DATE: June 17, 2013
LOCATION: Richmond, IN
JUDGE: Nathan Thomas, OH
HEAD SHOWN: 103 Head

Junior Champion – B-Aces HI Braxton Ryder (Braxton), 1st Spring Yearling, Stookeyholm, IN
Reserve Junior Champion – Claqvato-RLT Craze Eyes (Atwood), 2nd Spring Yearling, Engleking Holstiens, IN
HM Junior Champion – Price-View Reginald Prize (Reginald), 1st Fall Calf, Price-View Holsteins, IN

Intermediate Champion – Ka-Geo Golden Rae-ET (Goldwyn), 1st Senior 2Yr Old, Price-View Farm, IN
Reserve Intermediate Champion – Maple-Slope Goldwyn Angie-ET (Goldwyn), 1st Senior 3 Yr Old, Sunrose Holsteins, IN

Senior Champion – Sunrose Jess (Advent), 1st 5yr Old, Sunrose Holsteins, IN
Reserve Senior Champion – Tex-Stein Advent Jocelyne (Advent), 1st 4 Yr Old, Stookeyholm, IN

Grand Champion – Sunrose Jess (Advent), 1st 5yr Old, Sunrose Holsteins, IN
Reserve Grand Champion – Ka-Geo Golden Rae-ET (Goldwyn), 1st Senior 2Yr Old, Price-View Farm, IN

 

Spring Calf
1. Bohoniks Ashock Sweetheart (Aftershock), Engleking Holsteins, IN
2. Green-Lo Dun dee Catie J (Dundee), Engleking Holsteins, IN
3. Sequa JK Empire Bree (Empire), Sequa Farms, IN
4. Edalynsyn St Alex Edith (Alexander), Springbrook Farms, IN
5. Royalstead Sovereign Kami (Sovereign), Price-View Holsteins, IN

 

Winter Calf
1.Me-Ha Master Flo (Master), Alley Dairy, IN
2. Price-View Atwood Clarice (Atwood), Price-View Holstiens, IN
3. Sequa Roy Bo (Roy), Sequa Farms, IN
4. K-Hurst Lauthority Pace-ET (Lauthority), Kuk-Lan Holstiens, IN
5. Troyer LWH Kite Tabbee (Kite), Troyer LWH Holsteins, IN

 

Fall Calf
1. Price-View Reginald Prize (Reginald), Price-View Holsteins, IN
2. MS Seven Gables Brokaw Ginny (Brokaw), Chad Egolf, IN
3. Masal GW Atwood 6033 (Atwood), Beer Farms, IN
4. Quietcove-W Second Lady (Destry), JD & Rebecca Wicker, IN
5. Sunrose Juliana (Jake), Sunrose Holsteins, IN

 

Summer Yearling
1. Lookwell Lavangard Bonita (Lavenguard), Lookwell Farm,IN
2. Sunny Da Reginald Whimper (Reginald), Sunny Da, IN
3. MS Penicks Atwood Kylei (Atwood), Penick Dairy Farm, IN
4. Rising-Sun Dempsey Imyra (Dempsey), John Trenshaw, IN
5. Beekmans Dempsey Dharma (Dempsey), Beekman Holstiens, IN

 

Spring Yearling
1. B-Aces HI Braxton Ryder (Braxton), Stookeyholm, IN
2. Claquato-RLT Craze Eyes (Atwood), Engleking Holstiens,IN
3. Claytoncrest Cookie (Gold Chip), Tryer LWH Holstins, IN
4. Green Lo Redliner Ehrler (Redliner), Green Lo Farm, IN
5. Bohoniks Goldwyn Miley (Goldwyn), Engleking Holsteins, IN

 

Winter Yearling
1. Jon-Lu Hills Brax Nexus (Braxton), Engleking Holsteins, IN
2. Engleking JXRB RS Punkin-Red (Rimshot), Engleking Holsteins, IN
3. J&S Sara Sidney (Sid), Springbrook Farms, IN
4. Mayhill Pronto Beauty (Pronto), Mayhill Farm, IN
5. Green Lo Sovereign Monique (Sovereign), Skylar Stahl, IN

 

Fall Yearling
1. Te-Lou Crunch Dazzle (Crunch), Te-Lou Holsteins, IN
2. Sequa Lucifer Brittany (Lucifer), Sequa Farms, IN
3. K-Hurst Atwood Premoise (Atwood), Lookwell Farm, IN
4. MS J&S Goldwyn Sheena (Goldwyn), Springbrook Farm, IN
5. Quietcove-Curran Chancel (Final Cut), JD & Rebecca Wicker, IN

 

Junior 2 Year Old
1. Sunny-Da Advent Vickie (Advent), Sunny-Da, IN
2. MS Bertschland Watchout Jill (Watchout),Bertschland,IN
3. LIpply Sanchez Sidney (Sanchez), Lipply Holsteins, IN
4. Milksource Damion Betty (Damion), Sunrose Holsteins, IN
5. Markress Fever Sunni (Fever), Markress Farm, IN

 

Senior 2 Year Old
1. Ka-Geo Golden Rae-ET (Goldwyn), Price-View Farm, IN
2. D-K Silk Atwood Satin-ET (Atwood), Sunrose Holsteins, IN
3. J&S Atwood Sandflea (Atwood), Springbrook Farms, IN
4. Sunny-Da Des Jocelyn-Red ET (Destry), Sunny-Da, IN
5. Green Lo Advent Lucy (Advent), Green Lo, IN

 

Junior 3 Year Old
1. Fuhrmann-VU Pagewire Rilee (Paigewire), Fuhrmann Farms, IN
2. Comestar Melimba Alexander (Alexander), LWH Holsteins, IN
3. Express-SMD Lollipop (Chance), Alley Dairy, IN
4. Markress Aspen Margerite (Aspen), Markress Farm, IN
5. Pierstein Jasper Sundri (Jasper), Greg Klopfenstein, IN

 

Senior 3 Year Old
1. Maple-Slope Goldwyn Angie-ET (Goldwyn), Sunrose Holsteins, IN
2. MS J&S Stac San Serena (Sanchez), Springbrook Farms, IN
3. Paul-Farm Ruben Crimson (Ruben), Stookeyholm, IN
4. Markress Dolman Tobi-ET (Dolman), Markress Farm, IN
5. MS Ang Sanch Abby-ET (Sanchez), Springbrook Farms, IN

 

4 Year Old
1. Tex-Stein Advent Jocelyne (Advent), Stookeyholm, IN
2. Ri-Val-Re Rln Divine (Redliner), Kuehnert Dairy, IN
3. Savage-Leigh Jasper Leah (Jasper), Sunrose Holsteins, IN
4. Lipply Touchdown Glory-Red (Touchdown), Lipply Holsteins, IN

 

5 Year Old
1. Sunrose Jess (Advent), Sunrose Holsteins, IN
2. Deste Duece Sasy (Duece), Sunrose Holsteins, IN
3. Green Lo Talent Erica (Talent), Green Lo Farm
4. Green Lo Talent Ralyn (Talent), Green Lo Farm, IN
5. Sunny-Da Damion Kalie (Damion), Dru Mercer & Mario Vanderhulst, IN

 

Aged Cow
1. MS J&S Marsel Stac Dedra-ET (Durham), Springbrook Farm, IN
2. Fuhrmann-Vu Dundee Barb (Dundee), Sunrose Holsteins, IN
3. Sunrose Delaney (Dundee), Sunrose Holsteins, IN
4. Sunny-Da Damion Tiffnay (Damion), Dru Mercer & Mario Vanderhulst, IN