meta Mid-East Spring National Holstein Show 2015 :: The Bullvine - The World's Leading Dairy Magazine

Mid-East Spring National Holstein Show 2015


DATE: April 3rd-4th, 2015
LOCATION: Columbus, OH
JUDGE: Chad Ryan, WI

Grand Champion – Budjon-JK Sid Elyssa-ET (Sid), Parker Hardy, Tipton, MI
Senior &Reserve Grand Champion – M-Riverview Destry Kalin (Destry), Wabash-Way, OH
Reserve Senior Champion – Porpo Goldwyn Barby-ET (Goldwyn), Parker Hardy, MI

Intermediate Champion – Budjon-JK Sid Elyssa-ET (Sid), Parker Hardy, Tipton, MI
Reserve Intermediate Champion – T-Triple-T Posibility-ET (Goldwyn), Triple-T & Entourage, OH
Junior Champion – Sco-Lo-Coons Sid Aria-ET (Sid), Doeberiener, Bowen, & Heath, OH
Reserve Junior Champion – Trefle Chassep Doorman-ET (Doorman),Doeberiener, Bowen, Heath & Dyment, OH

 

Winter Calves
1. Ms Opportunity Priced2Sell (Sid ), Seven Gables Farm, OH
2. Toppglen Black Diamond (Attic), Toppglen, OH3. Wabash-Way Malone Alaina (Malone), Wabash-Way, OH
4. Stan-Mar-Dale Vatta (Kellis), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
5. Bucks Pride Sanchez Linda (Sanchez), Bucks Pride, OH

 

Fall Calves

1. Sco-Lo-Coons Sid Aria-ET (Sid), Doeberiener, Bowen & Heath, OH
2. Southern-Hills Corvette Meril (Corvette), Chad Griffith, OH
3. Topp-View Lane Aurora (Lane), Madelyn Topp, OH
4. Richman Armani McVay Ty 12 (Armani), Richman Farms, OH
5. Banowetz GC Moneymaker (Gold Chip), Banowetz Dairy Farm, IA

 

Summer Yearlings

1. Cherry Crest Miss Vermont (McCutchen), Doeberiener, Bowen, Heath & Black, OH
2. Ms Queens Manor Sanchez Beau (Sanchez), Franchise, Thompson, Linehan & Halpin, OH
3. Wabash-Way Elaborate Perri (Elaborate), Wabash-Way, OH
4. Sweet-Peas Reg Wildthing (Reginald), Olivia Finke, OH
5. Bucks-Pride Pumpkin Pie (Atwood), Bucks Pride, OH

 

Spring Yearlings
1. Trefle Chassep Doorman-ET (Doorman), Doeberiener, Bowen, Heath & Dyment, OH
2. Wabash-Way Atwood Fantasia (Atwood), Wabash-Way, OH
3. Ms Opportunity GSUN Lasgo (Gold Sun), Franchise & Linehan, OH
4. Plainfield BA BRKW Chrissy (Brokaw), Plainfield Farms, OH
5. Toppglen Windbrook Windstorm (Windbrook), Shannon Akers, OH

 

Winter Yearlings
1. Lingle Gold Freaky Girl-ET (Goldwyn), Doeberiener, Bowen, Heath & Cole, OH
2. Wabash-Way McCutchen Edin (McCutchen), Wabash-Way, OH
3. Toppglen Goldwyn Want-ETS (Goldwyn), Brennan, Marissa, Logan & Tanner Topp, OH
4. KY-Blue Brady Rose (Brady), Tim & Grace Gunkelman, OH
5. Miley Windbrook Glee (Windbrook), MIley Holsteins, OH

 

Fall Yearlings
1. Sagamie Atwood Mikeala (Atwood), Doeberiener, Bowen & Schilling, OH
2. T-Triple-T Petunia-ET (Goldwyn), Seven Gables Farm, Sidney, OH
3. Wabash-Way Elite Allure (Elite), Wabash-Way, OH
4. Hankansons Atwood Betty (Atwood), Katie Cole, OH
5. Lingle Atwood Foxxy (Atwood), Ryan Lingle, OH

 

Junior 2 Year Olds
1. Hoosier Star Lady (Alexander), Meyer, Hoosier Star & Matlock, OH
2. Buck-Pride Gold Chip Sue (Gold Chip), Dovin Dairies, OH
3. Engleking Durham Double D (Durham), Engelking Holsteins, IN
4. Lindlaur Braxton Aphrodite (Braxton), Lindlaur Holsteins, OH
5. Topp-View GS Eyecandy-ET (Gold Sun), Topp-View, OH

 

Senior 2 Year Olds
1. Tri-Koebel Dempsey Tricky (Dempsey), Triple-T Holsteins & Pat Conroy, OH
2. Kokosings Cairo Calico (Cairo), Wabash-Way, OH
3. Stan-Mar-Dale Viviana (Dempsey), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
4. Sunrose Leontine-ET (Goldwyn), Bryce Gingerich & Sidney Freeman, IN
5. Buck-Pride Gold Chip Winie (Gold Chip), Bucks-Pride & Topp-View, OH

Junior 3 Year Olds
1. Rupp-Vue Atwood Indy (Atwood), Rupp-Vue,
2. Balmoral Lars Aurianna-Red (Larson), Topp-View, OH
3. TK-Plain-View Ripley (Dempsey), Kayla King, OH
4. Brookview Atwood Hopscotch), Aubrey Jones, OH
5. Highlight Titan Beauty (Titan), Olivia Finke, OH

 

Senior 3 Year Olds
1. Budjon-JK Sid Elyssa-ET (Sid), Parker Hardy, Tipton, MI
2. T-Triple-T Posibility-ET (Goldwyn), Triple-T & Entourage, OH
3. Ree-Kay Aftershock C0Co (Aftershock), Renee Hershberger, OH
4. Brookvilla HV Readliner Legend (Redliner), Elijah Dobay, OH
5. Masal Mahogany 5651 (), Matt & Megan Lawson, OH

 

4 Year Olds
1. M-Riverview Destry Kalin (Destry), Wabash-Way, OH
2. Duhamel Goldwyn Roselina (Goldwyn), Triple-T, Heath & Conroy, OH
3. Stan-Mar-Dale Qualify (Chance), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
4. Majesticview Sevetlana-ET (Goldwyn), Cole, Heath, Doeberiener & Bowen, OH
5. Express-SMD Braxton Devin (Braxton), Stan-Mar-Dale/Express, OH

 

5 Year Olds
1. Porpo Goldwyn Barby-ET (Goldwyn), Parker Hardy, MI
2. Hardys Goldwyn Magenta (Goldwyn), Matt & Megan Lawson, OH
3. Macs Acres Dy 523-Red (Destry), Yoder & McMahane, OH
4. Kocker Destry Sydnea (Destry), Bucks Pride, OH
5. Klingedale Sanchez Affirm (Sanchez), Lindlaur Holsteins, OH

 

Aged Cows
1. Whiteleather Sizzle 1440 (Shottle), Whiteleather Holsteins, OH
2. Goldenflo Goldwyn Foxie (Goldwyn), Shawn & Levi Banowetz, IA
3. Express-SMD Pagewire JC (Pagewire), Stan-Mar-Dale/Express Holsteins, OH
4. Cam-Bing Gold Nicole-ET (Goldwyn), King Family, OH
5. Doubletree Effor Kate (Effort), Hardingdale Holsteins, OH


Send this to a friend