Judge Justin Burdette from the US.

Photo’s, Video and Show Results from Expo Bulle.

Grand Champion - Ptit Coeur Affirmed MEDECINA

Grand Champion – Ptit Coeur Affirmed MEDECINA

Grand Champion - Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil Reserve Grand - DELICIEUSE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen Honorable Mention Grand - Mattenhof Goldwyn RONJA, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen (Photo Schweizerbauer.ch)

Grand Champion – Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil
Reserve Grand – DELICIEUSE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen (Photo Schweizerbauer.ch)

Grand Champion – Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil
Reserve Grand – DELICIEUSE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
Honorable Mention Grand – Mattenhof Goldwyn RONJA, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

39930_1[1]

Grand Champion – Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil (Photo Schweizerbauer.ch)

Best Udder - Ptit Coeur Affirmed MEDECINA

Best Udder – Ptit Coeur Affirmed MEDECINA

Best Udder – 239 Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil
Reserve Best Udder – DELICIEUSE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

39896_1[1]

Junior Champion – Holst.Papaux Atwood NEPTUNE, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
Reserve Junior Champion – Holst.Papaux Fever NOELLA, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys (Photo by schweizerbauer.ch/)

Junior Champion –  Holst.Papaux Atwood NEPTUNE, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
Reserve Junior Champion – Holst.Papaux Fever NOELLA, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys

champ1[1]

Holst.Papaux Sid NARNIA, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys

Class 1 – Junior 2 Year Old

  1. Holst.Papaux Sid NARNIA, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
  2. Cuquerens Emex ANANAS, Romanens Benoît, Eric & Michel, Ch. de Cuquerens 100, 1630 Bulle
  3. PraderGrens Sid JORDANA, Pradervand-Rey Monique + Cédric, Chemin de Borex 2, 1274 Grens
  4. Kolly-Jl Seaver LISABEL, Kolly Jean-Louis & Lionel, Rte de la Pra 31, 1649 Pont-la-Ville
  5. Desgranges Windbrook ASTRE, Rey Melissa, Rte des Granges 18, 1468 Cheyres
Holst.Papaux Atwood NEPTUNE - Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d'Oron 120, 1697 Les Ecasseys

Holst.Papaux Atwood NEPTUNE – Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys

Class  2 – Intermediate 2 Year Old

  1. Holst.Papaux Atwood NEPTUNE, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
  2. Morandale Sid LOVELY, Morand François, Rte du Briez 70, 1628 Vuadens
  3. Gs Alliance Fever JINGLE, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
  4. Les Chaux Sid NIRVANNA, Pharisa-Jaquet, Route de la Poya 4, 1665 Estavannens
  5. Oberson Fever GALAPAGOS, Oberson F.&F. & Progin J.-Fr., Rte de l’Eglise 64, 1721 Courtion
Holst.Papaux Fever NOELLA

Holst.Papaux Fever NOELLA

Class 3 – Senior 2 Year Olds

  1. Holst.Papaux Fever NOELLA, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
  2. Hellender Goldwyn GRIFFEN, Ender Anton, Höllstr. 5a, 5625 Kallern
  3. Dupasquier Goldwyn PATRICIA, Morand François, Rte du Briez 70, 1628 Vuadens
  4. Ruegruet Seaver ISA, Rüttimann André & Patrick, Grüt, 6276 Hohenrain
  5. Les Chaux Seaver TZIGANNE. Pharisa-Jaquet, Route de la Poya 4, 1665 Estavannens
Gs Alliance Goldwyn EMILY - GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR

Gs Alliance Goldwyn EMILY – GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR

Class 4 – Junior 3 Year Old

  1. Gs Alliance Goldwyn EMILY, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
  2. Illens Atwood AUSTRALIA, Rouiller Jacques, Rte d’Illens 190, 1728 Rossens FR
  3. La Biolleyre Shottle JAWA, Cardinaux Benoît, Ch. de la Bioleire 1, 1699 Bouloz
  4. Les Ponts Bolton FANIA, Dumas Claude, Les Ponts, 1627 Vaulruz
  5. HLM PINJA, Ferme Cherlyne, Rue de la Léchère 70, 1630 Bulle
Chollet-Star Goldwyn LOUNA - Frossard Roger, Bas du Village 3, 2353 Les Pommerats

Chollet-Star Goldwyn LOUNA – Frossard Roger, Bas du Village 3, 2353 Les Pommerats

Class 5 – Senior 3 Year Old

  1. Chollet-Star Goldwyn LOUNA, Frossard Roger, Bas du Village 3, 2353 Les Pommerats
  2. Haenni Shottle CANARIE, Bürkli Ueli, Langmatt, 6105 Schachen LU
  3. HELVETIA, Aegerter Hansueli, Ried, 3765 Oberwil i. S.
  4. Holst.Papaux Denzel MADISON, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
  5. La Waebera Mr Sam PASTIS, Charrière Claude & Clément Michel
Bel Goldwyn GOLDRIANA - Gobeli Alex / Bach Lorenz, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

Bel Goldwyn GOLDRIANA – Gobeli Alex / Bach Lorenz, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

Class 6

  1. Bel Goldwyn GOLDRIANA, Gobeli Alex / Bach Lorenz, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
  2. Gs Alliance Goldwyn FROSTY, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
  3. Bopi Frontrunner LALYE, Oberson & Pasquier, Imp. du Dévin 3, 1625 Maules
  4. PraderGrens Goldwyn IMOLA, Pradervand-Rey Monique + Cédric, Chemin de Borex 2, 1274 Grens
  5. Gs Alliance Teatro OCEANA, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
Mattenhof Goldwyn RONJA - Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

Mattenhof Goldwyn RONJA – Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen

Class 7

  1. Mattenhof Goldwyn RONJA, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
  2. Clos Du Praz Goldwyn PRUDENCE, Fragnière Jean-Louis, Route de Russille 29, 1644 Avry-devant-Pont
  3. Patalours Roy MARIBEL, Haldimann Sébastien, Le Patalours, 2353 Les Pommerats
  4. Muller Lou WONDA, Müller Hélène & Jean-Bernard, Route d’Avry 7, 1643 Gumefens
  5. Everdes Sanchez IMOLA, Everdes Holstein, Champotey-Dessus, 1646 Echarlens
Dupasquier Dundee CASSY - Romanens Benoît, Eric & Michel, Ch. de Cuquerens 100, 1630 Bulle

Dupasquier Dundee CASSY – Romanens Benoît, Eric & Michel, Ch. de Cuquerens 100, 1630 Bulle

Class 8

  1. Dupasquier Dundee CASSY, Romanens Benoît, Eric & Michel, Ch. de Cuquerens 100, 1630 Bulle
  2. Piller Roy DOUCINE, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
  3. ALISSONE, Barbey Pascal, Les Roches 46, 1563 Dompierre FR
  4. Les Chaux Mr Sam TUNDRA, Pharisa-Jaquet, Route de la Poya 4, 1665 Estavannens
  5. Holst.Papaux Goldwyn EMIRA, Comex Currat-Papaux-Piller & Meylan
Ptit Coeur Affirmed MEDECINA - Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil

Ptit Coeur Affirmed MEDECINA – Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil

Class 9

  1. Ptit Coeur Affirmed MEDECINA, Junker Marc & Erhard, Mattenhof 59, 3305 Iffwil
  2. DELICIEUSE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
  3. DEBALACEE L Herbagere, GS Alliance, Riedisfeld 3, 6463 Bürglen UR
  4. PASDANOISE, Gobeli Alex, Gstaadstrasse 79, 3792 Saanen
  5. Holst.Papaux Manhattan GAULOISE, Comex Currat-Papaux-Piller, Rte d’Oron 120, 1697 Les Ecasseys
champ10[3]

Wilt VELLA – Uldry Nicolas, Route des Grangettes 14, 1689 Châtelard-p-Romont

Class 10

  1. Wilt VELLA, Uldry Nicolas, Route des Grangettes 14, 1689 Châtelard-p-Romont
  2. Hellender Champion CORINA, Ender Anton, Höllstr. 5a, 5625 Kallern
  3. Sunny House Faneur GOLDSTAR, Poffet Gérald, Chäli 21, 1715 Alterswil FR
  4. Morandale Absolute FANTAISIE, Morand François, Rte du Briez 70, 1628 Vuadens