTER & WORDEN
3. LUNCREST GDSN WANDER-1470-ET (GOLDSUN), PAT LUNDY
4. OVALTOP DURHAM LOUISE-ET (DURHAM), DOUG WOLFE

AGED COW (5)

1. LIDDLEHOME RESURRECT LU-RED-ET (RESURRECT), ANTHONY LIDDLE
2. BELLA-ROSA GW SARA-ET (GOLDWYN), JONATHAN & ALICIA LAMB
3. LANTLAND ASPEN HEMLEY (ASPEN), KIRT MENZI, JR.
4. EMITA LOCUST ROCKIN RUBY (CALEB), PRISCILLA HELGERSON
5. OVALTOP KNOWLEDGE LOLA (KNOWLEDGE), HOWARD WOLFE

 

150,000LB. COW (4)

1. MOR-YET GOLDWYN FAITHFUL-ET (GOLDWYN), SAVAGE & GALTON
2. LUNCREST GABOR MAYDAY-1356 (GABOR), WILLIAM LUNDY
3. LUNCREST ATLAS HEATHER-1274 (ATLAS), ANTHONY LIDDLE
4. OVALTOP DUNDEE ESTER (DUNDEE), DOUG WOLFE

BEST 3 FEMALES (6)

1. REYNCREST FARMS
2. OAKFIELD CORNERS
3. LUNCREST FARM
4. KIRT MENZI, JR.
5. KEVIN & BARB ZIEMBA
6. OVALTOP HOLSTEINS

EXHIBITOR’S HERD (3)

1. OAKFIELD CORNERS DAIRY
2. REYNCREST FARMS
3. OVALTOP HOLSTEINS

PREMIER BREEDER: REYNCREST FARMS
PREMIER EXHIBITOR: LUNCREST FARMS


Send this to a friend