Expo Rive Nord 2014 Results


DATE: June 28, 2014
JUDGE: Dominic Fortier, Saint-Christophe-d’Arthabaska, QC
HEAD SHOWN: 134

Grand Champion – Sicy Sydney Goldwyn(Goldwyn), Ferme Yvon Sicard & Pierre Boulet
Reserve Grand Champion – Comestar Pimpante Goldwyn(Pimpante), Ferme Boisblanc Holstein Inc.
Honorable Mention Grand Champion – Gilnor Mianilie Jasper(Jasper), Mathieu Chartrand & Rene Hardy

Breeder Banner
1. FERME DU VIEUX SAULE (VIEUXSAULE)
2. FERME YVON SICARD (SICY)
3. FERME ROANNETTE INC (ROANNETTE)

Exhibitor Banner
1. FERME DU VIEUX SAULE
2. FERME ROANNETTE INC
3. FERME DROUIN & FILS
Premier Sire
1. BRAEDALE GOLDWYN
2. MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD
3. PINE-TREE SID-ET

Junior Champion – Sicy Ballet Atwood(Atwood), Ferme Yvon Sicard & Gghyslain Demers
Reserve Junior Champion – Karolstein Biscotti Goldwyn(Goldwyn), Ferme Kaven Grandmont Inc & Ferme Rouval Inc.
Honorable Mention Junior Champion – Sicy Afterhsock Lemone(Aftershock), Ferme  Yvon Sicard & Julien Sicard

Junior Breeder
1 FERME YVON SICARD (SICY)
2. FERME DU VIEUX SAULE (VIEUXSAULE)
3. FERME DROUIN & FILS (DEROUIN)

Junior Exhibitor
1. FERME DROUIN & FILS
2. EXPECTATIONS HOLSTEINS+FERME MAHO+VERONIQUE MAHEU
3. FERME SYMA HOLSTEIN

Junior Sire
1. BRAEDALE GOLDWYN
2. MS ATLEES SHT AFTERSHOCK-ET
3. MAPLE-DOWNS-I G W ATWOOD

Junior Calf
1 LACHANCIA ELABORATE TITANE , FERME LACHANCIA S.E.N.C
2. FOREST DOORMAN KAMIKAZE DAWN , FERME FOREST
3. JOBERT FEVER EMORY , FERME JOBERT

Intermediate Calf
1. SICY AFTERSHOCK LEMONE, FERME YVON SICARD+JULIEN SICARD
2. AUGURE BOUNCE LAVANGUARD, EXPECTATIONS HOLSTEINS+FERME MAHO+VERONIQUE MAHEU
3. OCONNORS WILLPOWER SILK, FERME LYSEM S.E.N.C

Senior Calf
1. KAROLSTEIN BISCOTTI GOLDWYN, FERME KAVEN GRANDMONT INC+FERME ROUVAL INC
2. DUBEAU ATWOOD MIDNIGHT EXPRESS, DENNALIE HOLSTEIN+KELLY HARDY+MATHIEU CHARTRAND
3. LAUZONNIERE WINDBROOK ATLEE , CATHERINE LAUZON+FERME FOREST+MARIO LAUZON+PATRICE LAUZON

Summer Yearling
1. RUBIS BRAWLER TAMBOUR , FERME RUBIS ENRG+HUGUES MENARD
2. MS GOLDWYN RANDIL-ET , FERME LUC TANGUAY+FERME NORCHETTE ENRG+HV FARM
3. VIEUXSAULE GOLDWYN GRACE , FERME DU VIEUX SAULE

Junior Yearling
1. SICY BALLET ATWOOD, FERME YVON SICARD+GHYSLAIN DEMERS
2. LYLEHAVEN AMAZING LISA-ET , EXPECTATIONS HOLSTEINS+FERME MAHO+VERONIQUE MAHEU
3. PRUDHOMME PENELOPE DEMPSEY , GILLES PRUD’HOMME

Intermediate Yearling
1. BUDJON-JK ATTIC EXPRESS-ET, EXPECTATIONS HOLSTEINS+FERME MAHO+VERONIQUE MAHEU
2. VIEUXSAULE GOLDWYN FANNY, FERME DU VIEUX SAULE
3. GUYVIEW DEMPSEY DRUSILLA

Senior Yearling
1. SICY ALISSON GOLDWYN, FERME YVON SICARD
2. SYMA SID ALWENA , FERME SYMA HOLSTEIN ENRG
3. VIEUXSAULE GOLDWIN SHERLY, FERME DU VIEUX SAULE
Junior 2 year old
1. DESARTISANS LAUTHORITY MELIA , JEAN-CLAUDE LAFORTUNE & FILS
2. NALO WINDBROOK ANABELLE, FERME NALO
3. NAUD LIZZARD ARIEL, FERME SYMA HOLSTEIN ENRG

Senior 2 year old
1. WINTERBAY ARTIST ELSA, FERME BOISBLANC HOLSTEIN INC
2. HARDY ATWOOD DONNA, RENE HARDY
3. RIETBEN B SASSY, FERME DROUIN & FILS+TOMMY PELLERIN

Junior 3 year old
1. HOW-WE-ROLL ATWOOD AMY-ET, FERME LOLISEE
2. VIEUXSAULE SEAVER CALINA, FERME DU VIEUX SAULE
3. VIEUXSAULE GOLDWYN FINA , FERME DU VIEUX SAULE+FERME MICHETTE

Senior 3 year old
1. SICY SYDNEY GOLDWYN, FERME YVON SICARD+PIERRE BOULET
2. COMESTAR PIMPANTE GOLDWYN, FERME BOISBLANC HOLSTEIN INC
3. BARTHELEMY BOLT VISTA, YVAN BARRETTE

4 year old
1. ELMCROFT SANCHEZ LANA, FERME LOLISEE
2. VIEUXSAULE DESTRY DREAMY, FERME DU VIEUX SAULE
3. VIEUXSAULE ROY TAYLER, FERME DU VIEUX SAULE

5 year old
1. GILNOR MIANILIE JASPER, MATHIEU CHARTRAND+RENE HARDY
2. LOLISEE GOLDWYN MOLLY, FERME LOLISEE
3. VIEUXSAULE BOLTON BROOKLYN , FERME DU VIEUX SAULE

Mature cow
1. MAZYLAKE RFL MLEADER BRITTANY. FERME FILIKING
2. VIEUXSAULE SALTO ROUQUINE, FERME DU VIEUX SAULE

Progeny of dam
1. VIEUXSAULE ALLEN DRAGONFLY
2. VIEUXSAULE TOYSTORY HALEY

 


Send this to a friend