Midwest Spring Red & White Show


Judge: Roger Turner

Photos by: Red & White Dairy Cattle Association

grand

Grand Champion and Best Udder of Show: Cleland Advent Alexia-Red (Left), 1st place Aged Cow, Exhibited by Golden Oaks Farm
Reserve Grand Champion: Reyncrest Real Laredo-Red (Middle), 1st place Senior Three Year Old, Exhibited by Milk Source Genetics
HM Grand Champion: Miss Alabama-Red (Right), 2nd place Senior Three Year Old, Exhibited by West Coast Holsteins

seniorchamp

Senior Champion: Cleland Advent Alexia-Red (Front, Left), 1st place Aged Cow, Exhibited by Golden Oaks Farm
Reserve Senior Champion: Valley-River Jup Rudy-Red (Middle, Right), 2nd place Aged Cow, Exhibited by Milk Source Genetics
HM Senior Champion: Cleland SS Alexis-Red-ET (Back), 1st place 125,000 Pound Cow, Exhibited by Jason Cleland

Intermediate Champion

Intermediate Champion: Reyncrest Real Laredo-Red, 1st place Senior Three Year Old, Exhibited by Milk Source Genetics
Reserve Intermediate Champion: Miss Alabama-Red, 2nd place Senior Three Year Old, Exhibited by West Coast Holsteins
Honorable Mention Intermediate Champion: Luck-E Ladd Jubilee-Red-ET, 1st place Junior Two Year Old, Exhibited by Matt Engel

Junior Champion

Junior Champion: Pamprd-Acres AB Ivy-Red (Front), 1st place Fall Yearling, Exhibited by Golden Oaks Farm
Reserve Junior Champion: Duckett Secure Lily-Red-ET (Middle), 1st place Summer Yearling, Exhibited by Melissa Sprecher
Honorable Mention Junior Champion: Miss Hot Mama-Red (Back), 2nd place Fall Yearling, Exhibited by Majestic-View, Smith, Kueffner, & Vail

Senior and Grand Champion of the Junior Show

Senior and Grand Champion of the Junior Show: Lake-Prairie Alison-Red-ET (Right), 1st place Senior Three Year old of Junior Show, Exhibited by L. Banowetz and C. Warren
Reserve Senior and Reserve Grand Champion of the Junior Show: Rosedale 2 Hot 2 Handle-Red (Left), 1st place Four Year Old of Junior Show, Exhibited by Carley Krull
HM Senior Champion of the Junior Show: Warmka Chris Leah 1441-Red, 1st place Senior Two Year Old of Junior Show, Exhibited by Brad and Danielle Warmka

Junior Champion of the Junior Show

Junior Champion of the Junior Show – Duckett Secure Lily-Red-ET (Right), 1st place Junior Summer Yearling, Exhibited by Melissa Sprecher
Reserve Junior Champion of the Junior Show: MS-Stranshome Target-Red (Left), 1st place Junior Fall Calf, Exhibited by J, J, H, & K Gaedtke & M. Kroll
Honorable Mention Junior Champion of Junior Show: Greenlea Sher Magenta-Red, 1st place Junior Spring Yearling Exhibited by A, A, & A. Gruenes

Premier Breeder: Rosedale Genetics LTD

Premier Exhibitor: Milk Source Genetics

Winter Calves

Winter Calves
1. L-Maples Ar Catalina-Red-ET (1st Junior) exhibited by James Jens & Owen Kress
2. Forest-Ridge A Mopsy-Red-ET (1st Bred and Owned) exhibited by J, L, & M Harbaugh and A. Loehr

Fall Calves

Fall Calves
1. Greenman Acres Anna-Red (1st Bred and Owned) exhibited by Brian Greenman and Budjon Farms
2. MS-Stranshome Target-Red (1st Junior) exhibited by J, J, H, & K Gaedtke & M. Kroll
3.Milksource Wire Racket-Red exhibited by Milk Source Genetics
4.Straussdale Bar Dreamy-Red exhibited by Mariah and Carly Strauss
5.Booth-Haven We Love-Red-ET (1st Junior Bred and Owned) exhibited by C, A, C, & R. Booth

Summer Yearlings

Summer Yearlings
1. Duckett Secure Lily-Red (1st Junior) exhibited by Melissa Sprecher
2. Milk Source Barb Love-Red-ET (1st Bred and Owned) exhibited by Milk Source Genetics
3. Wildweed Ladd Margarita-Red exhibited by Frank Behling
4. Milk Source Apple Wine-Red exhibited by C, A, C, & R. Booth
5. Sco-Lo-Kruse No How-Red-ET exhibited by Graisson Schmidt and Highlife-LP

Spring Yearlings

Spring Yearlings
1. Greenlea Sher Magenta-Red (1st Junior) exhibited by A, A, & A. Gruenes
2. Booth-Haven A Mocha-Red (1st Bred and Owned and 1st Junior Bred and Owned) exhibited by C, A, C, & R. Booth
3. Hunt-Haven Hvezda Juno-Red exhibited by Chad and Erin Hunt
4. Lyons-Dl Ducati Glitter-Red exhibited by Carly Lyons
5. Cros-Jen Armani Salsa-Red exhibited by Jennifer Wakeley 

Winter Yearlings

Winter Yearlings-

1. Piersten Ladd P Template-Red exhibited by Alyson Philips
2. Zehrview Absolt Hi-Time-Red (1st Junior and 1st Bred and Owned) exhibited by Rosalee Zehr
3. Honeycrest AL Daphne-Red exhibited by Braeden Bechel
4. Macland ABS Juliet-Red exhibited by A, A, & A. Gruenes
5. Budjon-Vail P Dayton-Red-ET exhibited by Andrew Greenfield

Fall Yearlings

Fall Yearlings
1. Pamprd-Acres AB Ivy-Red exhibited by Golden Oaks Farm
2. Miss Hot Mama-Red exhibited by Majestic-View, Smith, Kueffner, & Vail
3. Lyn-Vale Redburst Molly-Red (1st Junior) exhibited by C, A, C, & R. Booth
4. Four-Hills D Jesslyn-Red-ET exhibited by High Life and Graisson Schmidt
5. Inspired Doncha Miss Me-Red (1st Bred and Owned and 1st Junior Bred and Owned) exhibited by Hannah Nelson

Junior Best Three Females

Junior Best Three Females
1. Lyons Holsteins
2. Honey-View Farm

Unfresh Two Year Old

Unfresh Two Year Old

1. Driftline Advent Leann-Red exhibited by M, M, & M Sarbacker
2. Ja-Mi-Ri Debnr Get-Some-Red (1st Junior and 1st Bred and Owned) exhibited by Jason Richardson

Junior Two Year Old

Junior Two Year Old
1. Luck-E Ladd Jubilee-Red-ET (1st Bred and Owned and Best Udder) exhibited by Matt Engel
2. Rosedale The Rose-Red-ET exhibited by Rosedale Genetics LTD
3. V-View Ctndr Moscato-Red exhibited by McKenzie and Ryleigh Endvick

Senior Two Year Old

Senior Two Year Old
1. Rosedale Rumor Has It-Red-ET (1st Bred and Owned) exhibited by Rosedale Genetics LTD
2. Underwood Dusk Jazz-Red exhibited by Milk Source Genetics
3. Rosedale Rsng Legend-Red-ET exhibited by Rosedale Genetics LTD
4. Warmka Chris Leah1441-Red (1st Junior and Best Udder) exhibited by Brad and Danielle Warmka
5. Milk Source Redburst Alma-Red exhibited by Milk Source Genetics

Junior Three Year Old

Junior Three Year Old
1. MS Morsan Piclo Tsunami-Red (Best Udder) exhibited by Milk Source Genetics

Senior Three Year Old

Senior Three Year Old

1. Reyncrest Real Laredo-Red (Best Udder) exhibited by Milk Source Genetics
2. Miss Alabama-Red exhibited by West Coast Holsteins
3. Milk Source Dty Tammy-Red-ET exhibited by Cathryn and Christopher Gunst
4. Lake-Prairie Alison-Red-ET (1st Junior) exhibited by L. Banowetz and C. Warren
5. Lyons-DL Chger Twizzler-Red (1st Bred and Owned and 1st Junior Bred and Owned) exhibited by Michael Lyons

Four Year Old

Four Year Old
1. Probert C Bree Ella-Red (1st Bred and Owned and Best Udder) exhibited by Kate Smith
2. Rosedale Lucky Rose-Red exhibited by Rosedale Genetics LTD
3. Rosedale 2 Hot 2 Handle-Red (1st Junior) exhibited by Carley Krull
4. Siemers Destry Sunny-Red exhiited by Lisowe, Kress, & Jens
5. Bur-Wall Lnr Awesome-Red-ET exhibited by Wallace A. Behnke

Five Year Old

Five Year Old
1. DAJEDA Advent Wonder-Red (1st Junior and 1st Bred and Owned and Best Udder) exhibited by Leanne Dammen
2. Ourway Destry Sparkle-Red exhibited by Hailey Raymond
3. Milgene Arrow Janet-Red exhibited by Jason M. Richardson

Aged Cows

Aged Cows
1. Cleland Advent Alexia-Red-ET (Best Udder) exhibited by Golden Oaks Farm
2. Valley River Jup Rudy-Red exhibited by Milk Source Genetics
3. Ri-Jul Advent Leann-Red (1st Junior) exhibited by Christopher Vomastic

125,000 Pound Lifetime Production

125,000 Pound Lifetime Production
1. Cleland SS Alexis-Red-ET (1st Bred and Owned and Best Udder) exhibited by Jason Cleland
2. MS Hack SS Ella Rae-Red-ET exhibited by Smith, Hackmann, & Parsons

Senior Best Three Females

Senior Best Three Females
1. Rosedale Genetics LTD

Produce of Dam

Produce of Dam

1. Rosedale Genetics LTD

Dam and Offspring

Dam and Offspring
1. Cleland Holsteins
2. Kress-Hill Dairy

 

Best Bred and Owned of the Junior Show

Best Bred and Owned of the Junior Show

1. Lyons-DL Chger Twizzler-Red exhibited by Michael Lyons

Best Bred and Owned

Best Bred and Owned: Cleland SS Alexis-Red-ET 1st place 125,000 Pound Cow Exhibited by Jason Cleland


Send this to a friend