DATE: July 6, 2014
JUDGE: Joël Lepage, Amqui,QC

Grand Champion cow at Trois-Rivieres, the 5 yr-old Cobequid Goldwyn Leno (Photo by Carl Saucier)

Grand Champion – Cobequid Goldwyn Leno(Goldwyn), Butz-Hill Holstein, Ferme Yyvon Sicard, Ghyslain Demers & Pierre Boulet
Reserve Grand Champion – Jacobs Atwood Melody(Atwood), Ferme Jacobs Inc.
Honorable Mention Grand Champion – Petitclerc Goldwyn Anouk(Goldwyn), Ferme Jean-Paul Petitclerc & Fils Inc

Petitclerc Goldwyn Anouk, 1st sr 2-yr-old, Inter Champion and Hon Men Grand cow (Photo by Carl Saucier)

Intermediate Champion – Petitclerc Goldwyn Anouk(Goldwyn), Ferme Jean Paul Petitclerc & Fils Inc.
Reserve Intermediate Champion – Hodglynn Dynasty Licorice(Dynasty), Gen-Com Holstein LTEE
Honorable Mention Intermediate Champion – Jacobs Goldwyn Lisamaree(Goldwyn), Ferme Jacobs Inc

Junior Champion – Sicy Ballet Atwood(Atwood), Ferme Yvon Sicard & Ghyslain Demers
Reserve Junior Champion – Sicy Aftershock Lemone(Aftershock), Ferme Yvon Sicard & Julien Sicard
Honorable Mention Junior Champion – Lingle Goldchip Feline-ET(Goldchip), Ferme Jean Paul Petitclerc & Fils Inc.

Junior Calf

  1. PETITCLERC ATWOOD ATLAS, (B&O) FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. JACOBS REGINALD MELO, FERME JACOBS INC
  3. LACHANCIA ELABORATE TITANE, FERME KAMLAKE+STEPHANE TARDIF

Intermediate Calf

  1. SICY AFTERSHOCK LEMONE , B&O FERME YVON SICARD+JULIEN SICARD
  2. PETITCLERC GOLDSUN SALSA, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  3. MONYKA AFTERSHOCK OASIS, YVES MONTPLAISIR

Senior Calf

  1. LINGLE GOLDCHIP FELINE-ET, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. KAROLSTEIN BISCOTTI GOLDWYN ,B&O FERME KAVEN GRANDMONT INC+FERME ROUVAL INC
  3. JACOBS ALEXANDER GOOD, FERME JACOBS INC

Summer Yearling

  1. PETITCLERC MISS FEVER, B&O FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. JACOBS ATWOOD BIANNA, FERME JACOBS INC
  3. JACOBS GOLD CHIP BIO, FERME JACOBS INC

Junior Yearling

  1. SICY BALLET ATWOOD, B&O FERME YVON SICARD+GHYSLAIN DEMERS
  2. JACOBS GOLDWYN ALIZA, FERME JACOBS INC
  3. DENISTIER MAGIC DAY, DENISTIER 24113185 QUEBEC INC

Intermediate Yearling

  1. NICETPIC ARMADA CONTRAST, FERME BEAUSOLEIL
  2. JACOBS ALEXANDER EDDY, (B&O) FERME JACOBS INC
  3. JACOBS GOLD CHIP IDEE, FERME JACOBS INC

Senior Yearling

  1. SICY ALISSON GOLDWYN, (B&O) FERME YVON SICARD

Junior Breeder

  1. FERME JACOBS INC (JACOBS)
  2. FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC (PETITCLERC)
  3. FERME YVON SICARD (SICY)

Junior Exhibitor

  1. FERME JACOBS INC
  2. FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  3. YVES MONTPLAISIR

Premier Sire

  1. MR CHASSITY GOLD CHIP-ET
    BRAEDALE GOLDWYN
  2. MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD
    REGANCREST REGINALD-ET
  3. GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET

Junior 2 year old

  1. DESARTISANS LAUTHORITY MELIA, (B&O) JEAN-CLAUDE LAFORTUNE & FILS
  2. PETITCLERC AMAZING SID (Best Udder), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  3. JACOBS GOLDWYN ALEAH, FERME JACOBS INC

Senior 2 year old

  1. PETITCLERC GOLDWYN ANOUK (Best Udder and B&O), FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. MASSICO WINBROOK CHARLY, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  3. JACOBS GOLDWYN BAHIA, FERME JACOBS INC

Junior 3 year old

  1. JACOBS ATWOOD VEDETTE, (Best Udder and B&O), FERME JACOBS INC
  2. PETITCLERC SEAVER DELIMA, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC

Senior 3 year old

  1. HODGLYNN DYNASTY LICORICE (Best Udder), GEN-COM HOLSTEIN LTEE
  2. JACOBS GOLDWYN LISAMAREE (B&O), FERME JACOBS INC
  3. PETITCLERC ALEXANDER AMYCALE, FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC

4 year old

  1. JACOBS ATWOOD MELODY, (Best Udder & B&O), FERME JACOBS INC
  2. PETITCLERC GOLDWYN FLAMIGO, FERME YVON SICARD
  3. VALLEYVILLE GOLDWYN RENA, TY-D HOLSTEINS

5 year old

  1. COBEQUID GOLDWYN LENO (Best Udder), BUTZ-HILL HOLSTEIN+FERME YVON SICARD+GHYSLAIN DEMERS+PIERRE BOULET
  2. PETITCLERC GOLDWYN FUMBLE , (B&O) FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  3. JACOBS MINISTER AIMA, FERME JACOBS INC

Mature Cow

  1. ROGGUA DUNDEE EVELYNE  (Best Udder), FERME YVON SICARD+GHYSLAIN DEMERS
  2. ARETHUSA-I GOLD MARCHE, CRASDALE FARMS+T & L CATTLE LTD+TY-D HOLSTEINS

Progeny of Dam

  1. BRABANTDALE JASPER SPADES
  2. JACOBS JASPER ABELLA

Premier Breeder

  1. FERME JACOBS INC (JACOBS)
    FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC (PETITCLERC)
  2. FERME YVON SICARD (SICY)
  3. YVES MONTPLAISIR (MONYKA)

Premier Exhibitor

  1. FERME JEAN-PAUL PETITCLERC & FILS INC
  2. FERME JACOBS INC
  3. GEN-COM HOLSTEIN LTEE

Premier Sire

  1. BRAEDALE GOLDWYN
  2. MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD
  3. GOLDEN-OAKS ST ALEXANDER-ET