Archive for September 2018

Leadership & Vision: A View from the Sidelines – The 2018 Dairy Cattle Improvement Industry Forum

The Bullvine’s Murray Hunt was one of the presenters at The 2018 Dairy Cattle Improvement Industry Forum and the 23rd Annual General Meeting of CDN. Watch at Murray discusses Industry Leadership & Vision: A View from the Sidelines and ask the question: “Are we varnishing the past or building the future?”

 

 

 

Get original “Bullvine” content sent straight to your email inbox for free.

 

 

 

Fantasy Exhibitor© – World Dairy Expo 2018

Let’s face it, everyone thinks they could be the next World Dairy Expo judge or be the next premiere exhibitor if they had the money. Well, Fantasy Exhibitor© separates the talkers from those who are the real deal. It shows who is talking smack versus who has the talent to pick the winners and do it on a budget. Stop being a pretender, get your team in, and back up all the talk you have been spreading.

Contest Details

You have $1,000,000 dollars to spend and can pick an animal from each of our classes (Please note you do not have to pick one from every class). The animals in each class have been given dollar values based on their past performance and their momentum heading into the 2017 World Dairy Expo. (Please note this is not an actual estimated sale price value, as this fantasy value is purely based on predicted ability to win the show in relation to others in the class). Points are awarded according to the following system:

Heifer Classes

  • 1st place – 10 points
  • 2nd place – 9 points
  • 3rd place – 8 points
  • 4th place – 7 points
  • 5th place – 6 points
  • 6th place – 5 points
  • 7th place – 4 points
  • 8th place – 3 points
  • 9th place – 2 points
  • 10th place – 1 points

Cow Classes

  • 1st place – 20 points
  • 2nd place – 15 points
  • 3rd place – 10 points
  • 4th place – 9 points
  • 5th place – 8 points
  • 6th place – 7 points
  • 7th place – 6 points
  • 8th place – 5 points
  • 9th place – 4 points
  • 10th place – 3 points

There will also be bonus points as follows:

  • Junior Champion – 10 points
  • Reserve Junior Champion – 8 points
  • Honorable Mention Junior Champion – 6 points
  • Intermediate Champion – 10 points
  • Reserve Intermediate Champion – 8 points
  • Honorable Mention Intermediate Champion – 6 points
  • Senior Champion – 10 Points
  • Reserve Senior Champion – 8 points
  • Honorable Mention Senior Champion – 6 points
  • Grand Champion – 10 points
  • Reserve Grand Champion – 8 points
  • Honorable Mention Grand Champion – 6 points

Cattle Selection

Yes we know there are cows we will miss. And yes we know there are cows on the list that may not be at the show. We here at the Bullvine have done our best in trying to handicap each class. Does that mean all animals on the list will be exhibited, No, because we want to separate the pretenders from those that really know the bottom line we have intentionally left some animals on that may not be attending. If you feel that we have underscored a cow (meaning too low a dollar value in relation to the other cows in the class), that is all the more reason to have this “great buy” in your string. Remember that you have a limited number of dollars to spend, so you are as much looking for the cows that offer the greatest value as you are trying to predict who will win the class.

The Deadline

The entry deadline will be midnight Thursday October 4th. There will also be a 4 point bonus for each day you submit your entries prior to that. For example, if you submitted your “string” on September 27th you would receive a 28 point bonus. Also make sure that you don’t spend more than $1,000,000 as any exhibitor string that spends more than $1,000,000 will be removed from the competition. 

The Reward

The grand prize winner receives a one-of- a-kind Bullvine Fantasy Exhibitor Champion Jacket. All ties will be broken by date of entry. If submitted on the same day, ties will be broken by total dollars spent.

The Bullvine Bottom Line

We here at the Bullvine appreciate your support and enjoy bringing you fun competitions such as this. This is your chance to show the world your ability to pick the winners and to do it on a budget. Anyone can pick out a favorite in each class and then say that they are the best judge of cattle, but can they pick a great show string? And do it on a budget? As many in the past, putting it all together is a lot harder than you think. Best of luck and good picking!

 

The Results

Just two points separated the top two competitors in this year’s Fantasy Exhibitor contest with Tim Seipt of Pennsylvania edging out Grant Vosters from Wisconsin.  Tim got his entries in one day earlier than Grant and earned 4 extra bonus points that moved him past Grant for the win.   Tim’s selections where  KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR, SAVAGE-LEIGH LALAS, OAKFIELD BLAKE LUXURIANT, CACHE-VALLEY SHOT DIMPLE, BUDJON-ABBOTT ALEXANDRA, RYAN-CREST HNOTIC ELISHA, FRAELAND DOORMAN BONNIE, MS SMITH OAK PW D MAGGIE, ERBACRES SNAPPLE SHAKIRA, MS GOLDWYN SATURDAY, JACOBS WINDBROOK AIMO, CO-VALE DEMPSEY DINA 4270 and LOYALYN GOLDWYN JUNE for a total spend of $991,500 ($1,000,000 budget) earning 178 points plus 28 points for getting his entries in on the first day of the competition.

The top 10 finishers are:

  1. Tim Seipt
  2. Grant Vosters
  3. Cole Hollandâ’s
  4. Devin OHara
  5. Anthony Breton-Robert
  6. David Pintens
  7. Andrew Zylstra
  8. Kevin Philips
  9. Brandon Biese
  10. Tad Patterson

The ultimate team would have been MISS OCD DOORM GEORGETTE, GARAY DOORMAN BLIND DATE, MILKSOURCE TAELYN, AHD DOORMAN SILK, ROBJO DOORMAN EMBRACE, RYAN-CREST HNOTIC ELISHA, JUNIPER SID CHARDONNAY, MS BEAUTYS BLACK VELVET, ERBACRES SNAPPLE SHAKIRA, MS GOLDWYN SATURDAY, JACOBS WINDBROOK AIMO, CO-VALE DEMPSEY DINA 4270 and JACOBS LAUTHORITY LOANA that would have had a budget of $880,500 and would have earned 250 points before bonuses.

 

Eastern Fall National Holstein Show 2018

DATE: Sept 19, 2018
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Yan Jacobs, QC


Glamourview Farm, Frederick, Md., and their four-year-old cow Trulea GW Atwood Candy swept Senior Champion and Grand Champion of the All-American Holstein Show, held Thursday, Sept. 20, during the 2018 All-American Dairy Show at the Pennsylvania Farm Show and Expo Center in Harrisburg.

Trulea GW Atwood Candy is in her third lactation. Along with winning this year’s All-American Holstein Show, last year she was the Reserve Grand Champion Holstein and was recently crowned Reserve Senior Champion at the 2018 Maryland State Fair.

Reserve Grand Champion Holstein went to the Reserve Senior Champion, Ack-Lee Dempsey Passion exhibited by Pat Conroy, Englewood, Fla.

Intermediate Champion honors went to Midas-Touch-Jedi-Jangle-ET exhibited by Eaton Holsteins, Marietta, N.Y. Reserve Intermediate Champion was claimed by Allison Galton, Nunda, N.Y., with Roll N View Def Bojangle.

Junior Champion Holstein honors went to Savage-Leigh Lalas First-ET, exhibited by Chase Savage, Union Bridge, Md. Eaton Holsteins, Marietta, N.Y., took home Reserve Champion Junior Holstein with Oakfield CA Rambunctious-ET.

Yan Jacobs, Quebec, Canada judged the open Holstein show.

TRULEA G W ATWOOD CANDY
Grand Champion
Eastern Fall National Holstein Show 2018
GLAMOURVIEW FARM, MD

GRAND CHAMPION: TRULEA G W ATWOOD CANDY (ATWOOD),1ST4 YR. OLD, SENIOR CHAMPION, GLAMOURVIEW FARM, MD
RESERVE GRAND CHAMPION: ACK-LEE DEMPSY PASSION (DEMPSY), 2ND4 YR. OLD, RESERVE SENIOR CHAMPION, JAY ACKLEY, PAT CONROY, PETER VAIL, FL
HONORABLE MENTION GRAND CHAMPION: MIDAS-TOUCH-JEDI-JANGLE-ET (JEDI), 1STJUNIOR 2 YR. OLD, INTERMEDIATE CHAMPION, EATON HOLSTEINS, NY

TRULEA G W ATWOOD CANDY
Senior Champion
Eastern Fall National Holstein Show 2018
GLAMOURVIEW FARM, MD

SENIOR CHAMPION: TRULEA G W ATWOOD CANDY (ATWOOD),1ST 4 YR. OLD, GLAMOURVIEW FARM, MD
RESERVE SENIOR CHAMPION: ACK-LEE DEMPSY PASSION (DEMPSY), 2ND 4 YR. OLD, JAY ACKLEY, PAT CONROY, PETER VAIL, FL
HONORABLE MENTION SENIOR CHAMPION: TC SANCHEZ KRISTINA (SANCHEZ), 1ST 150,000 LB., EATON HOLSTEINS, NY

MIDAS-TOUCH JEDI JANGLE-ET
Intermediate Champion
Eastern Fall National Holstein Show 2018
EATON HOLSTEINS, NY

INTERMEDIATE CHAMPION: MIDAS-TOUCH JEDI JANGLE-ET (JEDI), 1ST JUNIOR 2 YR. OLD, EATON HOLSTEINS, NY
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: ROLL N VIEW DEF BOJANGLE (DEFIANT), 1ST JUNIOR 3 YR. OLD, ALLISON GALTON, NY
HONORABLE MENTION INTERMEDIATE CHAMPION: MS SMITH-OAK-PW D MAGGIE-ET (DOORMAN), 1ST SENIOR 2 YR. OLD, EATON HOLSTEINS, NY

SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET
Junior Champion – Eastern Fall National Holstein Show 2018
CHASE SAVAGE, MD

JUNIOR CHAMPION: SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), 1ST FALL CALF, CHASE SAVAGE, MD
RES. JUNIOR CHAMPION: KNONUADALE SNYLODGE JASMI (JACOBY), 2ND FALL CALF, MAKAYLA OSINGA, NY
HM JUNIOR CHAMPION: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER CALF, ELLA HLAVATY, PA

SPRING CALF (24)

MS SMITH OAK DOORMAN SALSA
1st Place Spring Heifer Calf
Eastern Fall National Holstein Show 2018
CHRIS & JEN HILL & WILLIAM SMITH, MD

1. MS SMITH OAK DOORMAN SALSA (DOORMAN), CHRIS & JEN HILL & WILLIAM SMITH, MD
2. DELT-AIR KT KUTLASS (TUT), JARRED & TRISHA BOYCE, MD
3. SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT (DIAMONDBACK), DYLAN BRANTNER, PA
4. BUDJON-ABBOTT AVL ANITTA-ET (AVALANCH), GLAMOURVIEW, MD
5. MAPLE-FLAT-B CRUSH DELIGHT (CRUSH), HILL & ENRIGHT HOLSTEINS, MD

WINTER HEIFER CALF (22)

KEYSTONE SOLOMON ALL STAR
1st Place Winter Heifer Calf
Eastern Fall National Holstein Show 2018
ELLA HLAVATY, PA

1. KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), ELLA HLAVATY, PA
2. MCWILLIAMS ATTIC DELIGHT (ATTIC), SAM MCWILLIAMS, PA
3. MS EATONHOLME PAYTON-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA
4. MS DANIELLE S DESTINY-ET (SOLOMON), AMANDA KENNEDY, PA
5. SAVAGE-LEIGH SELSER-RED (DIAMONDBACK), CHASE SAVAGE, MD

Fall Heifer Calf (24)

SAVAGE LEIGH LALAS FIRST
1st Place Winter Heifer Calf
Eastern Fall National Holstein Show 2018
CHASE SAVAGE, MD

1. SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), CHASE SAVAGE, MD
2. KNONUADALE SNYLODGE JASMI (JACOBY), MAKAYLA OSINGA, NY
3. RANSOM-RAIL ADHERE WILLOW (ADHERE), MALLORY RHODES, NY
4. SWEET-PEAS DEFIANT AJA (DEFIANT), DENISE LLOYD & MATTHEW PEASE, PA
5. WINDY-KNOLL-VIEW CREAMCHES (SOLOMON), MATT HAWBAKER, PAT CONROY & REESE BURDETTE, MD

SUMMER YEARLING (17)

COREDALE DIAMONDBACK IVY-ET
1st Place Summer Yearling
Eastern Fall National Holstein Show 2018
CORY THOMPSON, PA

1. COREDALE DIAMONDBACK IVY-ET (DIAMONDBACK), CORY THOMPSON, PA
2. MS ELLETRAS SOLOMON ECHO (SOLOMON), BROOK CORNER HOLSTEINS, PA
3. COMESTAR LARION CONTROL-ET (CONTROL), HILL, HAWBAKER, UMBLE, & BULLDOG HOLSTEINS, MD
4. BERVALON BREWMASTER BARBI (BREWMASTER), NICOLE SMILEY, PA
5. WINDY-KNOLL-VIEW CHADELIER (SID), JAMES & NINA BURDETTE, PA

SPRING YEARLING (10)

AHD DOORMAN SILK-ET
1st Place Spring Yearling
Eastern Fall National Holstein Show 2018
IZZY BOHRER, MD

 

1. AHD DOORMAN SILK-ET (DOORMAN), IZZY BOHRER, MD
2. MIDAS TOUCH SOLOMON CHER (SOLOMON), EATON HOLSTEINS, NY
3. RAN-CAN ALONZO CLICHÉ-ET (ALONZO), HILL, NELL, MEWARTH, CONNELLY, MD
4. PLUM-LINE EXTRA NAUGHTY (LOTUS), BROOKE CAREY, PA
5. WINDY-KNOLL-VIEW POSER (BRADY), REESE BURDETTE, PA

WINTER YEARLING (7)

SWEET-PEAS GCHIP ALIBI-ET (GOLD CHIP)
1st Place Winter Yearling
Eastern Fall National Holstein Show 2018
DENISE PEASE, PA

1. SWEET-PEAS GCHIP ALIBI-ET (GOLD CHIP), DENISE PEASE, PA
2. HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP), MATTHEW BOOP, PA
3. BRIGEEN BRASH PADDY (BRASH), GLAMOURVIEW, MD
4. BRUSH-BREEK-VU C PRETZEL (CRUSH), ANDREW BLAUSER, PA
5. S-PINE-LAWN SOLOMON SPRINT (SOLOMON), SCHULER FARMS, LLC, PA

FALL YEARLING (6)

XCARET GOLD CHIP ARIA
1st Place Fall Yearling
Eastern Fall National Holstein Show 2018
IZZY BOHRER, MD

1. XCARET GOLD CHIP ARIA (GOLD CHIP), IZZY BOHRER, MD
2. OAKFIELD ARCHRIVAL DINA-ET (ARCHRIVAL), JEFF & GAYLE BENEDICT, PA
3. OVALTOP SID KRACKER (SID), ASHLYN WOLFE, NY
4. LUCK-E CRUSH OAKLEY (CRUSH), LAUREN ESLARY, PA
5. KULP-DALE DEF TARA-ET (DEFIANT), MEKEL CHARD, NJ

MILKING YEARLING (7)

PEACE & PLENTY SENNET PORS
1st Place Milking Yearling
Eastern Fall National Holstein Show 2018
AUSTIN SCHWARTZBECK, MD

1. PEACE & PLENTY SENNET PROS (SENNET), PEACE & PLENTY FARM, MD
2. WINDY-KNOLL-VIEW PALAZZI-ET (SID), JASON AND NINA BURDETTE, PA
3. SAVAGE-LEIGH AW LUELLA (ATWOOD), RENEE PIERICK, MD
4. WINDY-KNOLL-VIEW PANDURO-ET (SID), JAMES AND NINA BURDETTE, PA
5. DINAS SID DIVA (SID), LINEHAN JERSEYS, PA

JUNIOR 2 YR. OLD (12)

MIDAS-TOUCH JEDI JANGLE-ET
1st Place Junior Two Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
EATON HOLSTEINS, NY

  1. Midas-Touch-Jedi-Jangle-ET (Jedi), Eaton Holsteins, Clarkvalley Holsteins & London Dairy, NY
  2. Roll N View Byway Lighting (Byway), Allison Galton, NY
  3. Pheasant-Echos Solomom In (Solomon),  Trinity Miller, MD
  4. Kul-Wave Defiant Finley RC (Defiant), Analise Stover, PA
  5. Schaufine Chrom Milan

SENIOR 2 YR. OLD (9)

MS SMITH-OAK-PW D MAGGIE-ET
1st Place Senior Two Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
EATON HOLSTEINS, NY

1. MS SMITH-OAK-PW D MAGGIE-ET (DOORMAN), EATON HOLSTEINS, NY
2. MAWILLIAMS GOLDCHIP FASTER (GOLD CHIP), CLYDE AND CHARLENE MCWILLIAMS, PA
3. ST-JACOB BLAKE ANGEL (BLAKE), CONNOR SAVAGE, MD
4. BROOK-CORNER DOOR WELSHE-ET (DOORMAN), REID HOOVER, PA
5. KINGSWAY DOORMAN ANDREA-ET (DOORMAN), GLAMOURVIEW FARM, MD

JUNIOR 3 YR. OLD (6)

ROLL N VIEW DEF BOJANGLE (DEFIANT)
1st Place Junior Three Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
ALLISON GALTON, NY

1. ROLL N VIEW DEF BOJANGLE (DEFIANT), ALLISON GALTON, NY
2. PEACE & PLENTY BR JUBIE 2-ET (O’KALIBER), PEACE & PLENTY FARM, MD
3. LUCK-E POWERBALL ADDICT-ET (POWERBALL), BRAD & AMY HOOVER AND BOYD SCHAUFELBERGER, PA
4. PEACE & PLENTY BR JUBIE 3-ET (O’KALIBER), PEACE & PLENTY FARM, MD
5. PEACE & PLENTY OKB JUBIE-ET (O’KALIBER), PEACE & PLENTY FARM, MD

SENIOR 3 YR. OLD (12)

TEEBROOK DEMPSY REBECCA
1st Place Senior Three Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
EATON HOLSTEINS, NY

1. TEEBROOK DEMPSY REBECCA (DEMPSY), EATON HOLSTEINS, NY
2. KINGSWAY GOLDWYN LIP BALM-ET (GOLDWYN), GLAMOURVIEW FARM, MD
3. SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD
4. WILLOWS-EDGE AIRLIFT FALLON (AIRLIFT), CYRUS CONARD, NY
5. ALL-GLO REGINALD KALLIE-ET (REGINALD), JUSTIN AND ASHLEY KAUFMAN, PA

4 YR. OLD (7)

TRULEA G W ATWOOD CANDY
1st Place Four Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
GLAMOURVIEW FARM, MD

1. TRULEA G W ATWOOD CANDY (ATWOOD), GLAMOURVIEW FARM, MD
2. ACK-LEE DEMPSY PASSION (DEMPSY), PAT CONROY, FL
3. PEACE & PLENTY GWN BLEXANN (GOLDWYN), PEACE & PLENTY FARM, MD
4. PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
5. GOLDEN-ROSE ABS GINGER-ET (ABSOULUTE-RED), CYRUS CONARD, NY

5 YR. OLD (7)

TUYTEL ATW BARBRA 9-ET (ATWOOD)
1st Place Five Year Old
Eastern Fall National Holstein Show 2018
SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, MD

1. TUYTEL ATW BARBRA 9-ET (ATWOOD), CONNOR SAVAGE, MD
2. FOXMONT J GOLDWYN DENA-ET (GOLDWYN), JENNA FOX, PA
3. PEACE & PLENTY G CHIP PUNEE (GOLD CHIP), PEACE & PLENTY, MD
4. MY-STYLE BRADY ELF (BRADY), TOM UBER, PA
5. HEX GOLDCHIP HASANA-ET (GOLD CHIP), JOE & AMY LESLIE, PA

6 YR. AND OLDER (7)

WINDY-KNOLL-VIEW PANDEGO-ET
1st Place Aged Cow
Eastern Fall National Holstein Show 2018
JUSTIN BURDETTE, MERCERSBURG, PA

1. WINDY-KNOLL-VIEW PANDEGO-ET (GOLDWYN), JUSTIN BURDETTE, PA
2. LUCK-E ABSOULUTE TANGO (ABSOULUTE-RED), DUNNS-PRIDE HOLSTEINS, PA
3. GLEAN GW RELENTLESS ET (GOLDWYN), VANESSA PHILSON, PA
4. BROOKVIEW WINDBROOK LADY (WINDBROOK), PENNWOOD FARMS, PA
5. LANTLAND MOLSON CHEDDAR (MOLSON GOLD), KIRT MENZI JR., NY

150,000 LB. (3)

TC SANCHEZ KRISTINA
1st Place 150,000 lbs. Cow
Eastern Fall National Holstein Show 2018
EATON HOLSTEINS, NY

1. TC SANCHEZ KRISTINA (SANCHEZ), EATON HOLSTEINS, NY
2. WINDY-KNOLL-VIEW PANINI-ET (GOLDWYN), JAMES & NINA BURDETTE, PA
3. WALK-LE ATLANTIC 1394 (ATLANTIC), WALK LE, PA

SENIOR BEST THREE (3)
1. PEACE & PLENTY FARM, MD
2. JAMES & NINA BURDETTE, PA
3. WALK LE, PA

The All-American Brown Swiss Show 2018

DATE: Sept 19-20, 2018
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Garrit DeBruin, WI


Cutting Edge T Delilah, the 5 Year Old and Senior Champion shown by Kyle Barton of Elite Dairy, from Copake, N.Y., was named the All-American Grand Champion Brown Swiss on Sept. 19-20, during the 2018 All-American Dairy Show at the Pennsylvania Farm Show Complex and Expo Center in Harrisburg.

Elite Dairy also secured Reserve Grand Champion Brown Swiss honors with Cutting Edge Fawn. Cutting Edge Fawn started the day by winning the 4-Year-Old class, then the Reserve Senior Champion title.

Junior Champion Brown Swiss went to Brook Hollow Totally Had It, the fall calf class winner, owned by Leslie Bruchey of Westminster, Md. Cutting Edge C Skylar, also shown by Elite Dairy, the summer yearling class winner, was named the Reserve Junior Champion.

Round Hill Braiden Fenny, the 2 Year Old exhibited by Hill’s Valley Farm LLC, in Cattaragus, N.Y., was named the Intermediate Brown Swiss Champion. The Reserve Intermediate Champion went to the Sr. 3 Year Old, Rad-Ical Showring Ready ETV, exhibited by Lindsey Rucks of Okeechobee, Fla.

The judge for the Brown Swiss show was Gerrit DeBruin of Lake Mills, Wis. DeBruin’s Just So Farm, is home to his elite herd of Brown Swiss, and he also owns Prescription Premix, an independent dairy nutrition consulting business serving farms in his region.

SENIOR & GRAND CHAMPION: CUTTING EDGE DELILAH (THUNDER), 1ST 5YR OLD, KYLE BARTON, FL
RES. SENIOR & RES. GRAND CHAMPION: CUTTING EDGE FAWN (NEMO), 1ST 4YR OLD, KEN MAIN & PETER VAIL, FL
HM SENIOR & HM GRAND CHAMPION: BITTERSWEET VICTOR ROXANNE (VICTOR), 1ST AGED COW, KEN MAIN & PETER VAIL, FL

INTERMEDIATE CHAMPION: ROUND HILL BRAIDEN FENNY (BRAIDEN), 1ST JUNIOR 2YR OLD, HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
RES. INTERMEDIATE CHAMPION: RAD-ICAL SHOWRING READY ETV (GIB), 1ST SENIOR 3YR OLD, LINDSEY RUCKS, FL
HM INTERMEDIATE CHAMPION: LEE-ANNS DURHAM FINLEY (DURHAM), 1ST SENIOR 3YR OLD, KEN MAIN & PETER VAIL, FL

 

JUNIOR CHAMPION: BROOK HOLLOW TOTALLY HAD IT (TOTAL), 1ST FALL CALF, LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
RESERVE JUNIOR CHAMPION & BEST BRED & OWNED: CUTTING EDGE C SKYLAR (CARTER), 1ST SUMMER YEARLING, KEN MAIN & PETER VAIL, NY
HM JUNIOR CHAMPION: FAIRDALE HILL BRAIDEN SHEY ET (BRAIDEN),1ST FALL YEARLING, LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD

SPRING CALVES (12)


1. CUTTING EDGE S DAZED ETN (SEAMAN), KYLE BARTON, NY
2. RAD-ICAL TEQUILA TRUMP (TEQUILA), LINDSEY RUCKS, FL
3. ON-A-WHIM DARIO PENNY (DARIO), CHELSEA HARGRAVE, NY
4. SIEGERTS WINMORE BROWNBERRY (WINMORE), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
5. MD-WEST VIEW CARTER SASSY (CARTER), ALEXIS SHERRY, PA

WINTER CALVES (13)


1. MEADOW HILL WINMORE DOLLAR (WINMORE), GARY LEE MASE, PA
2. SIEGERTS DAMIAN PINAPPPLE (DAMIAN), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
3. A JOY KINGS SHAZAM (KINGSMAN), MICHALA KUHIMAN, PA
4. PRIME TIME TEQUILA GINGER ET (TEQUILA), ALEXIS GEIWITZ, PA
5. ALFRED STATE BRULEE (BUSH), ALFRED STATE, NY

FALL CALVES (12)


1. BROOK HOLLOW TOTALLY HAD IT (TOTAL), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
2. MEADOWHILL DORITO BOBBY JO (DORITO), ZOIE HAMILTON, PA
3. ALL-GLO CARTER POPSICLE (CARTER), JUSTIN & ASHLEY KAUFMAN, PA
4. RAD-ICAL FLY TO ARUBA ETV (WIZDOM), LINDSEY RUCKS, FL
5. DEL-ROSE THUNDER SIMONE (THUNDER), LADD HANSELMAN, NY

SUMMER YEARLING (16)


1. CUTTING EDGE C SKYLAR (CARTER), KEN MAIN & PETER VAIL, NY
2. CUTTING EDGE S DAGMAR (SANDMAN), DAKOTA FRALEY, PA
3. DEL-ROSE KINGPIN YOLO (KINGPIN), CHELSEA HANSELMAN, NY
4. A-LOGANSWAY WINNING GLOPLU (WINNING FORM), ZACHARY LOGAN, OH
5. MEADOW HILL B BOOTY CALL (BOSEPHUS), GARY LEE MASE, PA

SPRING YEARLINGS (12)

1. HILLS VALLEY LUCKY RAYLINN (LUCKY), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
2. A JOY DURHAM COLADA ET (DURHAM), ABBIE EVANS, PA
3. RAIND HILL SUPREWELCOME-ET (SUPREME), EMILY & RON HEFFNER& NATE GOLDBERG, MD
4. CHERRYCREST S JAY LEE (SEAMAN), EDEN GROFF, PA
5. ROUND HILL SUPREME WINDA ET (SUPREME), HILLS VALLEY FARM LLC, NY

WINTER YEARLINGS (7)


1. BLESSING BIVER KIRSTIAN (BIVER), ALEXIS SHERRY, PA
2. WAY LYN RICHARD TIA (RICHARD), MADISON JOHNSON, PA
3. RAD-ICAL B SHOWBIZ ETV OCS (BIVER), LINDSEY RUCKS, FL
4. HILLS VALLEY DURHAM RYDER (DURHAM), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
5. DOCHAVEN CARSON RUBY (CARSON), JEFFREY MCKISSICK, PA

FALL YEARLING (6)

1. FAIRDALE HILL BRAIDEN SHEY ET (BRAIDEN), LESLIE & LINDA BRUCHEY, MD
2. RONALD HILL TALANT WILONA ET (TALLANT), EMILY & RON HEFFNER, MD
3. PA LYN-LEIGH TEX ME (TEX), COLTON WAYNE & KAYLEIGH LYNN HARTMAN, PA
4. RAD-ICAL CARRIER PEEP SHOW (CARRIER), LINDSEY RUCKS, FL
5. CUTTING EDGE W TRIFECTA ET (WHISKEY), JOSH & LARRY GEIWITZ, PA

JUNIOR BEST 3 FEMALES (7)
1. ELITE DAIRY, NY
2. HILLS VALLEY FARM LLC., NY
3. GARY LEE MASE, PA
4. MADISON JOHNSON, PA
5. LINDSAY RUCKS, FL

MILKING FALL YEARLING (2)

1. ROUND HILL BRAIDN WANITA-ET (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS & DEB HOFFMAN, FL
2. ALL-GLO TRAY PARADIGM (TRAY), JUSTIN & ASHLEY KAUFMAN, PA

JUNIOR 2YR OLD FUTURITY (3)


1. BROOKE HAVEN BRAIDEN PAYLY (BRAIDEN), BROOKE CORNELL, PA
2. OAK VIEW ZUES AUGUST (SHIVER), MICHALA KUHLMAN, PA
3. HOLYLAND ALPHIA 733-ET (NICKEL), ANDREW SMITH, PA

JUNIOR 2YR OLD (7)


1. ROUND HILL BRAIDEN FENNY (BRAIDEN), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
2. LATIMORE BRAIDEN TWINKIE (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS, FL
3. GIESY MANOR RICHARD FAUNA (RICHARD), DIAMOND RULE LIVESTOCK, LLC
4. MAPLE NOOK STREAMLINE FAITH (STREAMLINE), LAURI BEGGS, NY
5. PEACH KIST WIN BRISTOL (WINMORE), JORDAN HELSLEY, PA

SENIOR 2YR OLD (7)

1. LEE-ANNS DURHAM FINLEY (DURHAM), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
2. BROOKE HAVEN BRAIDEN PAYLY (BRAIDEN), BROOKE CORNELL, PA
3. TOP ACRES BRAIDEN WIZA-ET (BRAIDEN), LINDSEY RUCKS, FL
4. CUTTING EDGE C KADIE-ET (CARTER), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
5. KUHLKOWS AUGUST SHENANIGA (AUGUST), MICHALA KUHLMAN, PA

JUNIOR 3YR OLD (5)


1. HILLS VALLEY B RUN AWAY (BRAIDEN), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
2. CUTTING EDGE S SURI (STREAMLINE), MICHAEL BARTON, FL
3. JUST-IN BRAIDEN PARADISE (BRAIDEN), JUSTIN & ASHLEY KAUFMAN, PA
4. HILLTOP ACRES RD DINA (RICHARD), SKYLER REICHARD, PA
5. LESTER BOSEPHUS BIBI (BOSEPHUS), KENDRA TALLEY, VA

SENIOR 3YR OLD (4)


1. RAD-ICAL SHOWRING READY ETV (GIB), LINDSEY RUCKS, FL
2. SHEN-VAL SUPREME SATIN-ET (SUPREME), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
3. LATIMORE TANBARK TANZY (TANBARK), ZACHARY LOGAN, OH
4. MANOR MEADOWS BNZASPRITZ (BONANZA), MATTHEW STANTON, PA

4YR OLD COW (7)


1. CUTTING EDGE FAWN (NEMO), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
2. SUN MADE AUGUST NOODLE-ET (PEPPER), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
3. PEACH KIST TOTAL TANGO-ET (TOTAL), LINDSEY RUCKS, FL
4. CUTTING EDGE B SONNY (BONANZA), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
5. HILLS VALLEY BONANZA RUBY-ET (BONANZA), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY

5YR OLD COW (5)


1. CUTTING EDGE DELILAH (THUNDER), KYLE BARTON, FL
2. MASES MANOR GRANDSLAM LOV (GRANDSLAM), MAKENNA MASE, PA
3. WAY LYN BRAIDEN PRETTY-ET (BRAIDEN), HOLLY JOHNSON, PA
4. HILLS VALLEY LEBRON JUICY (LEBRON), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
5. LESTER AGENDA CARLEY (AGENDA), KENDRA TALLEY, VA

AGED COW (2)


1. BITTERSWEET VICTOR ROXANNE (VICTOR), KEN MAIN & PETER VAIL, FL
2. IE HILLS VALLEY DNSTY MONSOON (DAREDEVIL), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY

COMPONENT MERIT COW (3)


1. HILLS VALLEY DYNASTY RAVEN (DYNASTY), HILLS VALLEY FARM, LLC, NY
2. AJK CL EM CORONA (EMORY), ABBIE EVANS, PA
3. KULP-TERRA TA SHOWGIRL (TURMOIL), LINDSEY RUCKS, FL

The All-American Red & White Show 2018

DATE: Sept 19, 2018
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Mike Berry, OR


Budjon-Vail HZ Lacey-Red-ET, shown by Allison Galton from Nunda, N.Y., earned Grand Champion honors at the 2018 All-American Red & White Show on Wednesday, Sept. 19, at the Pennsylvania Farm Show and Complex Center, Harrisburg. Lacey Red was also the Intermediate Champion.

The Reserve Senior Champion, Cherry-Lor Ladd Ripple-Red, shown by Matthew Boop from Millmont, Union Co., Pa., received Reserve Grand Champion honors. Ripple-Red won the Champion Senior Red & White before competing for the Reserve Champion title.

Mike Berry of Robinhood Holsteins and Jerseys, Albany, N.Y., evaluated the entries.

BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY)
GRAND CHAMPION- The All-American Red & White Show 2018
ALLISON GALTON, NY

GRAND CHAMPION: BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY), 1ST SENIOR 3YR OLD, ALLISON GALTON, NY
RES. GRAND CHAMPION: CHERRY-LOR LADD RIPPLE-RED (LADD P), 1ST 4YR OLD, MATTHREW BOOP & CAEL HEMBURY, PA

CHERRY-LOR LADD RIPPLE-RED (LADD P)
SENIOR CHAMPION – The All-American Red & White Show 2018
MATTHREW BOOP & CAEL HEMBURY, PA

SENIOR CHAMPION: CHERRY-LOR LADD RIPPLE-RED (LADD P), 1ST 4YR OLD, MATTHREW BOOP & CAEL HEMBURY, PA
RES. SENIOR CHAMPION: LONG-BROOK RL SWEETIE PIE-RED (REDLINER), 1ST 125,000LB. COW, MARSHMAN FARMS & HEMBURY FARMS, LLC, NY

INTERMEDIATE CHAMPION: BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY), 1ST SENIOR 3YR OLD, ALLISON GALTON, NY
RES. INTERMEDIATE CHAMPION: SAVAGE-LEIGH CLASSY-RED-ET (DIAMONDBACK), 1ST JUNIOR 2YR OLD, CONNOR SAVAGE, MD

KNONAUDALE LITE MY FIRE-RED (JORDY)
JUNIOR CHAMPION
The All-American Red & White Show 2018

JUNIOR CHAMPION: KNONAUDALE LITE MY FIRE-RED (JORDY), 1ST WINTER CALF, DANIEL KITCHEN, PA
RES. JUNIOR CHAMPION: ENTOURAGE LC FELICIA-RED (HYPNOTIC), 1ST WINTER YEARLING, MATT HAWBAKER, MD
HM JUNIOR CHAMPION: HILL-A-WAY JORDY APACHE-RED (JORDY), 1ST FALL CALF, SABRINA CLARK, PA

SPRING CALF (14)

MILK&HONEY JCT CALLISTA-RED (JACOT)
1st Place Spring Calf
The All-American Red & White Show 2018
CHRIS & JENNIFER HILL & CLF, LLC, MD

1. MILK&HONEY JCT CALLISTA-RED (JACOT), CHRIS & JENNIFER HILL & CLF, LLC, MD
2. NED-ACRES SHAUNA ROUGE-RED (JACOT), CALEB MCGEE, PA
3. MISS PRETTY PLAYFUL-RED-ET (AVALANCHE), KATELYN TAYLOR, PA
4. PA LYN-LEIGH A LIQUOR-RED (AWESOME), COLTON HARTMAN, PA
5. RANWAY INCRED DANCER139-RED (INCREDIBULL), DAN HOSKING, NY

WINTER CALF (14)

KNONAUDALE LITE MY FIRE-RED (JORDY)
1st Place Winter Calf
The All-American Red & White Show 2018
DANIEL KITCHEN, PA

1. KNONAUDALE LITE MY FIRE-RED (JORDY), DANIEL KITCHEN, PA
2. HEART&SOUL ANASTASIA-RED-ET (AWESOME), MATTHEW BOOP, PA
3. LU-JADO AWESOME DORITO-RED (AWESOME), ERIKA CALDWELL, PA
4. SHOW-MAR KARMA 1437-RED (HYPNOTIC), DYLAN BRANTNER, PA
5. ROCKLAN JORDY BAILEY-RED (JORDY), BRANDON GROSS, NY

FALL CALF (12)

HILL-A-WAY JORDY APACHE-RED
1st Place Fall Calf
The All-American Red & White Show 2018
SABRINA CLARK, PA

1. HILL-A-WAY JORDY APACHE-RED (JORDY), SABRINA CLARK, PA
2. SF-SHADYLANE DK AMAZING-RED (DIAMONDBACK), CHIP SAVAGE, MD
3. MD-HILLBROOK INSTAGRAM-RED (AWESOME), CHRIS & JENNIFER HILL, MD
4. GOLDEN-OAKS PRISSY-RED-ET (JORDY), SARAH CAMPBELL, PA
5. BUFFALO-CREEK D CAMILLE-RED (DIAMONDBACK), MICHAEL MCSWAIN & HEATHER SCHRONCE, NC

SUMMER YEARLING (12)

MCWILLIMAS LAND SADIE-RED (LANDSDOWN)
1st Place Summer Yearling
The All-American Red & White Show 2018
CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA

1. MCWILLIMAS LAND SADIE-RED (LANDSDOWN), CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA
2. ENTOURAGE-LC CP FROLIC-RED (CROWN P), MIKE & VANESSA UBER, PA
3. WE-THREE HYP ADRIATICO-RED (HYPNOTIC), IZZY BOHRER, MD
4. ST. JACOB LADY STARK-RED-ET (ADDICTION), KAYLA UMBEL, MD
5. TIGER-LILY MAGIC MAZIE-RED (MAGICAL), KARLY MARSHMAN & LILY MARSHMAN, NY

SPRING YEARLING (4)

GREENLEA AD ARUBA-RED-ET (ADDICTION)
1st Place Spring Yearling
The All-American Red & White Show 2018
CHRIS & JENNIFER HILL, MD

1. GREENLEA AD ARUBA-RED-ET (ADDICTION), CHRIS & JENNIFER HILL, MD
2. MCWILLIAMS DANNON-RED (CONTENDER), MICHAEL MCSWAIN, NC
3. PHEASANT-ECHOS TENNY-RED-ET (ADDICTION), NATALIE YOUSE, MD
4. KLINEDELL BBWR ATLAS-RED-ET (BARBWIRE), JASON KLINE, PA

WINTER YEARLING (5)

DAYSPRING DIMOND JINGLE-RED (DIAMONDBACK)
1st Place Winter Yearling
The All-American Red & White Show 2018
CALEB MCGEE, PA

1. DAYSPRING DIMOND JINGLE-RED (DIAMONDBACK), CALEB MCGEE, PA
2. MS RV QM GV DBAK NAM-RED-ET (DIAMONDBACK), IZZY BOHER, MD
3. FAIR-MEADOW DE CHAMPANE-RED (DEFIANT), LOREN PUTMAN, NY
4. OVALTOP BW RAGINA-RED-ET (BARBWIRE), MICHAEL WOLFE, NY
5. OCD ARMANI LAINEY-RED-ET (ARMANI), SARA KENNEDY, PA

FALL YEARLING (4)

ENTOURAGE LC FELICIA-RED (HYPNOTIC)
1st Place Fall Yearling
The All-American Red & White Show 2018
MATT HAWBAKER, MD

1. ENTOURAGE LC FELICIA-RED (HYPNOTIC), MATT HAWBAKER, MD
2. AR-LINE AWESOME WENDY-RED (AWESOME), CHRIS & JENNIFER HILL, MD
3. A-MI-DA-SA DPRN ALLISON-RED (PRINCE), OCTABIA BUSHEY, GA
4. OVALTOP LADD-P RANAIT-RED (LADD P), MICHAEL WOLFE, NY

FALL YEARLING IN MILK (2)

LUCK-E DIAMONDBACK AKIKO\
1st Place Milking Yearling
The All-American Red & White Show 2018
SARA HAAG, PA

1. LUCK-E DIAMONDBACK AKIKO (DIAMONDBACK), SARA HAAG, PA
2. GUIDED-PATH D BACK ROSE-RED (DIAMONDBACK), ANNA POST, NY

JUNIOR 2YR OLD (8)

SAVAGE-LEIGH CLASSY-RED-ET (DIAMONDBACK)
1st Place Junior Two Year Old
The All-American Red & White Show 2018
CONNOR SAVAGE, MD

1. SAVAGE-LEIGH CLASSY-RED-ET (DIAMONDBACK), CONNOR SAVAGE, MD
2. CHERRY-LOR AWE RIPPY-RED-ET (AWESOME), CAEL HEMBURY, PA
3. FANTASY-FOUND LUXURY-RED (AWESOME), DANIEL HOSKING, NY
4. PINEYBROOK C9 CRIMSON-RED-P (CLOUD 9), AIDEN REAM, PA
5. STONEHURST DEFI ABIGAIL-RED (DEFIANT), MARISA REITNOUER, PA

SENIOR 2YR OLD (6)

LONDONDALE APJACK SALLY-RED (APPLEJACK)
1st Place Senior Two Year Old
The All-American Red & White Show 2018
LONDON ALESE, PA

1. LONDONDALE APJACK SALLY-RED (APPLEJACK), LONDON ALESE, PA
2. ROLL-N-VIEW MORWINE-RED (DEFIANT), CHASE CASHELL, PA
3. OAKLAND-VIEW DEFNT 6632-ET (DEFIANT), PATRICK YOUSE, MD
4. LINEHAN PRIN FAHRENHEIT (DE PRINCE), MATT LINEHAN, PA
5. OAKFIELD DEF SELENA (DEFIANT), MATT LINEHAN & TIM BORGARDT, PA

JUNIOR 3YR OLD (5)

TIGER LEA MAL RINDLY-RED (MALONE)
1st Place Junior Three Year Old
The All-American Red & White Show 2018
LILY MARSHMAN, NY

1. TIGER LEA MAL RINDLY-RED (MALONE), LILY MARSHMAN, NY
2. OVALTOP BARBWIRE SPARK-RED (BARBWIRE), ASHLYN WOLFE, NY
3. OVALTOP DEFIANT ROSEBUD-RED (DEFIANT), DOUGLAS WOLFE, NY
4. STRANSHOME ALL I DO-RED-ET (ARMANI), TRISTEN WILCOX, PA
5. SANDY-HOLLOW ADD ROSE-RED (ADDICTION P), ANDREW WANNER, PA

SENIOR 3YR OLD (7)

BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY)
1st Place Senior Three Year Old
The All-American Red & White Show 2018
ALLISON GALTON, NY

1. BUDJON-VAIL HZ LACEY-RED-ET (HEZTRY), ALLISON GALTON, NY
2. ROLL-N-VIEW RB JONI-ET (REDBURST), ALLISON GALTON, NY
3. CHERRY-LOR ABS LILLY (ABSOLUTE), MATT BOOP & CAEL HEMBURY, PA
4. MS ACTION RONDELLA-RED-ET (ACTION), SAM, CLYDE & CHARLENE MCWILLIAM, PA
5. SAMPLE-KJ DPR GRACIE-RED (PRINCE), KOLBY SAMPLE, NY

4 YEAR OLD COW (5)

CHERRY-LOR LADD RIPPLE-RED (LADD P)
1st Place Four Year Old
The All-American Red & White Show 2018
MATTHEW BOOP & CAEL HEMBURY, PA

1. CHERRY-LOR LADD RIPPLE-RED (LADD P), MATTHREW BOOP & CAEL HEMBURY, PA
2. OCD ABSOLUTE TIPPER-RED-ET (ABSOLUTE), BRYCE WARRINER, NY
3. LANTLAND DESTRY EAGLE-RED (DESTRY), KIRT MENZI, NY
4. DRYHOUSE-M PRMS DORI-RED-ET (PRIMUS), MICHAEL YODER, PA
5. MANOR MEADOWS AB DAHLIA-RED (ABSOLUTE), ETHAN FOOR, PA

5 YEAR OLD (3)

OVALTOP PICLO SHERRY-RED-ET
1st Place Five Year Old
The All-American Red & White Show 2018
DOUGLAS WOLFE, NY

1. OVALTOP PICLO SHERRY-RED-ET (PICOLA), DOUGLAS WOLFE, NY
2. L-WAY SOLUT PERSISTENCE-RED (ABSOLUTE), SABRINA LONG, PA
3. KEVETTA REDBURST TABOO-RED (REDBURST), MARK HAZELON, PA

AGED COW (1)

OVALTOP REALITY ROBIN RED
1st Place Aged Cow
The All-American Red & White Show 2018
MICHAEL WOLFE, NY

1. OVALTOP REALITY ROBIN RED, MICHAEL WOLFE, RICHFIELD SPRINGS, NY

125,000LB. COW (2)

LONG-BROOK RL SWEETIE PIE-RED (REDLINER)
1st Place Production Cow
The All-American Red & White Show 2018
MARSHMAN FARMS & HEMBURY FARMS, LLC, NY

1. LONG-BROOK RL SWEETIE PIE-RED (REDLINER), MARSHMAN FARMS & HEMBURY FARMS, LLC, NY
2. OVALTOP ADVENT FALLON-RED (ADVENT), MICHAEL WOLFE, NY

SENIOR BEST 3 FEMALES (2)
1. MICHAEL WOLFE, NY
2. CAEL HEMBURY, NY

PRODUCE OF DAM (2)
1. MICHAEL WOLFE, NY
2. CAEL HEMBURY, PA

DAM & DAUGHTER (2)
1. CAEL HEMBURY, PA
2. MICHAEL WOLFE, NY

EXHIBITORS HERD (1)
1. MICHAEL WOLFE, NY

BREEDER & EXHIBITOR
MICHAEL WOLFE, OVALTOP HOLSTEINS, NY

The All-American Jersey Show 2018

DATE: Sept 18-19, 2018
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Steve Wagner, VT


Minister Gail-ET, owned by Rivendale Farms of Pittsburgh, LLC, in Bulgar, Washington Co., took home Grand Champion honors in the Open Jersey category at the 2018 All-American Dairy Show held Sept. 18-19 at the Pennsylvania Farm Show Complex and Expo Center in Harrisburg.

“This three-year-old showed an hour ago and she looks even better now. She is just fresh two weeks and will only get better with time,” commented Judge Steve Wagner, Richford, Vt., before he named Rivendale’s cow Grand Champion. She was also Intermediate Champion.

Rivendale’s Bri-Lin Valson Spritz was named Senior Champion Jersey and Reserve Grand Champion Jersey.

Humming BT Finalist Dottie, exhibited by Kennedy Crothes, Pitcher, N.Y., earned the title of Reserve Senior Champion Jersey. The Reserve Intermediate Champion was awarded to Brew-Line Tequila Dove, exhibited by Emilee Brewer, Bangor, Northampton Co.

Junior Champion Jersey honors went to Carly Shaw, Fairplay, Md., with Arethusa Impression Selia. Reserve Junior Champion went to Heaths Prime Suspect Jayce, also exhibited by Rivendale Farms of Pittsburgh, LLC.

GRAND CHAMPION: MINISTER GAIL (MINISTER), 1ST SENIOR 3YR OLD, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
RESERVE GRAND CHAMPION: BRI-LIN VALSON SPIRTZ (VALSON), 1ST 4 YR OLD RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
HM GRAND CHAMPION: HUMMING BT FINALIST DOTTIE (BOWTIE), 1ST 6YR & OLDER, KENNEDY CROTHES, NY

SENIOR CHAMPION: BRI-LIN VALSON SPIRTZ (VALSON), 1ST 4 YR OLD RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
RESERVE SENIOR CHAMPION: HUMMING BT FINALIST DOTTIE (BOWTIE), 1ST 6YR & OLDER, KENNEDY CROTHES, NY
HM SENIOR CHAMPION: CROSSBROOK HG DIXIE (HIRED GUN), 1ST 5 YR OLD, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC.,

MINISTER GAIL
INTERMEDIATE CHAMPION
The All-American Jersey Show 2018
Rivendale Farms OF PITTSBURG LLC., PA

INTERMEDIATE CHAMPION: MINISTER GAIL (MINISTER), 1ST SENIOR 3YR OLD, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: BREW-LINE TEQUILA DOVE (TEQUILA), 1ST JUNIOR 2YR OLD, EMILEE BREWER, PA
HM INTERMEDIATE CHAMPION: TOWNSIDE TEQUILA RESPONSE (TEQUILA), 1ST JUNIOR 2YR OLD, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA

JUNIOR CHAMPION- ARETHUSA IMPRESSION SELIA (IMPRESSION), 1ST FALL CALF, CARLY SHAW, MD
RESERVE JUNIOR CHAMPION- HEATHS PRIME SUSPECT JAYCE (PRIME SUSPECT), 1ST SPRING YEARLING, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA
HM- SOUTH MOUNTAIN PREMIER SOP (PREMIER), 1ST SUMMER YEARLING, RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA

SPRING HEIFER CALVES (12)

HC-HEARTS DESIRE FIZZ LUCKY
1st Place – Spring Heifer Calf
The All-American Jersey Show 2018
Ernie Kueffner, Terri Packard, Mike & Linda Hellenbrand


1. HC-HEARTS DESIRE FIZZ LUCKY (FIZZ), ERNIE KUEFFNER, TERRI PACKARD, MIKE & LINDA HELLENBRAND
2. GLAMOURVIEW RESPONSE KINS (RESPONSE), RILEY BOHRER, MD
3. PARKVIEW VAUAN SOMETHING HOT (VALENTINO), BROCK LIDDLE, NY

WINTER HEIFER CALVES (15)

GLAMOURVIEW TEQUILA HYLTON
1st Place – Winter Heifer Calf
The All-American Jersey Show 2018
IZZY BOHRER, MD

1. GLAMOURVIEW TEQUILA HYLTON (TEQUILA), IZZY BOHRER, MD
2. HEART AND SOUL FIZZ FAITH (FIZZ), MASON MAZZARO, OH
3. GLAMOURVIEW PREMIER SPADE (PREMIER), IZZY BOHRER, MD
4. EDGEBROOK JAX NOLA (JAX), MICHAEL MCSWAIN
5. JULIE-ANN FIZZ AMSTERDAM (FIZZ), GRAESON BRICKNER, PA

FALL HEIFER CALVES (15)

ARETHUSA IMPRESSION SELIA
1st Place – Fall Heifer Calf
The All-American Jersey Show 2018
CARLY SHAW, MD

1. ARETHUSA IMPRESSION SELIA (IMPRESSION), CARLY SHAW, MD
2. JULIE ANN COLTON ARUBA (COLTON), GRAESON BRICKNER, PA
3. KCJF ANDREAS CANCUN (ANDREAS), LANDREE FRALEY, PA
4. LYLESTANLEY TEQUILA CASSIDY (TEQUILA), DAVID & MAGGIE ROFFEY, FL
5. EDN-RU IKE JINGER JENGA (IKE), BRINKLEY BURDETTE, PA

SUMMER YEARLING HEIFERS ( 17)

SOUTH MOUNTAIN PREMIER SOP
1st Place – Summer Yearling
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA

1. SOUTH MOUNTAIN PREMIER SOP (PREMIER), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA
2. BIG GUNS ANDREAS VANISH (ANDREAS), SABRINA CLARK, PA
3. KLINEDELL TL JUMP THE RING-ET (HIRED GUN), COLIN LENTZ, PA
4. DO-N-JOY PURE SPICE (COLTON), KRISTY ELLSWORTH, NY
5. HIGH LIFE ANDREAS DOUBLE D (ANDREAS), JEFF VAN PATTEN, NY

SPRING YEARLING HEIFERS (8)

HEATHS PRIME SUSPECT JAYCE\
1st Place – Spring Yearling
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA


1. HEATHS PRIME SUSPECT JAYCE (PRIME SUSPECT), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURGH, PA
2. ARETHUSA IMPRESSION VISA-ET (IMPRESSION), IZZY BOHRER, PA
3. JX BYG RT WINTA (RISING TEMP), MATT BRIOR, NY
4. NOBLEDALE FIZZ FANTA (FIZZ), LANDREE FRALEY, PA
5. ROCKWOOD GETAWAY SOUVENI (GETAWAY), THOMAS AND ANDREW MCCARTY, PA

WINTER YEARLINGS (8)

ENTOURAGE FIREMAN STACEY
1st Place – Winter Yearling
The All-American Jersey Show 2018
CARLY SHAW, MD


1. ENTOURAGE FIREMAN STACEY-ET (FIREMAN), CARLY SHAW, MD
2. JOELEEBETH IMPRESSION SYDN (IMPRESSION), KENNEDY CROUTHERS, NY
3. HILLACRES HILTON RASCAL (HILTON), THOMAS ARROWSMITH, PA
4. CARPSVIEW ROMAN BASIL (ROMAN), ROBERT NAGEL, NY
5. M-SIGNATURE ESTANCIA (COLTON), JONATHAN MCGEE, PA

JUNIOR BEST THREE FEMALES
1. GLAMOURVIEW FARM
2. CAROLINE KIMBALL

MILKING YEARLINGS (7)

JULIE ANN TEQUILA ASIA
1st Place Milking Yearling
The All-American Jersey Show 2018
ANALISE STOVER, CARLISLE, PA

1. JULIE-ANN TEQUILA ASIA (TEQUILA), ANALISE STOVER, PA
2. STONEY POINT FIZZ FREEFALL (FIZZ), HAYDEN REICHARD, PA
3. LLR COLTON TIPSY-ET (COLTON), DREW HILL, PA
4. LOST-ELM BABY JJ (TEQUILA), ANDREW DICE, PA
5. KLINDELL TEQUILA PALINE-ET (TEQUILA), JASON KLINE, PA

JUNIOR 2YR OLDS (14)

BREW LINE TEQUILA DOVE
1st Place Junior Two Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
EMILEE BREWER, BANGOR, PA

1. BREW-LINE TEQUILA DOVE (TEQUILA), EMILEE BREWER, PA
2. CAMPBELL TB EXCITATION FELICIA (EXCITATION), RIVENDALE FARMS, PA
3. RUSTIK SPRINKLES WITH SUSIE (JOEL), GLAMOURVIEW FARM, MD
4. TWINCOUNTY COLTON EULAYLA (COLTON), LANDREE FRALEY, PA
5. SUNNYBEND CALPYSO ROO (CALYPSO), BROOK BORTNER, PA

SENIOR 2YR OLDS (8)

SVHEATHS HGUN COROLLA ET (HIRED GUN)
1st Place Senior Two Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA

1. SVHEATHS HGUN COROLLA ET (HIRED GUN), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
2. HILLACRES GETAWAY NIGHTSTA (GETAWAY), THOMAS ARROWSMITH, PA
3. WOODMOHR GENTRY GIN (GENTRY), ROBERT NAGEL, NY
4. TRIPLE-T- CF CSAPPHIRE ET (COLTON), NATALIE YOUSE, MD
5. SUNNYBEND COLTON SPARKLES (COLTON), BROOKE BORTNER, PA

JUNIOR 3YR OLDS (10)

TOWNSIDE TEQUILA RESPONSE
1st Place Junior Three Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA

1. TOWNSIDE TEQUILA RESPONSE (TEQUILA), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
2. BVSF GENTRY CONSUELO (GENTRY), GLAMOURVIEW FARM, MD
3. KLINEDELL TEQUILA JANICE (TEQUILA), JACOB KLINE, PA
4. REICH-DALE VADEN SOARIN (VADEN), SKYLER REICHARD, PA
5. TWIN CITY PERMIER SUNSHINE (PREMIER), RYAN LAWTON, NY

SENIOR 3YR OLDS (5)

MINISTER GAIL
1st Place Senior Three Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA

1. MINISTER GAIL (MINISTER), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
2. LYON AJACK BAY (AJACK), GLAMOURVIEW FARM, MD
3. LYLESTANLEY TED HELLO DOLLY (TEQUILA), BLAKE CROTHERS, NY
4. HILLACRES VELOCITY IVY (VELOCITY), JONATHAN ARROWSMITH, PA
5. HILLACRES APPLEJACK MARIAN (APPLEJAC), CAROLINE ARROWSMITH, PA

4YR OLDS (7)

BRI-LIN VALSON SPIRTZ
1st Place Four Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA

1. BRI-LIN VALSON SPIRTZ (VALSON), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
2. HOMERIDGE TEQUILA VIV 2 (TEQUILA), MATTHEW BOOP, PA
3. ARETHUSA HG SOVANA ET (HIRED GUN), GLAMOURVIEW FARM, MD
4. FAIGLE FARMTEQULA TIC (TEQUILA), KENNEDY CROTHES, NY
5. REICH-DALE SIMBA SALM (SIMBA), CURTIS & AUTUMN REICHARD, PA

5 YR OLDS (7)

CROSSBROOK HG DIXIE (HIRED GUN)
1st Place Five Year Olds
The All-American Jersey Show 2018
RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA


1. CROSSBROOK HG DIXIE (HIRED GUN), RIVENDALE FARMS OF PITTSBURG LLC., PA
2. REICH-DALE VADEN STROLLIN (VADEN), SHAYLN REICHARD, PA
3. HARMONY CORNER FEATHER (TEQUILA), LISA SCHUCKER, PA
4. MARHAVEN MINISTER CORONA E (MINISTER), GLAMOURVIEW FARM, MD
5. LOCUST-AYR TEQUILA ROSIE (TEQUILA), MIKE HAINES, MD

6 YR AND OLDER (5)

HUMMING BT FINALIST DOTTIE (BOWTIE)
1st Place Aged Cow
The All-American Jersey Show 2018
KENNEDY CROTHES, NY


1. HUMMING BT FINALIST DOTTIE (BOWTIE), KENNEDY CROTHES, NY
2. REICH-DALE ACTION SURVIVOR (ACTION), SHAYLIN REICHARD, PA
3. WF FIRE SUNRISE (BALLS OF FIRE), KENNEDY CROTHES, NY
4. HARSCRABBLE HIRED GUN TRI (HIRED GUN), DALE PHEASANT, PA
5. GYPSY HILL COMERICA RASCAL (COMERICA), MARC WALTMEYER, PA

BEST THREE FEMALES (2)
REICH-DALE, PA
HILLACRES JERSERYS, PA

BEST BRED AND OWNED
BREW-LINE TEQUILA DOVE (TEQUILA), EMILEE BREWER, PA

TOTAL PRODUCTION
HARMONY CORNER FEATHER (TEQUILA), LISA SCHUCKER, PA

PA Fall Holstein Championship Show 2018

DATE: Sept 18, 2018
LOCATION: Harrisburg, PA
JUDGE: Jack Lomeo, Jr., NY


f

TUYTEL ATW BARBARA 9-ET (ATWOOD)
Grand Champion – PA Fall Holstein Championship Show 2018
SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, PA

GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW- SENIOR CHAMPION OF OPEN SHOW- TUYTEL ATW BARBARA 9-ET (ATWOOD), 1ST FIVE YEAR OLD SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, PA
RESERVE GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW- INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW- KINGSWAY GOLDWYN ROSCOE (GOLDWYN), 1ST SR THREE YEAR OLD COW, MATT HAWBAKER AND FRANK MORASCI, PA

SENIOR CHAMPION OF OPEN SHOW- TUYTEL ATW BARBARA 9-ET (ATWOOD), 1ST FIVE YEAR OLD SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, PA
RESERVE SENIOR CHAMPION OF OPEN SHOW- LUCK-E ABSOLUTE TANGO (ABSOLUTE), 1ST AGED COW, DUNNS-PRIDE HOLSTEINS, PA

GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW- INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW- GOLDENFLO ARMANI ELUDE, 4TH JUNIOR THREE YEAR OLD, OLIVIA CLAYPOOLE, PA
RESERVE GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW- SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW- PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), 1ST JUNIOR FIVE YEAR OLD, ELIZABETH STOLTZFUS, PA

SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW- PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), 1ST JUNIOR FIVE YEAR OLD, ELIZABETH STOLTZFUS, PA
RESERVE SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW- KNOB-HILL AFTERSHOCK BOBBIE (AFTERSHOCK), 3RD FOUR YEAR OLD COW, JORDAN ZIMMERMAN, PA

KINGSWAY GOLDWYN ROSCOE
Intermediate Champion – PA Fall Holstein Championship Show 2018
MATT HAWBAKER AND FRANK MORASCI, PA

INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW- KINGSWAY GOLDWYN ROSCOE (GOLDWYN), 1ST SR THREE YEAR OLD COW, MATT HAWBAKER AND FRANK MORASCI, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW- LUCK-E POWERBALL ADDICT-ET (POWERBALL), 1ST JUNIOR THREE YEAR OLD COW, SCHAUFELBERGER & HOOVER, PA

INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW- GOLDENFLO ARMANI ELUDE, 4TH JUNIOR THREE YEAR OLD, OLIVIA CLAYPOOLE, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW- COREDALE AIRLIFT IONA, 9TH JUNIOR TWO YEAR OLD, HAYDEN WEAVER, PA

RAN-CAN ALONZO CLICHÉ
Junior Champion – PA Fall Holstein Championship Show 2018
GRACE NEIL, PA

JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: PLUM-LINE EXTRA NAUGHTY (LOTUS), 2ND SPRING YEARLING, BROOKE CAREY, PA
RES. JUNIOR CHAMPION JUNIOR SHOW: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER CALF, ELLA HLAVATY, PA

SPRING CALVES (22)

SWEET PEAS SOLOMN KELSEY
1st Place – Spring Calf
PA Fall Holstein Championship Show 2018
MADISON SODEN, PA

1. SWEET PEAS SOLOMN KELSEY-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA
2. CAMP-GOLD DOORMAN DIVA10-ET (DOORMAN), MIKE & CINDY WEIMER & WADE STURGEON, PA
3. PLUM-LINE GC KLEOPATRA (GOLD CHIP), PATRICK CAREY, PA
4. SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT (DIAMONDBACK), DYLAN BRANTNER, PA
5. MS LBR DOORMAN AMERICA (DOORMAN), RIERDAN REYAN, PA

WINTER CALVES (23)

KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR
1st Place – Winter Calf
PA Fall Holstein Championship Show 2018
ELLA HLAVATY, PA


1. KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), ELLA HLAVATY, PA
2. LU-JADO AWESOME DORITO-RED (AWESOME), ERIKA CALDWELL, PA
3. MCWILLIAMS ATTIC DELIGHT (ATTIC), CLYDE & CHARLENE MCWILLIAMS, PA
4. LOVERAE SOLOMON LANDREE (SOLOMON), TOM UBER, PA
5. KNONAUDALE LITE MY FIRE-RED (JORDY), DANIEL KITCHEN, PA

FALL CALVES (24)

WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID)
1st Place – Fall Calf
PA Fall Holstein Championship Show 2018
REESE BURDETTE, PA

1. WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), REESE BURDETTE, PA
2. OAKFIELD CA RAMBUNCETIOUS-ET (CALLEN), EVAN CREEK, SARAH CAMPBELL & EATON HOLSTEINS, PA
3. SWEET-PEAS DEFIANT AJA (DEFIANT), SWEET PEAS HOLSTEINS, PA
4. BROOK-CORNER C WHIMSICAL (CALLEN), BROOK-CORNER HOLSTEINS, PA
5. MILKSOURCE ADMIRE-ET (SOLOMON), STUART HOLLENDSHEAD, PA

SUMMER YEARLINGS (17)

COREDALE DIAMONDBACK IVY-ET (DIAMONDBACK)
1st Place – Summer Yearling
PA Fall Holstein Championship Show 2018
CORY THOMPSON, PA

1. COREDALE DIAMONDBACK IVY-ET (DIAMONDBACK), CORY THOMPSON, PA
2. WINDY-KNOLL-VIEW CHADELIER (SID), JAMES & NINA BURDETTE, PA
3. S-PINE-LAWN MERIDN NONSENSE (MERIDAN), SCHULER FARMS, LLC, PA
4. HEART&SOUL JK DBACK GYPSY (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
5. MS ELLECTRAS SOLOMON ECHO (SOLOMON), BROOK-CORNER HOLSTEINS, PA

SPRING YEARLINGS (16)

RAN-CAN ALONZO CLICHÉ
1st Place – Soring Yearling
PA Fall Holstein Championship Show 2018
GRACE NEIL, PA

1. RAN-CAN ALONZO CLICHÉ-ET (ALONZO), GRACE NEIL, PA
2. PLUM-LINE EXTRA NAUGHTY (LOTUS), BROOKE CAREY, PA
3. WINDY-KNOLL-VIEW POSER (BRADY), REESE BURDETTE, PA
4. HEART&SOUL JK SOLMN GLITTER (SOLOMON), MATTHEW BOOP, PA
5. MILKSOURCE GOLD CHIP ROLEX (GOLD CHIP), SARAH CAMPBELL, EVAN CREEK & MATT HAWBAKER, PA

WINTER YEARLINGS (8)

HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP)
1st Place – Winter Yearling
PA Fall Holstein Championship Show 2018
MATTHEW BOOP, MADISON & HAYDEN WEAVER, PA

1. HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP), MATTHEW BOOP, MADISON & HAYDEN WEAVER, PA
2. SWEET-PEAS GCHIP ALIBI-ET (GOLD CHIP), SWEET PEAS HOLSTEINS, PA
3. MS KLINEDELL SLM MOZELLE-ET (SOLOMON), JACOB KLINE, PA
4. S-PINE-LAWN SOLOMON SPRINT (SOLOMON), SCHULER FARMS, LLC, PA
5. CASHELLS GOLD CHIP FELICE, (GOLD CHIP) SHAWNEE COMSTOCK, PA

FALL YEARLINGS (5)

OAKFIELD ARCHRIVAL DINA\
1st Place – Fall Yearling
PA Fall Holstein Championship Show 2018
JEFF & GAYLE BENEDICT, PA

1. OAKFIELD ARCHRIVAL DINA-ET (ARCHRIVAL), JEFF & GAYLE BENEDICT, PA
2. WAYHAR ADDICT AUBREY (ADDICT), LAURA LESHER, PA
3. TRUE-VIEW DEMPSEY ELECTRIFY (DEMSEY),JONATHAN BEILER, PA
4. LUCK-E CRUSH OAKLEY (CRUSH), LAUREN ESLARY, PA
5. WINDY-KNOLL-VIEW PABBY (ABSOLUTE), NOLAN KUMMER, PA

JUNIOR BEST THREE FEMALE
1. WINDY-KNOLL-VIEW HOLSTEINS, PA
2. HEART&SOUL HOLSTEINS, PA
3. SWEET-PEAS HOLSTEINS, PA
4. PLUM-LINE HOLSTEINS, PA
5. SCHULER FARMS, LLC, PA
6. WALK-LE HOLSTEINS, PA

FUTURITY (4)

ALL-GLO REGINALD KALLIE
1st Place – Futurity
PA Fall Holstein Championship Show 2018
JUSTIN & ASHLEY KAUFAMN & COREY THOMPSON, PA

1. (BU) ALL-GLO REGINALD KALLIE-ET (REGINALD), JUSTIN & ASHLEY KAUFAMN & COREY THOMPSON, PA
2. ALL-GLO REGINALD KALILAH-ET (REGINALD), WALK-LE HOLSTEINS, PA
3. E-RICKS ATWOOD PORSCHE (ATWOOD), KATIE & ANDREA BEDNARSKI, PA
4. C-COVE STANLEYCUP LAKESHA (STANLEYCUP), MOLLY CESSNA, PA

MILKING FALL YEARLING (8)

WINDY-KNOLL-VIEW PANDURO-ET (SID)
1st Place – Milking Yearling
PA Fall Holstein Championship Show 2018
JAMES & NINA BURDETTE, PA

1. (BU) WINDY-KNOLL-VIEW PANDURO-ET (SID), JAMES & NINA BURDETTE, PA
2. JOSAN GOLDCHIP MNC (GOLD CHIP), EMORY BEWLEY, PA
3.DINAS SID DIVA (SID), RANSOM RAIL, ROBERT LANDIS & OLIVIA GOLD, PA
4.ERNEST-ANTHONY ALIBI-ET (DIAMONDBACK), MICHAEL YODER, PA
5. WALK-LE JACOBY JUSTINE (JACOBY), CONNOR WALKER, PA

JUNIOR TWO YEAR OLD COWS (24)

MS ANDREAS DOORMAN ADELE
1st Place – Junior Two Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
SWEET PEAS HOLSTEINS, PA


1. (BU) MS ANDREAS DOORMAN ADELE (DOORMAN), SWEET PEAS HOLSTEINS, PA
2. KEYSTONE PINK CORVETTE (CORVETTE), TIM SEIPT, PA
3. GREENLARK LIBBY SID (SID), PA
4. CLAYSKI DIAMONDBACK FLIRT (DIAMONDBACK), PA
5. SCHAUFINE CHROME MILAN (CHROME), PA

SENIOR TWO YEAR OLD COWS (5)

SPUNGOLD AIRLIFT NETTIE
1st Place – Senior Two Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
PETER AND LYNN VAIL, PA

1. SPUNGOLD AIRLIFT NETTIE (AIRLIFT), PETER AND LYNN VAIL, PA
2. BROOK-CORNER DOOR WELSH-ET (DOORMAN), BROOK-CORNER HOLSTEINS, BROOK CORNER HOLSTEINS, PA
3. MCWILLIAMS GOLDCHIP FASTER (GOLD CHIP), SAM MCWILLIAMS, PA
4. MS BITTERSWEETS BEARCAT-ET (SOLOMON), PAVELSKI, HLAVATY, HEIM, PA

JUNIOR THREE YEAR OLD COWS (6)

LUCK-E POWERBALL ADDICT
1st Place – Junior Three Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
SCHAUFELBERGER & HOOVER, PA

1. LUCK-E POWERBALL ADDICT-ET (POWERBALL), SCHAUFELBERGER & HOOVER, PA
2. LIDDLEHOLME ALL ABOUT IT (MCGUCCI), DUNNS-PRIDE HOLSTEINS, PA
3. GRETZ MOSES ELLAS (MOSES), CAMPBELL-RUN FARMS, PA
4. GOLDENFLO ARMANI ELUDE (ARMANI), OLIVIA CLAYPOOLE & SHAWNEE COMSTOCK, PA
5. OAKFIELD ARMANI SMILEY-ET (ARMANI), MIKE & VANESSA UBER, PA

SENIOR THREE YEAR OLD COWS (4)

KINGSWAY GOLDWYN ROSCOE
1st Place – Senior Three Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
MATT HAWBAKER AND FRANK MORASCI, PA

1. (BU) KINGSWAY GOLDWYN ROSCOE (GOLDWYN), MATT HAWBAKER AND FRANK MORASCI, PA
2. KEYSTONE CORVETTE PANTHER (CORVETTE), TIM SEIPT, PA
3. SAVAGE-LEIGH MAX LEA (MAX-RED), BRANDON GRUMBINE, PA
4. HARCLIFF GC ADELE (GOLD CHIP), JACK SMITH, PA

FOUR YEAR OLD COWS

KEYSTONE ATWOOD ASHLEY
1st Place – Four Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
KEYSTONE FARM & TIM SEIPT, PA

1. KEYSTONE ATWOOD ASHLEY (ATWOOD), KEYSTONE FARM & TIM SEIPT, PA
2. SIEMERS DEFIANT LAUREN-ET (DEFIANT), RYLEN MORNINGSTAR, PA PENNWOOD ATWOOD MATILDA (ATWOOD), CLAIRE STOLTZFUS, PA
3. KNOB-HILL AFTERSHOCK BOBBIE (AFTERSHOCK), JORDAN ZIMMERMAN, PA
4. PENNWOOD ATWOOD MATILDA (ATWOOD), CLAIRE STOLTZFUS, PA

FIVE YEAR OLD (8)

TUYTEL ATW BARBARA 9-ET (ATWOOD)
1st Place – Five Year Old
PA Fall Holstein Championship Show 2018
SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, PA

1. TUYTEL ATW BARBARA 9-ET (ATWOOD), SAMUEL FISHER & CHIP SAVAGE, PA
2. FOXMONT J GOLDWYN DENA-ET (GOLDWYN), JENNA FOX, PA
3. MY-STYLE BRADY ELF (BRADY), TOM UBER, PA
4. KEYSTONE GOLD CHIP ANNETTE (GOLD CHIP), PA
5. BROOK-CORNER AMAZIN WELSL (ALTAAMAZING), REID HOOVER, PA

AGED COWS (6)

LUCK-E ABSOLUTE TANGO
1st Place – Aged Cow
PA Fall Holstein Championship Show 2018
DUNNS-PRIDE HOLSTEINS, PA

1. LUCK-E ABSOLUTE TANGO (ABSOLUTE), DUNNS-PRIDE HOLSTEINS, PA
2. BROOKVIEW WINDBROOK LADY (WINDBROOK), PENNWOOD FARMS, PA
3. C-COVE BRAXTON PARIS (BRAXTON), CESSNA BROTHERS, PA
4. GLEAN GW RELENTLESS-ET (GOLDWYN), MIKE & VENESSA UBER, PA
5.WALK-LE PLED KATHY (PLED), CODY WALKER, PA

125,000 POUND COW CLASS

WALK-LE ATLANTIC 1394
1st Place – 125,000 POUND COW CLASS
PA Fall Holstein Championship Show 2018
WALK-LE HOLSTEINS, PA

1. WALK-LE ATLANTIC 1394 (ATLANTIC), WALK-LE HOLSTEINS, PA
2. C-COVE PHOENIX LULU (PHOENIX), CESSNA BROTHERS, PA

BEST THREE FEMALES (3)
1. KEYSTONE FARM, PA
2.C-COVE HOLSTEINS, PA

PRODUCE OF DAM
1. JUSTIN & ASHLEY KAUFMAN, PA

DAM AND DAUGHER (3)
1. C-COVE HOLSTEINS, PA
2. JENNA FOX, PA

All-American Junior National Holstein Show 2018

Location:  Harrisburg PA
Date: 8am (Local time) September 17th 2018
Judge: Molly Sloan


Plum-Line Reginald Velour exhibited by Brooke Carey of Titusville, Crawford Co., Pa., brought home Grand Champion honors from the 2018 Premier National Junior Holstein Show held during the 2018 All-American Dairy Show on Monday, September 17, at the Pennsylvania Farm Show and Complex Center in Harrisburg.

Carey’s Plum-Line Reginald Velour won the Four Year Old class and secured Senior Champion honors before competing for Grand Champion.

Reserve Grand Champion Holstein went to MS Andis GW Astra-ET exhibited by Matthew Boop, Millmont, Union Co.

Boop also received Intermediate Champion honors with Heart&Soul JK Dempsey Glitz. Trinity Miller of Westminster, Md., claimed Reserve Intermediate Champion with Pheasant-Echos BRDNK Debbi.

Junior Champion honors went to Ella Hiavaty, Lititz, Lancaster Co., with Keystone Solomon Allstar. Reserve Junior Champion honors went to Windy-Knoll-View Potatochi exhibited by Reese Burdette, Mercersburg, Franklin Co.

PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD)
Grand Champion
All-American Junior National Holstein Show 2018
BROOKE CAREY, PA

GRAND CHAMPION: PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
RESERVE GRAND CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
HM GRAND CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA

SENIOR CHAMPION: PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
RESERVE SENIOR CHAMPION: MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
HM SENIOR CHAMPION: ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN SMITH, PA

INTERMEDIATE CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD

INTERMEDIATE CHAMPION: HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD
HM INTERMEDIATE CHAMPION: SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD

KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR
JUNIOR CHAMPION – All-American Junior National Holstein Show 2018
ELLA HLAVATY, PA

JUNIOR CHAMPION: KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), 1ST WINTER CALF, ELLA HLAVATY, PA
RESERVE JUNIOR CHAMPION: WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), 1ST FALL CALF, REESE BURDETTE, PA,
HM JUNIOR CHAMPION: SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), 2ND FALL CALF, CHASE SAVAGE, MD

SPRING CALF (27)

SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT
1st place Spring Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
DYLAN BRANTNER, PA

1. SHOW-MAR D-BACK UPPERCUT (DIAMONDBACK), DYLAN BRANTNER, PA
2. LINDLAUR DIAMONDBACK ANDIE (DIAMONDBACK), LINDSAY AND LAUREN L’AMOREAUX, OH
3. SWEET PEAS SOLOMON KELSEY-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA
4. PENN-GRA G-CHIP DENALI (GOLD CHIP), COY CAMBELL, PA
5. J&K-VUE DBACK GUINNESS-ET (DIAMONDBACK), MATT BOOP AND JESSICA NOLT

WINTER CALF (35)

KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR
1st place Winter Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
ELLA HLAVATY, PA

1. KEYSTONE SOLOMON ALLSTAR (SOLOMON), ELLA HLAVATY, PA
2. SAVAGE-LEIGH SELSER-RED (DIAMONDBACK), CHASE SAVAGE, MD
3. PENNWOOD CINDERDOOR HAIDE (CINDERDOOR), CARA J STOLZFUS, PA
4. PLUM-LINE AFTER PARTY (DIAMONDBACK), BROOKE CAREY, PA
5. MS EATONHOLME PAYTON-ET (SOLOMON), MADISON SODEN, PA

FALL CALF

WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID)
1st place Fall Calf
All-American Junior National Holstein Show 2018
REESE BURDETTE, PA

1. WINDY-KNOLL-VIEW POTATOCHIP (SID), REESE BURDETTE, PA
2. SAVAGE-LEIGH LALAS FIRST-ET (DOORMAN), CHASE SAVAGE, MD
3. RANSOM RAIL ADHERE WILLOW (ADHERE), MALLORY RHODES, NY
4. MS AMANDA NUNES-ET (SID), JD BROWN II, VA
5. PLUM-LINE SOLOMON COACHELL (SOLOMON), BROOKE CAREY, PA

SUMMER YEARLING (21)

HEART&SOUL JK DBACK GYPSY (DIAMONDBACK)
1st place Summer Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL JK DBACK GYPSY (DIAMONDBACK), MATTHEW BOOP, PA
2. PLUM-LINE DIAMOND APPLAUSE (DIAMONDBACK), BROOKE CAREY, PA
3. MS KLINEDELL BWY MARILYN-ET (BYWAY), JACOB KLINE, PA
4. MASE’S MANOR BR MEXICA (BROKAW), MAKENNA F. MASE, PA
5. RICECREST CHROME CHEVETTE (CHROME), DANIEL BENEDICT, PA

SPRING YEARLING (17)

MS DANIELLES DILEMMA (SOLOMON)
1st place Spring Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
GAVIN KEY, MD

1. MS DANIELLES DILEMMA (SOLOMON), GAVIN KEY, MD
2. HEART&SOUL JK SOLMN GLITTER (SOLOMON), MATTHEW BOOP, PA
3. PLUM-LINE EXTRA NAUGHTY (LOTUS), BROOKE AND JOHN CAREY, PA
4. SAVAGE-LEIGH SHOW GIRL-ET (SID), ROSE MARIE OMALLEY, NC
5. STARRY-FALLS CAZAM CLASS (ALACAZAM), CALEB VAN BUREN, NY

WINTER YEARLINGS (10)

MS KLINEDELL SLM MOZELLE-ET (SOLOMON)
1st place Winter Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
JACOB KLINE, PA

1. MS KLINEDELL SLM MOZELLE-ET (SOLOMON), JACOB KLINE, PA
2. HEART&SOUL GOLD RUNWAY (GOLD CHIP), MATT BOOP, MADISON & F. HAYDEN WEAVER, PA
3. CASHELLS GOLDCHIP FELIZ-ET (GOLD CHIP), SHAWNEE COMSTOCK, PA
4. BRUSH-CREED-VU C PRETZEL (CRUSH), ANDREW BLAUSER, PA
5. MILKSOURCE DEMPSEY KISS-ET (DEMPSEY), EMILY LAMPSON, NY

FALL YEARLING (11)

OVALTOP SID KRACKER
1st place Fall Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
ASHLEY C. WOLFE, NY

1. OVALTOP SID KRACKER (SID), ASHLEY C. WOLFE, NY
2. KULP-DALE DEF TARA-ET (DEFIANT), MEKEL CHARD, NJ
3. S-PINE LAWN BROKAW COBRA (BROKAW), MIKAYLA DAVIS, PA
4. PENNWOOD CRUSH TUFFING (CRUSH), ELIZABETH M. STOLTZFUS, PA
5. LUCK-E CRUSH OAKLEY (CRUSH), LAURN L. ESLARY, PA

MILKING YEARLING (6)

MS WOODEDG DOOR TRIFECTA
1st place Milking Yearling
All-American Junior National Holstein Show 2018
VICTORIA CLARK, PA

1. MS WOODEDG DOOR TRIFECTA (DOORMAN), VICTORIA CLARK, PA
2. MIC-ALI BROKAW MILK CHOCOLATE (BROKAW), SARA HAAG, PA
3. JOSAN GOLDCHIP MNC (GOLD CHIP), EMORY BEWLEY, PA
4. WALK-LE JACOBY JUSTINE (JACOBY), CONNOR WALKER, PA
5. MS EATONHOLME MB EVELYN (BRASH), COREY VANDERFELTZ, PA

JUNIOR 2 YEAR OLD (13)

HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ
1st place Junior Two Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. HEART&SOUL JK DEMPSEY GLITZ (DEMPSEY), MATTHEW BOOP, PA
2. ROLL N VIEW BYWAY LIGHTING (BYWAY), ALLISON GALTON, NY
3. PHESANT-ECHOS SOLOMON INDI (SOLOMON), TRINITY MILLER, MD
4. COREDALE AIRLIFT IONA (AIRLIFT), HAYDEN WEAVER, PA
5. KUL-WAVE DEFIANT FINLEY RC (DEFIANT), ANALISE STOVER, PA

SENIOR 2YR OLD (9)

ST-JACOB BLAKE ANGEL
1st place Senior Two Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
CONNOR AND CHASE SAVAGE, MD

1. ST-JACOB BLAKE ANGEL (BLAKE), CONNOR AND CHASE SAVAGE, MD
2. JACOBS ALONZA OBAMA-ET (ALONZO), DOMINIQUE JONAS, PA
3. DARKHORSE BYWAY BUDDA (BYWAY) COREY VANDERFELTZ, PA
4. KING LANE A SHOCK RUMOR-ET (AFTERSHOCK), JORDYN GRIFFIN, MD
5. LANTLAND ATWOOD CHEX-MIX (ATWOOD), JACOB MENZI, NY

JUNIOR 3YR OLD (6)

JOY-WIL ARMANI MARCY
1st place Junior Three Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
HAYDEN WEAVER, PA

1. JOY-WIL ARMANI MARCY-ET (ARMANI), HAYDEN WEAVER, PA
2. CLOVERHILL ARMANI ASHA (ARMANI), DEVAN ZIMMERMAN, PA
3. DE-LITE CORVETTE AUDI (CORVETTE), ELIZABETH LENTZ, PA
4. KO-KLASSIC GC JOYFUL (GOLD CHIP), DANIEL HOPPAUGH JR, PA
5. DRYHOUSE-M GOLDCHIP FORTUNE (GOLD CHIP), NATALIE YODER, PA

SENIOR 3YR OLD (6)

PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI
1st place Senior Three Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
TRINITY MILLER, MD

1. PHEASANT-ECHOS BRDNK DEBBI (BRADNICK), TRINITY MILLER, MD
2. SAVAGE-LEIGH GOLD LALA-ET (GOLDWYN), CHASE SAVAGE, MD
3. HILLMONT EQUATION CAROL (EQUATION), QUINN THOMAS DUM, PA
4. CITYVIEW DOORMAN SARA (DOORMAN), LANDREE & DAKOTA FRALEY & DANIEL L KITCHEN, PA
5. M-SIMPLICITY GC JASMINE (GOLD CHIP), MARLEE MEARKLE, PA

4 YEAR OLD (9)

PLUM-LINE REGINALD VELOUR
1st place Four Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
BROOKE CAREY, PA

1. PLUM-LINE REGINALD VELOUR (REGINALD), BROOKE CAREY, PA
2. ROKEYROAD BROKAW DOTTIE (BROKAW), JUSTIN P. SMITH, PA
3. LANTLAND WINDBROOK HYSTERIA (WINDBROOK), JACOB MENZI, MD
4. CHAKELBURG EVASION KAUGHT (EVASION), KRISTOPHER ACKLEY, OH
5. JACOBS SID JOLIE-ET (SID), MAKAYLA OSINGA AND AVERY EATON, NY

5 YEAR OLD (3)

MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN)
1st place Five Year Olds
All-American Junior National Holstein Show 2018
MATTHEW BOOP, PA

1. MS ANDIS GW ASTRA-ET (GOLDWYN), MATTHEW BOOP, PA
2. PENNWOOD BROKAW TIANA (BROKAW), ELIZABETH STOLTZFUS, PA
3. DREAM-ON GOLD CHIP HARMLESS (GOLD CHIP), COLIN LENTZ, PA

AGED COW (2)

LANTLAND MOLSON CHEDDAR (MOLSON GOLD)
1st place Aged Cow
All-American Junior National Holstein Show 2018
KIRT MENZI JR., NY

1. LANTLAND MOLSON CHEDDAR (MOLSON GOLD), KIRT MENZI JR., NY
2. FOXBERRY GC MINDFUL 974-ET (GOLD CHIP), KYLE VANDERFELTZ, PA

Northeast Fall National Holstein Show 2018

DATE: 9am September 14th 2018
LOCATION: West Springfield, MA
Judge: Nathan Thomas


e

BELLA-ROSA GW SARA
Grand Champion
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Oakfield Corners Dairy

Senior and Grand Champion: BELLA-ROSA GW SARA, Oakfield Corners Dairy
Reserve Senior and Grand Champion: HOMTOSTA ATTIC FEREEDA (ATTIC), FERME RALSTON, QC
HM Senior and Grand Champion: LIDDLEHOLME RESUR LU-ET (RESURRECT), ANTHONY LIDDLE, NY

BUTLERVIEW BRAZ CAMILLE
Intermediate Champion
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Tim Abbott and Sharyn Abbott

INTERMEDIATE CHAMPION: BUTLERVIEW BRAZ CAMILLE-ET (BRAZZLE), 1ST JUNIOR 3YR OLD, TIM & SHARYN ABBOTT, VT
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION: OAKFIELD WB TIFFANY-ET (WINDBROOK), 2ND JUNIOR 3YR OLD, OAKFIELD CORNERS, NY
HM INTERMEDIATE CHAMPION: VALE-O-SKENE GOLD KARMILLA-ET (GOLDWYN), 1ST SENIOR 3YR OLD, OAKFIELD CORNERS, NY

MS OCD DOORMAN GEORGETTE
Junior Champion
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Oakfield Corners Dairy

MS OCD DOORMAN GEORGETTE
Junior Champion
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Oakfield Corners Dairy

JUNIOR CHAMPION: MISS OCD DOORM GEORGETTE-ET (DOORMAN), 1ST WINTER CALF, OAKFIELD CORNERS, NY
RESERVE JUNIOR CHAMPION: MAPLE-DOWNS-PV DRMAN GAVINA (DOORMAN), 1ST SUMMER YEARLING, MAPLE-DOWNS FARMS II & PETER VAIL, NY
HM JUNIOR CHAMPION: ROSEDALE AVALA LOLLIPOP-RED (AVALANCHE), 2ND SUMMER YEARLING, LANDON DAIRY, CLARKVALLEY & EATON HOLSTEINS, NY

Premier Exhibitor – Oakfield Corners Dairy
Premier Breeder – Reinserts

SENIOR & GRAND CHAMPION – JR SHOW: HEZ GOLDSUN HOLLIS (GOLDSUN), 5YR OLD, KYLE BARTON, NY
RESERVE GRAND CHAMPION – JR SHOW: BUTLERVIEW DOOR ANIKA (DOORMAN), SENIOR 2YR OLD, NICK BELLEFLEUR, ME
HM GRAND CHAMPION & BEST BRED & OWNED – JUNIOR SHOW: PENN-BREEZE BRADY MARSHA (BRADY), JUNIOR 2YR OLD, AMANDA WENGRYN, NJ

INTERMEDIATE CHAMPION – JUNIOR SHOW: BUTLERVIEW DOOR ANIKA (DOORMAN), SENIOR 2YR OLD, NICK BELLEFLEUR, ME
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION – JUNIOR SHOW: PENN-BREEZE BRADY MARSHA (BRADY), JUNIOR 2YR OLD, AMANDA WENGRYN, NJ

JUNIOR CHAMPION – JR SHOW: MISS SOLOMON HORIZON (SOLOMON), 3RD SUMMER YEARLING, KYLE BARTON, NY
RESERVE JUNIOR CHAMPION – JR SHOW: BHL-HA FAITHS FAME (CORVETTE), 3RD WINTER CALF, KENNEDY KIMBALL & NOAH REID, ME
HM JUNIOR CHAMPION – JR SHOW: R-E-W SO LOIS (SOLOMON), 3RD FALL CALF, MICHAEL WOLF, CT

Liddleholme Simn Crystal
1st place Summer Calf
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Kelly & Tyler Reynolds, Tim and Sharyon Abbott

SUMMER CALF (2)

1. LIDDLEHOLME SLMN CRYSTAL-ET (SOLOMON), TYLER & KELLY REYNOLDS, D SCHIRM, T & S ABBOTT, NY
2. CHESTNUT-HYLL GREAT BEAUTY (JACOBY), KURT NIEMINEN, CT

Reyncrest Avalanche Lusha
1st place Spring Calf
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Andrew Reynold

SPRING CALF (34)

1. REYNCREST AVALNCHE LUSHA-ET (AVALANCHE), REYNCREST FARM, NY
2. MS SOLOMON KARROTS (SOLOMON), MADELINE DECKER, MATT FARBER, SHANE & JASON SWARTS, NJ
3. ARETHUSA C TEMPERATURE (CAPTURE), ARETHUSA FARM, CT
4. LIDDLEHOLME DORMN AMELIA-ET (DOORMAN), HAILEE LIDDLE, NY
5. CARPSVIEW CRUSH PRINCESS (CRUSH), MCKENZIE CARPENTER, VT

MS OCD DOORMAN GEORGETTE
1st place Winter Calf
Northeast Fall National Holstein Show 2018
Oakfield Corners Dairy