Archive for March 2018

Ohio Spring Dairy Expo Jersey Show 2018

DATE: Mar 30, 2018
LOCATION: Columbus, OH
JUDGE: Alta Mae Core

SENIOR & GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW: FIREMAN BREEZE BUBBLE, WILLIAMS FAMILY, MCCONNELSVILLE, OH
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW: TOPP-VIEW SPARHS DUDE EXCELL, KEATON & KINLEY TOPP, BOTKINS, OH
HONOURABLE MENTION: TOPP-VIEW SPAHES HG PASSION, KEATON & KINLEY, TOPP, BOTKINS, OH

SENIOR CHAMPION & GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW: TOPP-VIEW SPARHS DUDE EXCELL, KEATON & KINLEY TOPP, BOTKINS, OH
RESERVE SENIOR CHAMPION & RESERVE GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW: TOPP-VIEW SPAHES HG PASSION, KEATON & KINLEY, TOPP, BOTKINS, OH
HONOURABLE MENTION I C TEQUILA LAURIE, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH

INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN AND JUNIOR SHOW: TJ CLASSIC PREMIER MISTY, TJ CLASSIC & A FRANCIS, ANSONIA, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN AND JUNIOR SHOW: HIGHLAND-H APL JK SNOWWHITE-ET, S RADER & CHRISTY HINDMAN, CONNEAULT LAKE, PA

JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: BIG GUNS ANDREAS VIRTUE-ET, VIRTUE PARTNERS, ASHVILLE, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: DKG MOTION SHELBY, GARRETT HAGEMAN, SIDNEY, OH
HONORABLE MENTION: J-KAY FIZZ PUNCH, MORGAN RICHARDS, URBANA, OH

JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: DKG MOTION SHELBY, GARRETT HAGEMAN, SIDNEY, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: UNDERGROUND DIXIE’S DELSIE, MORGAN RICHARDS, URBANA, OH

WINTER HEIFER CALF

1 HEART & SOUL FIZZ FAITH, THE BEST OF TRIPLE T & HEATH
2 COLD RUN ANDREAS BETTY BLOWTORCH, JAMES HERRON, SALEM, OH
3 BIG TIME SHUTOUT SHOWTIME, MATT LINEHAN & LAURA HOLTZINGER, RIVER FALLS, WI
4 J-KAY FIZZ PUNKY, MORGAN RICHARDS, URBANA, OH
5 LOC REMAKE VALLEY PIPPA L.O.C. JERSEYS, STREESBORO, OH

FALL HEIFER CALF

1 MARHAVEN GETAWAY SERENADE, MARHAVEN JERSEY & D COLE, BURGHILL, OH
2 INTENSE VELOCITY PRECIOUS, PAT CONROY, WEST SALEM, OH
3 CHILLI SHOWDOWN CATALINA-ET EXHIBITED BY LALLIER-BEAUDON, L COTE & EDDIES
4 DKG COLTON FIRECRACKER, LANE GREIWE, SIDNEY, OH
5 LEHEARTH SHOW STOPPER, LANE KUMMER, EVANS CITY, PA

SUMMER YEARLING

1 DESPRESVERTS JOEL GLAMOUR, D&N SCHIRM & J ARP
2 ENTOURAGE LC TEQUILA CALYPSO, TOWER VUE & PRIME TEQUILA, GRANT VOSTER, OH
3 M-SIGNATURE COLTON LIL KOOKER, COLE & MAZZARO, WILLIAMSFIELD, OH
4 LEHEARTH VERB DUCHESS, LANE KUMMER, EVANS CITY, PA
5 TOPS CHAMPAGNE-ET, WILLIAMS FAMILY, MCCONNELSVILLE, OH

SPRING YEARLING

1 BIG GUNS ANDREAS VIRTUE-ET, VIRTUE PARTNERS, ASHVILLE, OH
2 SUGAR + SPICE COLTON FRISO, PAT CONROY, WEST SALEM, OH
3 DKG VELOCITY JASMINE, LANE GREIWE, SIDNEY, OH
4 RV/TJ ANDREAS VERA 5058-ET, TJ CLASSIC & ALLISON FRANCIS, ANSONIA, OH
5 DKG SHOWDOWN ROSETTE, MEREDITH HAGEMAN, SIDNEY, OH

WINTER YEARLING

1 J-KAY FIZZ PUNCH, MORGAN RICHARDS, URBANA, OH
2 MM-T ROMAN ANASTASIA-ET, DOEBERIENER, BOWEN, HEATH, & COLE, BURGHILL, OH
3 LORMIERE TEQUILA LEAH, SCHIRM, BORBA, POPP, & HAWBAKER, ASHVILLE, OH
4 DKG MOTION SARAH, GRACE HAGEMAN, SIDNEY, OH
5 H.B. GETAWAY SPRINKLE, HERSHBERGER FAMILY, CASSTOWN, OH

FALL YEARLING

1 DKG MOTION SHELBY, GARRETT HAGEMAN, SIDNEY, OH
2 UNDERGROUND DIXIE’S DELSIE, MORGAN RICHARDS, URBANA, OH
3 WF EXCITATION SHERI, LANE KUMMER, EVANS CITY, PA
4 HC-RADER HIRED GUN GIA, S RADER & C HINDMAN, CONNEAUT LAKE, PA
5 AVONLEA FIZZ’S VENDETTA , PAT CONROY, WEST SALEM, OH

JUNIOR TWO YEAR OLD

1 RICETON PREMIER KANSAS, DOEBERIENER, BOWEN & RICE, WEST SALEM, OH
2 DKG MOTION JOLLY, BLAKE GREIWE, SIDNEY, OH
3 JY KK MILO, HERSHBERGER FAMILY, CASSTOWN, OH
4 OAKHAVEN COLTON JENNY, JERRY LEMMERMEN, GALLOWAY, OH
5 HLF TEQUILA AFTER PARTY RACHEL ANDERSON, NEW PHILADELPHIA, OH

SENIOR TWO YEAR OLD

1 HIGHLAND-H APL JK SNOWWHITE-ET, S RADER & CHRISTY HINDMAN, CONNEAULT LAKE, PA
2 JKL PREMIER ORCHID, STEVEN & KIRA WETMORE, MOUNT ULLA, NC
3 DKG RITZ RELENTLESS SUGAR, GREIWE & HAGEMAN, SIDNEY, OH
4 STARWISCHER COLTON WILHEMINA, HEATH STARKEY, MECHANICSBURG, OH
5 TOPP-VIEW SPARHES TOPEKA EXHALE, KEATON & KINLEY TOPP, BOTKINS, OH

JUNIOR THREE YEAR OLD

1 TJ CLASSIC PREMIER MISTY, TJ CLASSIC & A FRANCIS, ANSONIA, OH
2 UFASHION IATOLA SASHA-ET, TODD UNKEFER, COLUMBIANNA, OH
3 BUDJON-VAIL TEQUILA MACKENZIE, LANDON FAIRMAN, ASHVILLE, OH
4 HERREN PERSEVERE BIRGID, THOMAS HERREN, ALLIANCE, OH
5 PINE-TREE MACKENZIE LAURA-ET, LAMB FAMILY, SULLIVAN, OH

SENIOR THREE YEAR OLD

1 FIREMAN BREEZE BUBBLE, WILLIAMS FAMILY, MCCONNELSVILLE, OH
2 LORDAN GENTRYS BLUE BUD, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
3 DKG MOTION MILK MAID, GARRETT HAGEMAN, SIDNEY, OH
4 HARMONY CORNERS FLAMINGO 2, ASHLEY & KELLY HAWVERMALE, WOOSTER, OH
5 HERMAN MOZART DAZZLE DESIRES, DILEY JERSEYS & HANNAH HURST, WAYNESVILLE, OH

FOUR YEAR OLD COW

1 CALL-DEL TEQUILA RHINESTONE, CALL-DEL, SOUTH CHARLESTON, OH
2 COMERICA ALBET ALOHA, WILLIAMS FAMILY, MCCONNELSVILLE, OH
3 STARWISCHER TBONE CAROLINA, HEATH STARKEY, MECHANICSBURG, OH
4 BIG TIME JULIS & WINNINGS, MATT LINEHAN & LAURA HOLTZINGER, RIVER FALLS, WI
5 MARYS ANNAMARIE, ANNE RAWN, LONDON, OH

FIVE YEAR OLD COW

1 TOPP-VIEW SPARHS DUDE EXCELL,KEATON & KINLEY TOPP, BOTKINS, OH
2 TOPP-VIEW SPAHES HG PASSION, KEATON & KINLEY, TOPP, BOTKINS, OH
3 MORGAN DEE ODESSA, DILEY JERSEY, CANAL WINCHESTER, OH
4 COLD RUN BELVEDERE MARCELLA, JAMES HERRON, SALEM, OH
5 ARETHUSA COMETS CAPRI, LYDIA KAVERMANN, SOUTH CHARLESTON, OH

AGED COW

1 I C TEQUILA LAURIE, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
2 KNAPPWAY BRC BANG A GONG, JOSEPH KNAPP, WELLINGTON, OH
3 NORSE STAR PREMIER DEVINE, KENZIE HOEWISCHER, MECHANICSBURG, OH
4 RICH-LYNN LUCIOUS WILLA, ETHAN BLOOMFIELD, VALLEY GROVE, WV
5 ARETHUSA SUREFIRE VENUS-ET, COLE & MAZZARO, WILLIAMSFIELD, OH

Mid-East Spring National Holstein Show 2018

DATE: Mar 30-31, 2018
LOCATION: Columbus, OH
JUDGE: Lynn Harbaugh, WI

GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW: VALE-O-SKENE AUTHORITY KITTY, KRISTOPHER & KRIS ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
RESERVE GRAND CHAMPION & BEST BRED & OWNED OF OPEN SHOW: SUNROSE JAILYN, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
HONORABLE MENTION: MASAL SANCHEZ GAIL, GINGERICH, MILLERSBURG, IN

SENIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: SUNROSE JAILYN, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
RESERVE SENIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: MASAL SANCHEZ GAIL, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
HONORABLE MENTION: CHAKELBUR EVASION KAUGHT, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH

SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: BALMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
RESERVE SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: REN-BOW ATWOOD LILLY, BAUMBAUR & FINKE, LONDON, OH
HONORABLE MENTION: CRAGGAN GOLDWYN ZING, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH

INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW: VALE-O-SKENE AUTHORITY KITTY, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW: SMITH-HOLLOW STANLEYCP LANIA, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
HONORABLE MENTION: SCO-LO DOOR ACURA 2218-ET, DOEBERIENER, BOWEN, & CANNON, WEST SALEM, OH

INTERMEDIATE CHAMPION & BEST BRED & OWNED OF JUNIOR SHOW: VALE-O-SKENE AUTHORITY KITTY, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW: BUELLS BROKAW CAMIE, SKYLAR BUELL, TEMPERANCE, MI
HONOURABLE MENTION: TOPPGLEN DEFIANT WOWWEE, TOPP FAMILY, NEW BREMEN, OH

JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: RYAN-VU GOLDWYN RAVISH-ET EXHIBITED BY DOEBERIENER, BOWEN, & RYAN, WEST SALEM, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: TOPPGLEN ATWOOD WINNER-ET EXHIBITED BY TOPPGLEN NEW BREMEN, OH
HONORABLE MENTION: MM-T PCKTS CALAMITY JANE-ET EXHIBITED BY KURT WOLF, NEW BAVARIA, OH

JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: TOPPGLEN ATWOOD WINNER-ET, TOPP VIEW, NEW BREMEN, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: MD-DUN-LOAFIN DBK EXCITE-ET, CONROY FAMILY, EAST LIBERTY, OH
HONORABLE MENTION: MS STOOKEY HORN D-BACK SUGAR, KOREY OECHSLE, VAN WERT, OH

PREMIER BREEDER: QUIETCOVE
PREMIER EXHIBITOR: ACKLEY HOLSTEINS

WINTER HEIFER CALF

1 BUCKS-PRIDE SLATER MARIA, JAMES COLE, BLOOMVILLE, OH
2 REN-BOW CORVETTE LOLLIPOP, BAUMBAUR & FINKE, LONDON, OH
3 MAIZ-N-BLU DB LILLY-ET, MEYER & ACKLEY, MT. VICTORY, OH
4 TOPP-VIEW UNION ADRENALINE, SCHIRM & DEE, ASHVILLE, OH
5 SH-EDGE-NCM AVINCH SKYE-ET, HANNAH GRIFFITH, BETHEL, OH

FALL HEIFER CALF

1 SCO-LO SOLOMON BAE-ET, DOEBERIENER, BOWEN & CANNON, WEST SALEM, OH
2 ELMLO ABSOLUTE JACKPOT-RED, SHIRM & JORDAN, ASHVILLE, OH
3 LEHOUX CONTROL FABULEUSE, CONROY, WEST SALEM, OH
4 TRIPLE-T-MPH PSYCHEDEKELIC, SCHIRM & JORDAN, ASHVILLE, OH
5 CUBEQUID DOORMAN PIPER, ANNA MOSER, DANSVILLE, MI

SUMMER YEARLING

1 TOPPGLEN ATWOOD WINNA-ET, TOPPGLENN, NEW BREMEN, OH
2 MS DEMPSY OPAL, CASE & MCGUIRE, WEST MANSFIELD, OH
3 RICETON CRUSH AVA, ZACHARY LOGAN, FARMDALE, OH
4 TOPPGLEN DEFIANT WHISKEYWIN, TOPP VIEW, NEW BREMEN, OH
5 CLASS-L GWA BANNER-TW, MOSER & WILLIAMS, DANSVILLE, MI

SPRING YEARLING

1 RYAN-VU GOLDWYN RAVISH-ET, DOEBERIENER, BOWEN, & RYAN, WEST SALEM, OH
2 MS STOOKEY HORN D-BACK SUGAR, KOREY OECHSLE, VAN WERT, OH
3 MS CLASS LIMITED EDITION, ANNA MOSER, DANSVILLE, MI
4 OH-RIVER-SYC JCBY BREEZE-ET, VICTORIA & EMILY DEAM, SUGARCREEK, OH
5 HILROSE DOORMAN PASSWORD, TYLER INDOE, LODI, OH

WINTER YEARLING

1 TOPPGLEN ATWOOD WINNER-ET, TOPP VIEW, NEW BREMEN, OH
2 MD-DUN-LOAFIN DBK EXCITE-ET, CONROY FAMILY, EAST LIBERTY, OH
3 WINRIGHT GOLDCHIP ELIZA-ET, GLEISNER & NEIDER, GREENWICH, OH
4 BUDJON-ABBOTT DR ADDIDAS-ET, SCHILLING, DOEBERIENER & BOWEN, WEST SALEM, OH
5 OH-RIVER-SYC SOLOMON BEA-ET, VICTORIA & EMILY DEAM, SUGARCREEK, OH

FALL YEARLING

1 MM-T PCKTS CALAMITY JANE-ET, KURT WOLF, NEW BAVARIA, OH
2 MM-T POCKETS LARISSA-ET, MICHAEL MALONEY, NEW BAVARIA, OH
3 QUIETCOVE DOORMAN FLICKER, QUIETCOVE & K WOLF, WAPAKONETA, OH
4 REYNCREAT BYWAY LADONNA-ET, SCHIRM, INDOE, PUTT, & HERSHBERGER, ASHVILLE, OH
5 PLAINFIELD ARPNAS ASHLEY-ET, HANNAH DYE, BELMONT, OH

JUNIOR TWO YEAR OLD

1 QUIETCOVE FOXYS LOLLIPOP, QUIETCOVE, WAPAKONETA, OH
2 LOVHILL SOLOMON HEARSAY, CONROY KOOYMAN & TOPP, BOTKINS, OH
3 WABASH-WAY BEEMER ANORA, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH
4 BROOK HOLLOW SASSAFRASS SKY, DELBERT & HEATHER YODER, WEST SALEM, OH
5 TOPP-VIEW SID LAYLA, TOPP FAMILY, BOTKINS, OH

SENIOR TWO YEAR OLDS

1 SCO-LO DOOR ACURA 2218-ET, DOEBERIENER, BOWEN, & CANNON, WEST SALEM, OH
2 BUELLS BROKAW CAMIE, SKYLAR BUELL, TEMPERANCE, MI
3 TOPPGLEN DEFIANT WOWWEE, TOPP FAMILY, NEW BREMEN, OH
4 QUIETCOVE FOXYS FRITO, QUIETCOVE, WAPAKONETA, OH
5 CREEKNOOK DEFIANT ETHEL, STEVE & SCOTT LANDIS, GOSHEN, IN

JUNIOR THREE YEAR OLDS

1 MS BROOKVIEW SCAREDYCAT, KRISTOPHER & KRIS ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
2 MISS SUNROSE LYLA-ET, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
3 KIKO GOLD CHIP MADDIE, RUDY KIKO, SALEM, OH
4 OAKVALE GOLDCHIP BELLA, OLIVIA & LILLIAN FINKE, LONDON, OH
5 TOPP-VIEW ATWOOD ARLENE, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH

SENIOR THREE YEAR OLD

1 VALE-O-SKENE LAUTHORITY KITTY, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
2 SMITH-HOLLOW STANLEYCP LANIA, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
3 BERTKE GC BENTLEY, PAIGE BERTKE & LILLY ELSASS, MARIA STEIN, OH
4 COMESTAR HOPE GOLDWYN-ET, STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
5 LORAWAE AFTERSHOCK BERNIE, RUDY KIKO, SALEM, OH

FOUR YEAR OLD COW

1 CHAKELBUR EVASION KAUGHT, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
2 REN-BOW ATWOOD LILLY, BAUMBAUR & FINKE, LONDON, OH
3 QUIETCOVE WINDBROOK FINE, QUIETCOVE, WAPAKONETA, OH
4 MISS ABSOLUTE MARTINI, YODER & GLEISNER, WEST SALEM, OH
5 KLINGENDALE DEMPSEY DARBY, NEVIN & BRENDA L’AMOREAUX, LOUISVILLE, OH

FIVE YEAR OLD COW

1 SUNROSE JAILYN, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
2 HARVUE WINDHAMMER FRANKI-ET, DONALD SIMPSON, BELMONT, OH
3 DREWHOLME DEMPOSEY ALCENA, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
4 RUPP-VUE SEAMN MELISSA, RUPP-VUE FARMS, WEST SALEM, OH
5 ROSEDALE WORTH REPEATING-ET, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

AGED COW

1 MASAL SANCHEZ GAIL, GINGERICH, MILLERSBURG, IN
2 BARMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
3 CRAGGAN GOLDWYN ZIN, KRISTOPHER & KYLE ACKLEY, EAST LIBERTY, OH
4 STAN-MAR-DALE MAXWELL QUINN, STAN-MAR-DALE HOLSTEINS, URBANA, OH
5 ETGEN-WAY ATWOOD SPLASH, ETGEN & CORNISH, HARROD, OH

150,000LB COW

1 RAYGOR ALEXANDER TARA, RAYGOR FARMS LLC, DALTON, OH
2 CAMPBROS ALEXANDER ROSIE, DUSTIN CAMPBELL, HOMEWORTH, OH

Ohio Spring Red & White Show 2018

Date: March 29th, 2018
Judge: Lynn Harbaugh of Marion, Wisconsin
Location: Ohio State Fairgrounds

SENIOR & GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW: TJ-POLLEMA RDLNR SHENIA, B OSBORN & LOOKWELL FARM, ELKHART, IN
RESERVE SENIOR & GRAND CHAMPION OF OPEN SHOW: BALMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
HONOURABLE MENTION: JOLIBOIS FLORIA CONTEND-RED-ET, STARLIGHT GENETICS, LEBANON, IN

GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW: BALMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
RESERVE GRAND CHAMPION OF JUNIOR SHOW: LAH-DALE MALONE SHINE-RED, LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH

SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: BALMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
RESERVE SENIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: OAKVALE ADVENT CINNABAR-RED, OLIVIA & LILLIAN FINKE, LONDON, OH
HONOURABLE MENTION: MISS HOT CAKES-RED-ET, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW: LAH-DALE MALONE SHINE-RED, LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF OPEN SHOW: EXPRESS-SMD NAY NAY-P-RED, STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
HONOURABLE MENTION: SELLCREST D CHEETO-RED EXHIBITED BY DEE & BROWN, ASHVILLE, OH

INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW: LAH-DALE MALONE SHINE-RED, BY LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW: MISS ABSOLUTE LUNA-RED, ALLY CUPPS, DAYTON, OH

INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW: LAH-DALE MALONE SHINE-RED, LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH
RESERVE INTERMEDIATE CHAMPION OF JUNIOR SHOW: MISS ABSOLUTE LUNA-RED, ALLY CUPPS, DAYTON, OH

 

JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: ELMLO ABSOLUTE JACKPOT-RED, KACH-IN LAGACY & SUMMERLIE, WOOSTER, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF OPEN SHOW: WABASH-WAY DBACK ATTIE-RED, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH
HONOURABLE MENTION: WABASH-WAY DBACK ATTIE-RED, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH

JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: WEEBERLAC TICKLE ME-RED, ALYSON PHILIPS, NEW BAVARIA, OH
RESERVE JUNIOR CHAMPION OF JUNIOR SHOW: WABASH-WAY DBACK ATTIE-RED, ABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH
HONOURABLE MENTION: GLEANN BRAEMORE AVALANCHE-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

PREMIER BREEDER & EXHIBITOR: STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS

WINTER HEIFER CALF


1 BEP AWESOME BOMBSHELL RED-ET, SHELBY & JENNA GRIFFITH, BETHEL, OH
2 DO-RA-ME ADD RYTHEM-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH
3 MS TRI-DAY SENIORITA-RED, D & ROBTHOM, OAKDALE, PA
4 WABASH-WAY DB FAITHFUL-RED, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH
5 WABASH-WAY APPREN ANNA-RED, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH

FALL HEIFER CALF


1 ELMLO ABSOLUTE JACKPOT-RED, KACH-IN LAGACY & SUMMERLIE, WOOSTER, OH
2 PLAINFIELD DEFT SANGRIA-RED, DONALD SIMPSON, BELMONT, OH
3 MISS DIAMONDB HOT HYPE-RED, GUNKLEMAN & PITTMA, WEST SALEM, OH
4 LINDLAUR DB ANHEUSER-RED, LAUREN L’AMOUREAUX, LOUIVILLE, OH
5 JACHER BE ROYAL-RED, KOREY OECHSLE, VAN WERT, OH

SUMMER YEARLING


1 WABASH-WAY DBACK ATTIE-RED, WABASH-WAY HOLSTEINS, NEW WESTON, OH
2 QUIETCOVE STARSTRUCK-RED, LILY ELSASS, WAPAKONETA, OH
3 OCD DEFIANT LUCKY-RED-ET, AVA BUDNEY, MCCLURE, OH
4 BUCKS-PRIDE DEFIANT LIZ-RED, JAMES COLE, BLOOMVILLE, OH
5 REDIEN ACRES SURI, GLEISNER & NEIDER, GREENWICH, OH

SPRING YEARLING

1 WEEBERLAC TICKLE ME-RED, ALYSON PHILIPS, NEW BAVARIA, OH
2 SOUTHERN-HILLS DB MILKEY-RED, HANNAH GRIFFITH, BETHEL, OH
3 TK-PLAIN-VIEW MAGGIE-RED, HAYDEN KING, WEST LIBERTY, OH
4 DO-RA-ME RDBRST PHOENIX-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH
5 BUCKS-PRIDE DIAMONBACK BAM-RED, BLOOMVILLE, OH

WINTER YEARLING

1 GREENLEA ABS SWEETIE-RED, JAMES COLE, BLOOMVILLE, OH
2 GLEANN BRAEMORE AVALANCHE-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH
3 LAH-DALE SPECIAL-RED, LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH
4 MILIBRO AVALANCHE LAURIE-RED, GLEISNER & NEIDER, GREENWICH, OH
5 RAY-JO ABSOLUTE CAROLINE-RED, MAGGIE MATTHEWS, NEW VIENNA, OH

FALL YEARLING

1 GOLDEN-OAKS FUNKY FRESH-RED, ALLY CUPPS, DAYTON, OH
2 BORDERVIEW LUCHEESE RED, AMELIA SUMMETINGER, WAPAKONETA, OH
3 STAR-GEN AB50 MARLYE-RED, STARLIGHT GENETICS, LEBANON, IN
4 AUBURNHILLS LURG RYANNE-RED, HANNAH DUMBECK, NORWALK, OH
5 BRICKROAD RB AZALEA RED-ET, MEGAN BREUCH, STOUGHTON, WI

JUNIOR TWO YEAR OLD

1 SELLCREST D CHEETO-RED, DEE & BROWN, ASHVILLE, OH
2 MACS-BHF CT DIANNA-RED-ET, MCMAHAN & YODER, RAYMOND, OH
3 WIL-SAN AWSOME ROSIE-RED, S, T & M MCMAHAN, RAYMOND, OH
4 EXPRESS-SMD KAPRI-RED, STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
5 ARETHUSA AWESOME PEARL-RED, HANNAH DUMBECK, NORWALK, OH

SENIOR TWO YEAR OLD

1 DJ-PURE PRIDE INFRA-RED-ET, TOPP, HILL, UMBEL, & BORBA, BOTKINS, OH
2 EXPRESS-SMD NIKITA-P-RED, STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH
3 MISS ABSOLUTE LUNA-RED, ALLY CUPPS, DAYTON, OH
4 RIDGEDALE REIGN-RED, ERIC LANG, BROOKLYN, IA
5 REDIEN-ACRES ROUSEY-RED, JOHN & ELIZABETH NEIDER, CARROLLTON, OH

JUNIOR THREE YEAR OLD

1. LAH-DALE MALONE SHINE-RED, LAHMERS FAMILY, MARYSVILLE, OH

SENIOR THREE YEAR OLD

1 EXPRESS-SMD NAY NAY-P-RED, STAN-MAR-DALE/EXPRESS HOLSTEINS, URBANA, OH

FOUR YEAR OLD COW

1 SPRINGHILL-OH MIYA-RED, RUDY KIKO, SALEM, OH
2 DO-RA-ME ABSOLUTELY HOT-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

FIVE YEAR OLD COW

1 JOLIBOIS FLORIA CONTEND-RED-ET, STARLIGHT GENETICS, LEBANON, IN
2 GREENLEA BW MAR-RED-ET, D RYND & J WOLFORD, ASHVILLE, OH
3 PLAINFIELD ADVENT GOLD-RED, DONALD SIMPSON, BELMONT, OH
4 DO-RA-ME CONTENDER RITA-RED, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

AGED COW

1 BALMORAL LARS AURIANNA-RED, MADELYN TOPP, WAPAKONETA, OH
2 MISS HOT CAKES-RED-ET, GUNKLEMAN FAMILY, MEDINA, OH

125,000LB COW

1 TJ-POLLEMA RDLNR SHENIA, B OSBORN & LOOKWELL FARM, ELKHART, IN
2 OAKVALE ADVENT CINNABAR-RED, OLIVIA & LILLIAN FINKE, LONDON, OH

Expo Bulle 2018

DATE: Mar 24, 2018
LOCATION: Bulle, Switzerland
JUDGE: Joel Lepage, QC Canada

DH GOLDCHIP DARLING
Grand Champion
2018 Expo Bulle
Yves Saucy & Roger Frossard

DH GOLDCHIP DARLING
Grand Champion
2018 Expo Bulle
Yves Saucy & Roger Frossard

Champion DH Gold Chip Darling, Roger Frossard und Yves Saucy, Les Pommerats
Reserve Schöneuter Champion: Sunibelle Dempsey Esprit, Nicolas Sudan, Broc; Senior

SUNIBELLE DEMPSEY ESPRIT
Champion Udder
2018 Expo Bulle
Sudan Nicolas, Gary Jones, Pat Conroy, Markus Vankanel