Location: Elkhorn, WI
70 entries
Judge Molly Sloan
All photos by Red & White Dairy Cattle Association unless otherwise noted.
Grand & Senior Champion & Best Bred & Owned, Open Show: Luck-E Advent Kandie-Red (KHW Kite Advent-Red-ET), 1st 5-Year-Old, Matt Engel, Hampshire, ILReserve Grand & Reserve Senior Champion & Best Udder of Show, Open Show: Sellcrest S Candy Apple-Red (C-Haven Samar-Red-ET), 1st 4-Year-Old, Andrew Sell, Watertown, WI
Honorable Mention Grand Champion: Milksource Dty Tammy-Red-ET (Scientific Destry-ET), 1st Senior 2-Year-Old, Grady & Lane Wendorf & Dawson & Kylie Nickels, Ixonia, WI
Honorable Mention Senior Champion: Cleland SS Alexis-Red-ET (Pursuit September Storm-ET), 1st 125,000#, Jason Cleland, Clinton, WI
Grand & Senior Champion & Best Bred & Owned, Junior Show: Sellcrest S Candy Apple-Red (C-Haven Samar-Red-ET), 1st 4-Year-Old, Andrew Sell, Watertown, WI
Reserve Grand Champion, Junior Show: Milksource Dty Tammy-Red-ET (Scientific Destry-ET), 1st Senior 2-Year-Old, Grady & Lane Wendorf & Dawson & Kylie Nickels, Ixonia, WI
Honorable Grand Champion, Junior Show: Crescentmead Sweetie Pie-Red (Bossir Chris Reed-Red-ET), 1st Junior 2-Year-Old, Grady Wendorf, Ixonia, WI
Reserve Senior Champion, Junior Show: St-Yle-Sa Jumpn4Joy-Red-ET (KHW Kite Advent-Red-ET), 2nd 5-Year-Old (1st Junior.), Cooper & Allison Galton & Brooklyn & Makayla Winnie, Nunda, NY
Honorable Mention Senior Champion, Junior Show: Miss Real Hot-Red (Hurtgen-Vue Reality-Red), 2nd 4-Year-Old, Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
Intermediate Champion, Open & Junior Show: Milksource Dty Tammy-Red-ET (Scientific Destry-ET), 1st Senior 2-Year-Old, Grady & Lane Wendorf & Dawson & Kylie Nickels, Ixonia, WI
Reserve Intermediate Champion, Open & Junior Show: Crescentmead Sweetie Pie-Red (Bossir Chris Reed-Red-ET), 1st Junior 2-Year-Old, Grady Wendorf, Ixonia, WI
Honorable Mention Intermediate Champion, Open & Junior Show: Siemers Destry Sunny-Red-ET (Scientific Destry-ET), 1st Senior 3-Year-Old, Gage Lisowe, Owen & Kendyll Kress, & James Jens, Newton, WI
Junior Champion, Open & Junior Show: Ms Absolute Glory-Red (Apples Absolute-Red-ET), 1st Fall Heifer Calf, McKenna & Coltin Coffeen & Breya Pollack, De Pere, WI
Reserve Junior Champion, Open & Junior Show: Overland Alwys Gorgeous-Red (Synergy Always-Red-ET), 1st Spring Heifer Calf, McKenna & Coltin Coffeen, De Pere, WI
Honorable Mention Junior Champion, Junior Show: Renely Darwynn Red Bull-Red (Hilrose Darwynn-ET), 1st Winter Yearling Heifer, Carley Krull, Lake Mills, WI
Honorable Mention Junior Champion, Open Show: Jerland SH Galena-Red-ET (Patience Sholine Contender-Red), 1st Spring Yearling Heifer, Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
Spring Heifer Calf, 9 or Under
1. Booth-Haven A Mocha-Red-ET (Mr Apples Action-Red-ET), Cole, Ava, Campbell, & Royce Booth, Plymouth, WI
2. Cleland Absltly Awesome-Red (Apples Absolute-Red-ET), Jason Cleland shown by Tessa Schmocker, Clinton, WI
3. Woodfield Detox Catania-Red (Our-Favorite Detox-ET), Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
Spring Heifer Calf
1. Overland Alwys Gorgeous-Red (Synergy Always-Red-ET), McKenna & Coltin Coffeen, De Pere, WI
2. Lyons-DL Ducati Glitter-Red (Woodlawn Ducati-Red-ET), Carly Ann Lyons, Castalia, IA
3. Booth-Haven A Mocha-Red-ET (Mr Apples Action-Red-ET), Cole, Ava, Campbell, & Royce Booth, Plymouth, WI
Winter Heifer Calf
1. Budjon-Vail P Dayton-Red-ET (La Presentation Picolo-Red-ET), Andrew Greenfield, Waupun, WI
2. Ms AOL Contnder Rory-Red-ET (Patience Sholine Contender-Red), Michael & Laura Rammer, Sheboygan, WI
3. Ms Stranshome Gucci-Red-ET (Mr Apples Armani-ET), William Schultz III & Yvonne Preder, Plymouth, WI
Fall Heifer Calf
1. Ms Absolute Glory-Red (Apples Absolute-Red-ET), McKenna & Coltin Coffeen & Breya Pollack, De Pere, WI
2. Pamprd-Acres AB Ivy-Red-ET Apples Absolute-Red-ET), Golden Oaks Farms, Wauconda, IL
3. Scenic-Edge BW Jojo-Red (Hylite Barbwire-Red-ET ), David & Yvonne Preder & Rodney Bohnhoff, Plymouth, WI
Summer Yearling
1. Ms Toaster Waffle-Red-ET (Patience Sholine Contender-Red), Wayne DeBuhr, Cottage Grove, WI
2. Scenic-Edge BW Jenna-Red-ET (Hylite Barbwire-Red-ET ), David & Yvonne Preder & Rodney Bohnhoff, Plymouth, WI
3. Oakfield-Bro Firebal-Red-ET (Mr Apples Action-Red-ET), Cole, Ava, Campbell, & Royce Booth, Plymouth, WI
Spring Yearling
1. Jerland SH Galena-Red-ET (Patience Sholine Contender-Red), Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
2. St-Yle-Sa It’s Sprintime-Red (Lookout P Redburst-Red-ET), Stephanie Aves, Poplar Grove, IL
3. V-View Destry Merlot-Red-ET (Scientific Destry-ET), Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
Winter Yearling Heifer
1. Renely Darwynn Red Bull-Red (Hilrose Darwynn-ET), Carley Krull, Lake Mills, WI
2. Lyn-Val Cherrypepper-Red (Hylite Barbwire-Red-ET), William Schultz III, Waldo, WI
3. Booth-Haven Classy Lady-Red (CS-Redvue Classic-Red-ETS), Cole, Ava, & Campbell Booth, Plymouth, WI
Fall Yearling Heifer
1. Lyons-DL Bwire Ganessa-Red (Hylite Barbwire-Red-ET), Michael Lyons, Castalia, IA
Junior Best Three
1. Scenic-Edge Holsteins, Plymouth, WI
2. Booth-Haven Holsteins, Plymouth, WI
3. Lyons Holsteins, Castalia, IA
Junior Two-Year-Old
1. Crescentmead Sweetie Pie-Red (Bossir Chris Reed-Red-ET), Grady Wendorf, Ixonia, WI
2. Holbric Barbwire Splish-Red (Hylite Barbwire-Red-ET), Adam & Morgan Olbrich, Harvard, IL
3. CS-Redhot Rainey Rosebud-Red (Rainyridge Barnie-ET), Golden Oaks. Wauconda, IL
Senior Two-Year-Old
1. Milksource Dty Tammy-Red-ET (Scientific Destry-ET), Grady & Lane Wendorf & Dawson & Kylie Nickels, Ixonia, WI
2. Krull Larson Dirty Girl (Willsboro Larson-ET), Cassy, Bryce, & Carley Krull, Lake Mills, WI
3. Lyons-DL Chger Twizzler-Red (Hollandya Charger-Red-ET), Michael Lyons, Castalia, IA
Junior Three-Year-Old
1. Milksource Cntdr Lovely-Red (Patience Sholine Contender-Red), Brad Griswold, Carley & Cassy Krull, Lake Mills, WI
2. Lyons-DL Secure Ginseng-Red (Crackholm Secure-Red-ET), Michael Lyons, Castalia, IA
Senior Three-Year-Olds
1. Siemers Destry Sunny-Red-ET (Scientific Destry-ET), Gage Lisowe, Owen & Kendyll Kress, & James Jens, Newton, WI
2. Valleyriver Conted Moka-Red (Patience Sholine Contender-Red), Ryan Smith, Monticello, WI
3. Greenlea AD Lin-Red-ET (KHW Kite Advent-Red-ET), Golden Oaks Farm, Wauconda, IL
Four-Year-Old
1. Sellcrest S Candy Apple-Red (C-Haven Samar-Red-ET), Andrew Sell, Watertown, WI
2. Miss Real Hot-Red (Hurtgen-Vue Reality-Red), Grady & Lane Wendorf, Ixonia, WI
3. Scenic-Edge Juanita-Red-ET (Scientific Director-Red-ET), Dennis Bressner, Fairbury, IL
Five-Year-Old
1. Luck-E Advent Kandie-Red (KHW Kite Advent-Red-ET), Matt Engel, Hampshire, IL
2. St-Yle-Sa Jumpn4Joy-Red-ET (KHW Kite Advent-Red-ET), Cooper & Allison Galton & Brooklyn & Makayla Winnie, Nunda, NY
Aged Cows
1. Holbric Adventure-Red (KHW Kite Advent-Red-ET), Adam & Morgan Holbrich, Harvard, IL
2. Meyervilla Takita-Red-ET (KHW Kite Advent-Red-ET), Avery Jacobs, Darien, WI
3. Four-Lync Tutime Bella-Red (Meyervilla Tutime-Red-ET), Tyler Meyer, Darien, WI
125,000# Cow
1. Cleland SS Alexis-Red-ET (Pursuit September Storm-ET), Jason Cleland, Clinton, WI
Produce of Dam (1)
1. Crescentmead, Ixonia, WI
Dam & Offspring (1)
1. Cleland Holsteins, Clinton, WI
Premier Breeder – Lyons Holsteins, Castalia, IA
Premier Exhibitor – Crescentmead, Ixonia, IA