DATE: July 22nd, 2016
LOCATION: Bloomington, IL
JUDGE: Adam Liddle, NY
HEAD SHOWN: 161 Head
Photos by Illinois Holstein Association
Senior & Grand Champion: Ludwigs-DG Goldwyn Ellie-ET (Goldwyn), 1st Aged Cow, Ludwig Farms, IL
Reserve Senior Champion & Best Udder of the Show: Springbend Aftershock Danica (Aftershock), 1st 4 Year Old, Connor Erbsen, IL
HM Grand Champion: Carters Corner Fever Pen-ET (Fever), 1st Sr 3 Year Old, Moriah Goggin, IL
HM Senior Champion: Bluff-Ridge Atwood Bridget (Atwood), 2nd 4 Year Old, Sarah Butler, IL
Intermediate Champion: Carters Corner Fever Pen-ET (Fever), 1st Sr 3 Year Old, Moriah Goggin, IL
Reserve Intermediate Champion: Miss Pottsdale Dfi Tang-Red (Defiant), 1st Sr 2 Year Old, Golden Oaks Farm, IL
HM Intermediate Champion: Ludwigs-DG Atwood Elaney (Atwood), 2nd Sr 2 Year Olds, Ludwig Farms, IL
Junior Champion: Beaucoise Mascaslese Elfe (Mascalese), 1st Winter Yearling, Schirm, Indoe, Linehan & Weeks, IL
Reserve Junior Champion: Carters-Corner WH Remi-TW (Windhammer), 1st Fall Calf, Moriah Goggin, IL
HM Junior Champion: Budjon-Vail Dormn Ameera (Doorman), 1st Winter Calf, Golden Oaks Farm, IL
Best Bred & Owned Heifer: Carters-Corner WH Remi-TW (Windhammer), 1st Fall Calf, Moriah Goggin, IL
Reserve Best Bred & Owned Heifer: Ludwigs-DG Raindrop (Gold Chip), 1st Spring Yearling, Ludwig Farms, IL
Best Bred & Owned: Ludwigs-DG Goldwyn Ellie-ET (Goldwyn), 1st Aged Cows, Ludwig Farms, IL
Reserve Best Bred & Owned: Carters Corner Fever Pen-ET (Fever), 1st Sr 3 Year Old, Moriah Goggin, IL
1. Poly-Kow-WS Soloman Azalea (Soloman), Wyatt Schirm & Gigi Polikowski, IL
2. Golden-Oaks ALotta Fun (Diamondback), Golden Oaks Farm, IL
3. Carters-Corner R Porsche-ET (Reginald), Tyler Carter, IL
4. B-J-Grove Whipper Snapper (Golden Dreams), Kasey Clanton, IL
5. Bluff-Ridge BW Bunny (Barbwire), Sarah Butler, IL
6. Jo-Ed Absolute Rose-Red (Absolute), Hope Engel, IL
1. Budjon-Vail Dormn Ameera (Doorman), Golden Oaks Farm, IL
2. Ludwigs-DG Drm Everlast-ET (Doorman), Legendholm Holsteins, IL
3. Cross-Jen McCutchen Justice (McCutchen), Jennifer Wakely, IL
4. Ludwigs-DG Evie-ET (Doorman), Legendholm Holsteins, IL
5. Bri-Mel-Acres Armageddon (Armani), Caitlin & Blake Meyer, IL
6. Dymentholm Amelia-ET (Doorman), Schirm, Hart, Indoe & Linehan, IL
1. Carters-Corner WH Remi-TW (Windhammer), Moriah Goggin, IL
2. Golden Oaks Line Em Up-ET (Doorman), Golden Oaks Farm, IL
3. Carters-Corner WH Reba-TW (Windhammer), Moriah Goggin, IL
4. Lorita McCutchen Abrielle (McCutchen), Schirm & Boulet, IL
5. Aleah Jurassic Dino (Cam), Caitlin & Blake Meyer, IL
6. Erbacres Atwood Sabrina (Atwood), Payton Erbsen, IL
1. Ludwig-DG Atwood Aruba-ET (Atwood), Ludwig Farms, IL
2. Golden Oaks All That As-Red (All About It), Golden Oaks Farm, IL
3. Garay Doorman Bella (Doorman), Dylan Reed, IL
4. Luncrest WildDreams 1708-ET (Golden Dreams), Golden Oaks Farm, IL
5. Carters-Corner AW Popcorn (Atwood), Moriah Goggin, IL
6. Prinse Action Strawberry-Red-ET (Action), Charlotte Yoder, IL
1. Ludwigs-DG Raindrop (Gold Chip), Ludwig Farms, IL
2. Drolie Doorman Maycy (Doorman), Golden Oaks Farm, IL
3. Golden-Oaks Cheyenne (O’Kaliber), Golden Oaks Farm, IL
4. Erbacres Snapple Shakira-ET (O’Kaliber), Connor Erbsen, IL
5. Ms Legendholm Hez Hope (Cheliios), Legendholm Holsteins, IL
6. Holbric Dickey Analee (Dickey), Riley Koehn, IL
1. Beaucoise Mascaslese Elfe (Mascalese), Schirm, Indoe, Linehan & Weeks, IL
2. Six-Illini Bro Ante-Up (Brokaw), Cailtin & Blake Meyer, IL
3. Jacobs Sid Bermuda (Sid), Connor & John Erbsen & Colganados Genetics, IL
4. Bonarada Jordan Tina (Jordan), Briley Lenkaitis, IL
5. Holbric Doorman Sarita (Doorman), Lila Sloan, IL
6. Butlerview Win Rock 9170-ET (Windbrook), Gage Wendling, IL
1. Carters-Corner Wbrook Reese (Windbrook), Moriah Goggin, IL
2. Comestar Camely Goldwyn (Goldwyn), Caitlin & Blake Meyer, IL
3. Jacobs Goldwyn Chase-ET (Goldwyn), Golden Oaks Farm, IL
4. Clearfield Chelios Candi (Chelios), Lila Sloan, IL
5. B-J-Grove Favre Jackie (Favre), Yvonne Clanton, IL
6. Ludwigs-DG Esteem-ET (Alexander), Ludwig Farms, IL
1. Ludwigs Farm
2. Carters Corners
3. Golden Oaks Farm
1. Schaufine Atwood Mystique-ET (Atwood), Schaufine Farms, IL
2. Bluff-Ridge Atwood Janet (Atwood), Sarah Butler, IL
3. Erbacres Atwood Conspiracy (Atwood), Payton & Delana Erbsen, IL
4. Golden-Oaks WB Ashleyne-ET (Windbrook), Golden Oaks Farm, IL
5. Erbacres Miss Anali (Ladd-P), Nevin & Connor Erbsen, IL
6. Koll-Kreek Fever Lexie (Fever), Miranda Kollmann, IL
1. Ms Queens Manor Snchz Beau (Sanchez), Schirm, Linehan, Thompson & Halpin, IL
2. (BU) Luck-E Absolute Kelly (Absolute), Trace Johnson, IL
3. Schaufine Atwood Mystique-ET (Atwood), Schaufine Farms, IL
4. Bri-Mel-Acres AW Gina (Atwood), Caitlin & Blake Meyer, IL
5. Erbacres Miss Anali (Ladd-P), Nevin & Connor Erbsen, IL
6. Erbacres Liberty Bell (Chicago), Payton & Delana Erbsen, IL
1. (BU) Miss Pottsdale Dfi Tang-Red (Defiant), Golden Oaks Farm, IL
2. Ludwigs-DG Atwood Elaney (Atwood), Ludwig Farms, IL
3. Bluff-Ridge Atwood Janet (Atwood), Sarah Butler, IL
4. Jacobs Absolute Milou-ET (Absolute), Golden Oaks Farm, IL
5. Erbacres Atwood Conspiracy (Atwood), Payton & Delana Erbsen, IL
6. Golden Oaks WB Ashleyne-ET (Windbrook), Golden Oaks Farm, IL
1. (BU) Luck-E Durham Avail (Durham-Red), Matt Engel, IL
2. Luck-E Absolute Mya (Absolute), Dalton & Kyle Engel, IL
3. Luck-E Lad Jubilee-Red (Ladd-P), Matt Engel, IL
4. Erbacres Atwood Sophie (Atwood), Payton & Delana Erbsen, IL
5. Erbacres Atw Snickerdoodle (Atwood), Payton & Delana Erbsen, IL
6. Luck-E Durham Autumn-Red (Durham-Red), Matt Engel, IL
1. (BU) Carters Corner Fever Pen-ET (Fever), Moriah Goggin, IL
2. RJR Sid 3273-ET (Sid), Connor Erbsen, IL
3. Comestar Larion Goldwyn-ET (Goldwyn), Dr. Chris Keim, WI
4. Schaufine GW Atwood Lala (Atwood), Schaufine Farms, IL
5. Ludwigs-DG Jasper Elaina-ET (Jasper), Brennan Woker, IL
6. Schaufine Bradnick Bermuda (Bradnick), Zachary Paul, IL
1. (BU) Springbend Aftershock Danica (Aftershock), Connor Erbsen, IL
2. Bluff-Ridge Atwood Bridget (Atwood), Sarah Butler, IL
3. Mapel Wood RR Radiance-Red-ET (Royce-Red), Golden Oaks Farm, IL
4. Luck-E Guthrie Kleopatra (Guthrie), Matt Engel, IL
5. E&M Acres Gold Chip 450 (Gold Chip), Trace Johnson, IL
6. Erbacres Atwood Minnie (Atwood), Payton & Delana Erbsen, IL
1. Erbacres Atwood Divinity (Atwood), Nathan & Connor Erbsen, IL
2. Holbric Dickey Carly-ET (Dickey), Golden Oaks Farm, IL
3. Vital-I Chance Alley-ET (Chance), Lila Sloan, IL
1. Kingsway Goldwyn Artichoke-ET (Goldwyn), Golden Oaks Farm, IL
2. Erbacres Atwood Divinity (Atwood), Nathan & Connor Erbsen, IL
3. Holbric Dickey Carly-ET (Dickey), Golden Oaks Farm, IL
4. Farnear-TBR American-Red-ET (Destry), Olivia Telgmann, IL
5. RJR Aftershock Destiny-ET (Aftershock), Darcy Steffles, IL
6. Erbacres Ash Candy Cane-Red (Absolute), Rachel Koehn, IL
1. Ludwigs-DG Goldwyn Ellie-ET (Goldwyn), Ludwig Farms, IL
2. Cleland Advnt Alexia-Red-ET (Advent), Golden Oaks Farm, IL
3. Lochdale Shaquille Miss-Red (Shaquille), Golden Oaks Farm, IL
4. (BU) Luck-E Baltimor Klassy (Baltimor), Matt Engel, IL
5. Bluff-Ridge Bones Dolce (Bones), Sarah Butler, IL
1. Ludwigs-DG Goldwyn Emmy-ET (Goldwyn), Lakeshore Holsteins, IL
2. Luck-E Dundee Bazoom (Dundee), Hope, Blake & Katelyn Engel, IL
3. Bluff-Ridge Roy Jessie-ET (Roy), Sarah Butler, IL
2. Luck-E Holsteins
2. Bluff Ridge Holsteins
3. Luck-E Holsteins
Exhibitors Herd (1)1. Luck-E Holsteins
2. Luck-E Holsteins
Luck-E HolsteinsPremier Exhibitor
Golden Oaks Farm