DATE: Thursday, October 16, 2014, 9:00 am
LOCATION: Metcalfe Fairgrounds, Kemptville ON
JUDGE: David Crack Jr.

Grand Champion – River Dale Mr Sam Ella(Sam), Riverdown, Kingsway, Millen Farms, Hazbro Holsteins, 1st Sr 3yr old
Reserve Grand Champion – Lindenright Atwood Bounce(Atwood), Brian J Enright/Velthuis Farms, 1st 4yr Old
HM Grand Champion – Clarmel Jasper Lynn(Jasper), Bruce and Susan Mode, 1st Mature Cow

Intermediate Champion – River Dale Mr Sam Ella(Sam), Riverdown, Kingsway, Millen Farms, Hazbro Holsteins, 1st Sr 3yr old
Reserve Intermediate Champion – Merlholme Lauthority Deanna(Lauthority), Riverdown, Kingsway, Donnanview, 1st Sr 2yr Old
HM Intermediate Champion – Lochdale Windbrook Camela(Windbrook), David J MacMillan, 1st Milking Yearling

Junior Champion – Calbrett McCutchen Lila(McCutchen), Lily King Farm, 1st Summer Yearling
Reserve Junior Champion – Belfast Doorman Lovestruck(Doorman), Mary Inn, Belfast Holsteins, 1st Int Yearling
HM Junior Champion – Robrook Windbrook Beauty(Windbrook), Mary Inn, Ferme Gillette, 1st Sr Calf

Summer Calf

  1. Riverdown Atwood Adventure(Atwood), Riverdown Holsteins
  2. Caniel Electra Reginald(Electra), Mary Inn Holsteins/Jean Daniel Corbeil
  3. Allen Grove Molly McCutchen(McCutchen), Montdale Holsteins/Larry E Allen
  4. Signature Chip of Versace(Goldchip), Signature Holsteins/Emma Farlinger

Junior Calf

  1. Seavalley Atwood Yantzys Pride(Atwood), Seavalley/Signature/Emma Farlinger/Cassie Carr
  2. Belfast Doorman Lust(Doorman), Mary Inn/Belfast Holsteins
  3. Marbri Apple Jack Lisa(Apple Jack), Brian J Enright
  4. Beslea Sterling Merci(Sterling), Beslea Farms Ltd
  5. Hardy Aftershock Miana(Aftershock), Ferme Drouin

Intermediate Calf 

  1. Belfast Doorman Lovestuck(Doorman), Mary Inn/Belfast
  2. Riverdown Atwood Jiggalo(Atwood), Riverdown/Justin Velthuis
  3. Hez Atwood Heavan(Atwood), Velthuis Farms
  4. Delcreek Little Minion(Goldwyn), Peter Rylaarsdam
  5. Bonnie Brae Ape Mystery(Gold Ape), Bruce and Susan Mode

Senior Calf

  1. Robrook Windbrook Beauty(Windbrook), Mary Inn/Ferme Gillette
    2.Yorellea Windbrook Manhatten(Windbrook), Yorellea Farms
    3.Glennholme Tailor Ellie(Tailor), Glennholme Holsteins
    4.Hendercroft Gold Chip Change(Goldchip), Herb Henderson
    5.Bonnie Brae Amazed Gwen(Amazed), Bruce and Susan Mode

Summer Yearling

  1. Calbrett McCutchen Lila(McCutchen), Lily King Farm
  2. Dubeau Brokaw Voodoo Child(Brokaw), Velthuis Farms
  3. Eastside Lewisdale So Amazing(Windbrook), Barrvalley/Mernmac Farms
  4. Delcreek Muff Diver(Dempsey), Peter Rylaarsdam
  5. Bonnie Brae Ape Trinity(Gold Ape), Bruce and Susan Mode

Junior Yearling

  1. Blondin Goldwyn Kola(Goldwyn), Bartonleigh Farm
  2. Garay Sid Black Beauty(Sid), Mike Bell/John Smith/Paul Helmer/Knonaudale Farms/Rosevine Farms
  3. Crater Vanna Goldwyn(Goldwyn), Crater Farm
  4. Crovalley Alex Minka(Alexander), Gouldhaven/Rusendale Farms
  5. Crater Aubreyana Sid(Sid), Crater Farm

Intermediate Yearling

  1. Glennholme Goldwyn Katch(Goldwyn), Glennholme Holsteins, Signature, Todd Edwards
  2. Gillette Mascalese Celeste(Mascalese), La Ferme Gillette Inc
  3. Boreraig Barbs Tribute(Dempsey), Donald McCrimmon/Signature, Emma Farlinger
  4. Wenalt Coach Kan Boogey, Wenalt Holsteins
  5. Delcreek When and Where(Dempsey), Christopher Clarke 

Senior Yearling

  1. Glennholme Dazzler Flash(Dazzler), Glennholme Holsteins/Campview Holsteins
  2. Delcreek Little Kim, Peter Rylaarsdam
  3. Delcreek Inspect My Gadget(Goldwyn), Peter Rylaarsdam
  4. Brookhill Amazing Reaction(Amazing), Montdale/Mountain Echo/Starrise Holsteins

Junior Herd

  1. Glennholme Holsteins
  2. Peter Rylaarsdam
  3. Bruce and Susan Mode
Junior Breeder and Exhibitor – Peter Rylaarsdam

Milking Yearling

  1. Lochdale Windbrook Camela(Windbrook), David J MacMillan
  2. Hendercroft Atwood Simba(Atwood), Herb Henderson
  3. Hendercroft Goldwyn Vent(Goldwyn), Herb Henderson
  4. Kingsway Goldwyn Coccopuff(Goldwyn), Robert D MacDonald
  5. Glocca Morra Sid Rachel(Sid), Glocca Morra Farms

Junior 2 Year Old

  1. Knonaudale Mudpie (Sid), Knonaudale Farms Inc
  2. Cherry Crest Sid Coco(Sid), Redstone, Bruce & Susan Mode
  3. Dubeau Atwood Magnotta(Atwood), Brendan Velthuis, Hovden Holstein Farm
  4. Winright Alou Apocalypse(Alou), Brian J Enright
  5. Signature Sids Model(Sid), Signature, Emma Farlinger

Senior 2 Year Old

  1. Merlholme Lauthority Deanna(Lauthority), Riverdown/Kingsway/Donnanview
  2. Rockyrapids Gorgeous (Sid), Rockyrapids Holsteins
  3. Velthuis SG C Atwood Beth(Atwood), Velthuis, David&Katherine Clayton
  4. Budjon-JK WBRK Enthem(Windbrook), Brian J Enright, Jaquemet Holsteins
  5. Breeze Hill Sid Penelope(Sid), Breeze Hill Holsteins

Junior 3 Year Old

  1. Lyba Atwood Autumn Breeze(Atwood), Harmony View Farms
  2. Crestlea Golden Ashlinn(Golden), Breeze Hill
  3. Windcroft Attic Symphony(Attic), Bryan and Cheryl Dickson
  4. Hendercroft Jasper Income(Jasper), Herb Henderson
  5. Cherry Crest Blondin Evita(Aspen), Wenalt Holsteins

Senior 3 Year Old

  1. River Dale Mr Sam Ella(Sam), Riverdown Kingsway Farms, Millen, Hazbro Holsteins
  2. Lellavan Damion Flashpoint(Damion), Brian J Enright
  3. Crater Bama Belle Goldwyn(Goldwyn), Crater Holsteins
  4. Delaberge Oman Oman Reine(Oman), Ferme Rubis, Ferme Blondin
  5. Glennholme Gibson Victory(Gibson), Glennholme Holsteins

Four Year Old

  1. Lindenright Atwood Bouce(Atwood), Brian Enright, Velthuis Farms
  2. Citilimits Florian Trisha(Florian), Bruce and Susan Mode
  3. Jacobs Jasper Lys(Jasper), Breeze Hill Holsteins
  4. Symcroft Goldwyn Humdilly(Goldwyn), Glen M Syme
  5. Breeze Hill Gold Mist(Goldwyn), Breeze Hill Holsteins

Five Year Old

  1. Knonaudale Jasmine(Goldwyn), Knonaudale Farms,Kingsway Farms & Trentward Farms
  2. Lochill Wire Drambuie(Wire), Bruce and Susan Mode
  3. Meadowbloom Gold Pearl(Goldwyn), Breeze Hill
  4. Hendercroft Jasper Seahorse(Jasper), Herb Henderson
  5. Lochdale Goldwyn Gloss(Goldwyn), David MacMillan

Mature Cow

  1. Clarmel Jasper Lynn(Jasper), Bruce and Susan Mode
  2. Redstone Goldwyn Olenya(Goldwyn), Bruce and Susan Mode
  3. Hendercroft Goldwyn Sabrina(Goldwyn), Herb Henderson
  4. Crater Sue Damion(Damion), Crater Farm
  5. Hendercroft Lheros Taylor(Lheros), Herb Henderson