DATE: 22nd March 2014
LOCATION: Bulle, Switzerland
JUDGE: Justin Burdette, US
Photo’s and results from Expo Bulle
Junior Champion (milking) – Schuwey Destry Bianca, (Destry), Beat & Tobias Schuwey, Jaun
Reserve Junior Champion (milking) – La Waebera Carat Cigale, (Carat), Michel Clément & Son, Le Mouret
Best Udder – Jowis Incas FLAVIA, Zingre-Thomi Erich, Lusweg 25, 3783 Grund b. Gstaad
Reserve Best Udder – Bopi Talent LOTANIE, Oberson Pierre & Savary Nicolas, 1625 Maules
Class 1-Junior 2-Year old
- La Waebera Carat Cigale, (Carat), Michel Clément & Son, Le Mouret
- Hirsbrunners Absolute Kely, (Absolute), Gobeli Holsteins, Saanen
- Les Verdaux Kent Madonna, (Kent) Gérald Dafflon, Autigny
- Stockhorn’s Fantast Marina, (Fantast), Andreas Brügger, Erlenbach
- Londaly Lucas Illimited, (Lucas), Gobet & Vallélian, La Tour-de-Trême
Class 2-Intermediate 2-Year old
- Schuwey Destry Bianca, (Destry), Beat & Tobias Schuwey, Jaun
- Raven, Reto Flury, Aeschi
- PraderGrens Joyboy Jamie Lady, (Joyboy), W van der Poel, M Egli & M&C 4. Pradervand, Grens
- Bopi Detox Lotana, (Detox), Pasquier & Oberson, Maules
- Germain Hvezda Baylise, (Hvezda), Philippe Germain, St George
Class 3-Senior 2-Year old
- Plattery Destry Starlette, (Destry), Christian Menoud, Romanens
- Schopfred Hvezda Kesha, (Hvezda), Eric Schopfer, Môtiers
- Ptit Coeur Jet Terrore, (Jet), Roger Frossard, Les Pommerats
- La Waebera Carat Catamana, (Carat), Michel Clément & Son, Le Mouret
- Champin Marine Vipere, (Marine), Jacques Perritaz, Villarlod
Class 4 – Junior 3 Year Old
- GS Alliance Alando JODIE-RED, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
- PraderGrens Dusk IRLANDE, Pradervand-Rey Monique + Cédric, Chemin de Borex 2, 1274 Grens
- Kolly-Jl Rubens CATY-PERRY, Kolly Jean-Louis & Lionel, Rte de la Pra 31, 1649 Pont-la-Ville
- La Waebera Destry STENA, Clément Michel & Fils, La Waebera 20, 1724 Le Mouret
- Fankis Marine BLUEJEAN, Fankhauser Martin, Pfandersmatt 2, 3664 Burgistein
Class 5 – Senior 3 Year Old
- Bimouna Big Apple EMMI, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
- Philistar Savard ARLINDA, Gremaud Philippe, route de l’Intyamon 119, 1666 Villars-sous-Mont
- Ruegruet Regiment RAMONA, Rüttimann André & Patrick, Grüt, 6276 Hohenrain
- Schrago Italia INDIANA, Frères Schrago, Centre du Village, 1749 Middes
- Ayer Vincent ELOGE, Ayer Serge + Yvan, chemin de Montborget 20, 1611 Le Crêt-p-Semsales
Class 6 – 4 Year Old
- NOËL Adv Red, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
- Plattery Savard RÉNITA, Menoud Christian, Ch. de la Grotte 36, 1626 Romanens
- MARGUERITE, Monney Véronique, route de Montpreveyres 13, 1080 Les Cullayes
- Chaux-Red Debonair ROSEANNE, Thiévent Jean-Marie + Sébastien, La Chaux 19, 2722 Les Reussilles
- Frico Talent COMETTE, Comex En Agnière Progin + Perrin, route de Bulle 45, 1624 La Verrerie
Class 7 – 5 Year Old
- Yerly Ralstorm GÉMINA, Everdes Holstein, Champotey-Dessus, 1646 Echarlens
- La Waebera Debonnair TOBIE, Clément Michel & Fils, La Waebera 20, 1724 Le Mouret
- MINNIFÉE, Krebs Niklaus, Althaus, 3664 Burgistein
- JESSICA, Gremaud Claude, Plan d’Everdes, 1646 Echarlens
- Weierboden Savard EVITA, Leuenberger Thomas, Weierboden, 3664 Burgistein
Class 8
- Bopi Talent LOTANIE, Oberson Pierre & Savary Nicolas, 1625 Maules
- La Biolleyre Jet FUREUR, Cardinaux Benoît, Ch. de la Bioleire 1, 1699 Bouloz
- JIPSY, Bolz Daniel Daniel, Moosaffoltern 742, 3256 Dieterswil
- En Soussat Talent MALOYA, Suchet Pierre-Alain, En Soussat 101, 1726 Farvagny
- La Waebera Joyboy STELLA, Clément Michel & Fils, La Waebera 20, 1724 Le Mouret
Class 9
- Jowis Incas FLAVIA, Zingre-Thomi Erich, Lusweg 25, 3783 Grund b. Gstaad
- Schuwey Joyboy RIHANNA, Schuwey Beat + Tobias, Abländschenstrasse 69, 1656 Jaun
- Mox Talent MANDY, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
- Schuwey Classic RICOLA, Schuwey Beat + Tobias, Abländschenstrasse 69, 1656 Jaun
- Frico Glacier ATHENA, Comex En Agnière Progin + Perrin, route de Bulle 45, 1624 La Verrerie
Class 10
- La Waebera Glacier OCEANIE, Clément Michel & Fils, La Waebera 20, 1724 Le Mouret
- La Waebera Coretto NADIA, Clément Michel & Fils, La Waebera 20, 1724 Le Mouret
- Phinicas Rampage JONQUILLE, Sudan Nicolas, Rue du Château 11, 1636 Broc
- La Maulaz Laru GREVIRE, Tinguely Nicolas, route du Belvédère 54, 1634 La Roche FR
- GAMINE, Ruchti Georges, Les Ecoulaz, 1676 Chavannes-Forts