Atlantic Summer Classic Holstein Show 2015


August 15, 2015 at Charlottetown, P.E.I.
Judge: Pat Conroy, Angola, Indiana
101 Head (Photos by Atlantic Holstein News)

Premier Breeder and Premier Exhibitor
East River Farms
Marshfield, P.E.I.

11864914_10153071985466526_9025969047525326254_o[1]

Grand Champion
Morsan Golden Booboo
Mature Cow
Sire: Braedale Goldwyn
Bloyce Thompson
Frenchfort, P.E.I.

11895159_10153071984881526_4296562658902583740_o[1]

 

Reserve Grand Champion
Gillette Jasper Electra
5-Year-Old
Sire: Wilcoxview Jasper-ET
Shadowave Holsteins Inc.
Second North River, N.B.

11864915_10153071980996526_8384796963309338363_o[1]

Intermediate Champion
Expo Brady Sayoko
Junior 2-Year-Old
Sire: Butz-Butler Atwood Brady-ET
Bloyce Thompson & David R. Dyment
Frenchfort, P.E.I., & Dundas, Ont.

Reserve Intermediate Champion
Eastriver Goldwyn Deb 33
Junior 3-Year-Old
Sire: Braedale Goldwyn
Cobequid Holsteins
Debert, N.S.

11226213_10153071975666526_3113886618505538785_o[1]

Junior Champion
Weeksdale Doorman Envy
Junior Heifer Calf
Sire: Val-Bisson Doorman
Elmer Weeks, Frank & Diane Borba & Hi-Calibre Holsteins
Breadalbane, P.E.I., Modesto, Calif., & Burntcoat, N.S.

Reserve Junior Champion
Colstein Brokaw Usually
Summer Yearling Heifer
Sire: Mr Atwood Brokaw-ET
Maxime Petitclerc, Blair Weeks & Paul-Etienne Hudon
Saint-Basile, Que., Pleasant Valley, P.E.I., & Saint-Anaclet, Que.

JUNIOR CALF (8)
1. (BO) WEEKSDALE DOORMAN ENVY (DOORMAN), ELMER WEEKS, FRANK A. & DIANE BORBA, HI-CALIBRE HOLSTEINS, PE
2. WINTERBAY SEAVER GLORY (SEAVER), WINTERBAY FARMS, PE
3. COBEQUID BD REGINALD KALLIE (REGINALD), BERNADALE HOLSTEIN, COBEQUID HOLSTEINS, PE

INTERMEDIATE CALF (13)
1. (BO) COBEQUID ATWOOD IGGY (ATWOOD), COBEQUID HOLSTEINS, PE
2. NORDALE SID IRAN (SID), NORDALE FARMS INC., PE
3. SIGNATURE MCDOUGAL KEYSTORM (MCDOUGAL), PORTER WEEKS, PE

SENIOR CALF (11)
1. VALLEYVILLE GOLDWYN BISSY (GOLDWYN), PIERRE BOULET, QC
2. (BO) IDEE GOLDCHIP LAURANNE, IDEE HOLSTEINS, PE
3. EASTSIDE DOUBLE CARAMEL (BRADY), BLOYCE THOMPSON, ELMER WEEKS, VICTORIA NODOLF, PE

SUMMER YEARLING (5)
1. COLSTEIN BROKAW USUALLY (BROKAW), MAXIME PETITCLERC, PAUL-ÉTIENNE HUDON, BLAIR WEEKS, PE
2. (BO) COBEQUID FEVER (FEVER), COBEQUID HOLSTEINS, PE
3. CRAGGAN EPIC VICTORIA (EPIC), EAST RIVER FARMS, PE

JUNIOR YEARLING (4)
1. LEXIS BROKAW MAYBELLINE (BROKAW), BERNADALE HOLSTEINS, PE
2. (BO) WINTERBAY STANLEYCUP ABIGAIL (STANLEYCUP), WINTERBAY FARMS, PE
3. COBEQUID DUDE CHARLEA (DUDE), COBEQUID HOLSTEINS, PE

INTERMEDIATE YEARLING (4)
1. TIDAL LELLAVEN FEVER SPICE (FEVER), BROWNTOWN FARMS LTD, NS
2. ROYCHAM RIC RED FLORENCE (ALTARIC-RED), BERNADALE HOLSTEINS, BLOYCE THOMPSON, PE
3. PURE SAILING ROCKET (SAILING), ELMER WEEKS, FRANK A. & DIANE BORBA, PE

SENIOR YEARLING (5)
1. (BO) IDEE GOLDCHIP LESLI (GOLD CHIP), IDEE HOLSTEINS, PE
2. COBEQUID GOLD CHIP RHINESTONE (GOLD CHIP), LEIGHSIDE FARMS LTD, MACBEATH FARMS LTD, NB
3. IDEE FEVER LIVI (FEVER), IDEE HOLSTEINS, PE

JUNIOR HERD (4)
1. IDEE
2. COBEQUID
3. MACBEATH
4. WINTERBAY

JUNIOR PREMIER BREEDER
1. COBEQUID
2. MACBEATH
3. IDEE

JUNIOR PREMIER EXHIBITOR
1. IDEE HOLSTEINS
2. EXTONDALE FARMS LTD

MILKING YEARLING (4)
1. HILDEN GOLDWYN SHARMANE (GOLDWYN), TIDAL HOLSTEINS, WILSONCREST HOLSTEINS, NS
2. (BU) GOLDENFLO MOTION LIGHTYEAR (MOTION), EAST RIVER FARMS, PE
3. LEWISDALE EASTSIDE ATWD AMAZE (ATWOOD), COBEQUID HOLSTEINS, DIAMOND HILL FARMS, MATT KENT, TYLER LAVERS, NS

JUNIOR 2-YEAR-OLD (7)
1. (BU) EXPO BRADY SAYOKO (ATWOOD), BLOYCE THOMPSON, DAVID R. DYMENT, PE
2. CRASDALE DESTRY JENNIFER (DESTRY), BIRKENTREE HOLSTEINS, DIAMOND HILL FARMS, PE
3. MS APPLE ORCHARD (NUMERO UNO), CRASDALE FARMS, PE

SENIOR 2-YEAR-OLD (10)
1. (BU) MARBRI BRUNO LAWLESS (BRUNO), BERNADALE HOLSTEINS, PE
2. (BO) BIRKENTREE AKIN KELSET (AKINATOR), BIRKENTREE HOLSTEINS, PE
3. EASTRIVER LP BRAVA 130 (LADD P-RED), EAST RIVER FARMS, PE

BEST ISLAND BRED 2-YEAR-OLD – CRASDALE DESTRY JENNIFER (DESTRY), BIRKENTREE HOLSTEINS, DIAMOND HILL FARMS

JUNIOR 3-YEAR-OLD (5)
1. (BU) EASTRIVER GOLDWYN DEB 33 (GOLDWYN), COBEQUID HOLSTEINS, NS
2. (BO) EASTRIVER ATWOOD FLASH (ATWOOD), EAST RIVER FARMS, PE
3. COBEQUID D GOLDCHIP SURI (GOLD CHIP), COBEQUID HOLSTEINS, NS

SENIOR 3-YEAR-OLD (9)
1. (BO) SHADOWAVE IMAGE (DUPLEX), SHADOWAVE HOLSTEINS INC., NB
2. (BU) COBEQUID SANCHEZ OLIVIA (SANCHEZ), COBEQUID HOLSTEINS, NS
3. EXTONDALE STEADY GLADYS (STEADY), EXTONDALE FARMS LTD, PE

4-YEAR-OLD (8)
1. (BO)(BU) COBEQUID ATWOOD THISTLE (ATWOOD), COBEQUID HOLSTEINS, NS
2. CRAGGAN DENZEL GALA (DENZEL), EAST RIVER FARMS, PE
3. EXTONDALE GOLDWYN JOAN 2 (GOLDWYN), EXTONDALE FARMS LTD, PE

5-YEAR-OLD (6)
1. (BU) GILLETTE JASPER ELECTRA (JASPER), SHADOWVAVE HOLSTEINS INC., NB
2. (BO) HOMTOSTA ATTIC FEREEDA (ATTIC), RUSSELL & JAMES WARD, NS
3. BVK SANCHEZ AUBURN (SANCHEZ), SHADOWAVE HOLSTEINS, NB

AGED COW (2)
1. (BU) MORSAN GOLDEN BOOBOO (GOLDWYN), BLOYCE THOMPSON, PE
2. ROSIERS BRAE GOLDWYN (GOLDWYN), BERT TUYTEL, CRASDALE FARMS, PONDEROSA HOLSTEINS, BC

BREEDER’S HERD (3)
1. EAST RIVER
2. COBEQUID
3. BIRKENTREE FARMS

TOP PRODUCTION COW
ROSIERS BRAE GOLDWYN (GOLDWYN), BERT TUYTEL, CRASDALE FARMS, PONDEROSA HOLSTEINS, BC


Send this to a friend