meta Borderway UK Dairy Expo 2018 Holstein Show :: The Bullvine - The Dairy Information You Want To Know When You Need It

Borderway UK Dairy Expo 2018 Holstein Show


DATE: March 9-10, 2018
LOCATION: Carlisle, UK
JUDGE:  Selwyn Donald, NZ

Overall Holstein Champion – Peak Goldwyn Rhapsody from Yasmin Bradbury

Senior & Grand Champion: Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), 1st Production Cow, Yasmin Bradbury
Reserve Senior & Reserve Grand Champion: Knowlesmere Jordan Diamond (Jordan), 2nd Production Cow, A & J Whittaker & Knowlesmere
HM Senior & HM Grand Champion: Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), 1st Mature Cow, Wormanby Farms & S&A Morley

Intermediate Champion: Riverdane Ashlyns Gold (Gold Chip), 1st Senior 3yr Old, Evening Holsteins
Reserve Intermediate Champion: Praire Saloon Lustre ( Saloon), 1st Junior 3yr Old, AH Wilson & Son
HM Intermediate Champion: Shoreline Bossman Trudy (Bossman), 2nd Senior 3yr Old, C & AJ Woodhouse

Junior Holstein Champion – Blydale Lynn Fitz All from Firstlook, TLC & Woodhey Holsteins

Junior Champion: Blydale Lynn Fitz All (Fitz), 1st Senior Yearling, Firstlook, TLC & Woodhey Holsteins
Reserve Junior Champion: Sahara Drummer Sara (Drummer), 2nd Senior Yearling, Maverick Holsteins
HM Junior Champion: Knowlesmere Solomon Diamond 2 (Solomon), 1st Autumn Yearling, A&J Whittaker & Knowlesmere

Holstein Autumn Calf – 1st September 2017 To 30th November 2017 (10)
1. VeTech Atwood Elegance 2 (Atwood), Robert Veitch
2. Tynevalley Unix Katrina (Unix), Tynevalley Genetics
3. Ingleden County Carolyn 2 (County), Messrs Williamson
4. Lynholme Upright Florette (Upright), W & A Watson
5. Denmire Eric Thistle (Eric), Messrs Dennison
6. Absolute Emmy Sue (Emilio), Absolute Genetics
7. Lynholme Doorman Promises (Doorman), W & A Watson
8. Maverick Flaming Hot (Solomon), Maverick Holsteins
9. Peak Gold Detour Rhapsody (Detour), Yasmin Bradbury
10. Barony Jethro Thelma (Jethro), SRUC Barony

 

Holstein Summer Calf – 1st June 2017 to 31st August 2017 (11)
1. Nobold Tlc Dempsey Jenn (Dempsey), Nobold & TLC Holsteins
2. Firstlook Jackpot Sol Abrianna (Solomon), Firstlook & Jackpot Holsteins
3. Ingleden Goldwyn Charline (Goldwyn), Messrs Williamson
4. Blydale Atwood Fran (Atwood), S & T Wake
5. Wormanby Fitz Ricki (Fitz), Wormanby Farms Ltd
6. Auchensala Diamondback Rox 2 (Diamondback), Auchensala Genetics
7. Ve-Tech Beemer Laurie (Beemer), Robert Veitch
8. Lakes Allclass Ella (Allclass), TW Atkinson & Son
9. Peak Doorman Camilla (Doorman), Yasmin Bradbury
10. Drointon Fitz Melissa (Fitz), A & A Gilliland

 

Holstein Spring Calf – 1st March 2017 to 31st May 2017 (15)
1. Denmire Expander Roxy 81 (Expander), Messrs Dennison
2. Denmire Expander Marie 454 (Expander), Messrs Dennison
3. Knowlesmere Solomon Sep (Solomon), A&J Whittaker & Knowlesmere
4. Baltier SF Beemer Abrakadoodle (Beemer), Scott Forsyth
5. Jones PC CM Byway (Byway), Laura Scott Forsyth
6. Stubbins Dalliance Lucie (D’alliance), James Billington
7. Ingleden County Galilee 2 (County), Messrs Williamson
8. Muir Solomon Eliza (Solomon), W & A Watson
9. Shoreline Diamondback Katherine (Diamondback), C & AJ Woodhouse
10. Panda Shooting Star (AltaSuperstar), Panda Holsteins

 

Holstein Winter Yearling – 1st December 2016 to 28th February 2017 (5)
1. Davlea Doorman Ashlyn 2 (Doorman), BL Davies & Son
2. Shoreline Zeber Helen (Zeber), C & AJ Woodhouse
3. Blydale Miss GC (Gold Chip), S & T Wake
4. Holmland Woodcatt Solomon Bee (Solomon), G &M/S Fisher
5. Panda Chocolate Drizzle (Doorman), Andrew Sutton

 

Holstein Autumn Yearling – 1st September 2016 to 30th November 2016 (6)
1. Knowlesmere Solomon Diamond 2 (Solomon), A&J Whittaker & Knowlesmere
2. Nobold TLC Miss Firecracker (Armani), Nobold, TLC & Brent Crothers
3. Hipsley Solomon Alicia (Solomon), Andrew Sutton
4. Littlebridge Atwood Chancel (Atwood), JL Miles & Sons
5. Cairbre Superpoll Diane (Superpoll), Hailstone & Cairbre Holsteins
6. Langpark Byjet (Byway), R&S Bradley

 

Holstein Senior Yearling – 1st March 2016 to 31st August 2016 (6)
1. Blydale Lynn Fitz All (Fitz), Firstlook, TLC & Woodhey Holsteins
2. Sahara Drummer Sara (Drummer), Maverick Holsteins
3. Knowlesmere Jones Sol A No1 (Solomon), A&J Whittaker & IG Jones
4. Absolute Doorman Tangfastic(Doorman), Elitehaven Genetics
5. Hurcott Cinderdoor Pocohontis (Cinderdoor), PB Sutton & Partners
6. Littlebridge Goldwyn Sonya (Goldwyn), JL Miles & Sons 
 
 
Holstein Milking Yearling (13)
1&BU.    Logan Integral Jodie (Integral), Brian Yates
2.    Berryholme Gold Chip Maude 2 (Gold Chip), Berryholme & Sam Balise
3.    Logan Doorman Ambrosia 4 (Doorman), Brian Yates
4.    Dowervale Bradnick Whitetime 503 (Bradnick), DW & CE Jones
5.    Errolston Gw Ricki (Windbrook), B&V Davidson
6. Davlea Silver Erle (Silver), BL Davies & Son
7.    Knowlesmere Solomon Diamond (Solomon), A&J Whittaker & Knowlesmere
8.    Ingleden Atwood Rosie (Atwood), Messrs Williamson
9.    Wormanby Snowy Marq (Snowy), Wormanby Farms
10.    Roebridge Mardi-Gras Alicia 6 (Mardi-Gras), James Billington
 
 
HolsteinSenior 2yr Old (11)
1&BU. Knowlesmere Meriden Izzy (Meridian), A & J Whittaker & Knowlesmere
2. Sterndale As Rae (Aftershock), WJ Nadin & Co
3. Petteril Mincio Priscilla (Mincio), Evening Holsteins
4. Wiltor Silver Centerpiece (Seaver), DW & CE Jones
5. Feizor Elude K Melody (Elude), A & Jackson & P Halhead
6. Whinchat St Cup Farrah 2 (Stanley Cup), Riverdane & Whinchat
7. Riverdane Dusty Ashlyn (Golddust), Riverdane Holsteins
8. Evening Seaver Mischief (Seaver), Evening Holsteins
9. Halloverhill Spring Champagne (Altaspring), T Riley
10. Milliedale Commander Rhapsody (Commander), Millie Wardle
 
 
Holstein Junior 2yr Old (13)
1& BU.    Wyndford Doorman Atlee 2 (Doorman), DW & CE Jones
2.    Firstlook Blacklabel Lb Afligem (Armani), Firstlook & Blacklabel Holsteins
3.    Nortonhill Silver Destina (Silver), B&V Davidson & D Wilcox
4.    Peak Gold Mogul Rhapsody (Mogul), Yasmin Bradbury
5.    Nobold Windbrook Licorice (Nobold & TLC Holsteins
6.    Peak Doormans Rhapsody (Doorman), G & M Rudd
7.    Panda Chocolate Dreams (Golden Dreams), Panda Holsteins
8.    Davlea Athens Raven (Athens), BL Davies & Son
9.    Knowlesmere Doorman Starlight (Doorman), A & J Whittaker & Knowlesmere
10.    Parkend Atwood Starlet (Atwood), Brian Weatherup & Partners
 
Holstein Junior 3yr Old (10)
1&BU.    Praire Saloon Lustre (Saloon), AH Wilson & Son
2.    Blydale El Niro Missy (Sid), S & T Wake
3.    Carldanton Brokaw Adeen (Brokaw), Riverdane & Carldanton
4.    Blythbridge Jessy D2cou (Atwood), Blyth Farms
5.    Witherslack Lauthority Kate 9 (Lauthority), JD & CI Inman
6.    Whiteflat Hs Honey (Saturn Red), Mungo Bryson
7.    Parkend Gwa Betsy (Atwood), Brian Weatherup & Partners
8.    Kepculloch Atwood Snowboots (Atwood), Auchensala Genetics
9.    Clwch Tom Eira (Tom), Tom Williams
10. Dalevalley Atwood Embrace (Atwood), A & E Lawrie
 
 
Holstein Senior 3yr Old (6)
1&BU.    Riverdane Ashlyns Gold (Gold Chip), Evening Holsteins
2.    Shoreline Bossman Trudy (Bossman), C & AJ Woodhouse
3.    Davlea Bradnick Alicia (Bradnick), BL Davies & Son
4.    Muir Damion Eliza (Damion), W & A Watson
5.    Bentleyford Atticus Lilac (Atticus), Nobold & TLC Holsteins
6.    Errolston Dj Scant (Juan), B & V Davidson
 
Holstein 4yr Old (8)
1&BU.    Davlea Goldsun Raven (Goldsun), BL Davies & Son
2.    Davlea Lauthority Lulu (Lauthority), BL Davies & Son
3.    Riverdane Snow Rosabel (Snowmaster), Riverdane Holsteins
4.    Evening Atwood Baby (Atwood), Evening Holsteins
5.    Lambroda Gold Chip Margot (Gold Chip), M & R Harper
6.    Blaengar Amazing Bubble (Altaamazing), Tom Williams
7.    Riverdane Affection Elegance ( Affection), Riverdane Holsteins
8.    Ingleview Glauco Ruth (Glauco), R & E Butterfield
 
Holstein 5yr Old (6)
1.    Evening Stanley Cup Jennifer (Stanley Cup), Evening Holsteins
2&BU.    Sterndale Snow Wyn Rae (Showman), WJ Nadin & Co
3.    Priestland 5446 Shot J Rose (Shottle), McLean Family
4.    Nobold Gw Jenn ( Windbrook), Nobold & TLC Holsteins
5.    Washfold Mary 215 (Mr Drham Sam), Riverdane & Washfold Holsteins
6. Wigboro L Altarush Durose ( Altarush), Smith Farm Ltd
 
Holstein Mature Cow (7)
1&BU.    Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), Wormanby Farms & S&A Morley
2.    Illens Atwood Australia (Atwood), Blyth Farms
3.    Neatishall Decker Rosina (Decker), Riverdane & N&L Sercombe
4.    Warnelview Winners Silverwings (Winners), Evening Holsteins
5.    Berryholme Sid Yvonne (Sid), Berryholme Holsteins                          
6.    Errolston Bolivia Ricki (Bolivia), B & V Davidson
7.    Wormanby Atwood Linda (Atwood), Wormanby Farms Ltd
 
 
Holstein Production Class (6)
1&BU.    Peak Goldwyn Rhapsody (Goldwyn), Yasmin Bradbury
2.    Knowlesmere Jordan Diamond (Jordan), A&J Whittaker & Knowlesmere
3.    Berryholme Infloence Linda 3 (Infloence), Berryholme Holsteins  
4.    Errolston Miss Maui (Captain), B & V Davidson
5.    Denmire Goldwyn Marie 111 (Goldwyn), Messrs Dennison
6.    Halloverhill Rosette 87 (Bolivia), T Riley
 

Send this to a friend